Тази футболна приказка просто не иска да приключи!

Байер Леверкузен отново направи немислимото, за да опази изумителната си серия без загуба, която вече е от 49 мача. "Аспирините" направиха 2:2 с Рома на реванша в полуфиналите в Лига Европа и пренаписаха историята, като счупиха рекорда на Бенфика от 1965 година. Случи се с изключително късен гол в 97-ата минута, за пореден път в този немислим сезон.

Хората на Шаби Алонсо, които спечелиха с 2:0 първия мач в Рим, изостанаха с 0:2 в Леверкузен след много пропуски и две дузпи за гостите. Но не се предадоха до края и с две късни попадения не само опазиха серията, подобриха рекорда, но и се класираха на финала.

В Дъблин на 22 май те ще играят с италианския Аталанта. Това ще е първи италиано-германски финал в турнира от 1997 година, когато Шалке победи Интер в тогавашния формат с два мача.

Така Леверкузен е на трети европейски финал в историята си и първи от онзи болезнен сезон през 2002 година, когато остана втори във всички три надпревари, включително и Шампионска лига, загубена за сметка на Реал Мадрид. Сега може да е точно обратното.

Шампиони са в Бундеслигата, на финал са за Купата на Германия срещу Кайзерслаутерн от Втора Бундеслига, а в Европа също са на мач от исторически требъл. Оставащите крачки до него са само две.

За Рома остана голямото разочарование, но днес тимът бе близо до чудото само благодарение на голяма доза късмет. Леверкузен имаше много голови положения и заслужаваше дори победата. "Римските вълци" бяха на европейски полуфинал в четвърти пореден сезон и пропуснаха да играят финал в трети. Леверкузен взе реванш за отпадането си от тях на същата фаза през миналия сезон.

През първата част имаше само един отбор и това беше този на домакините, но десетките пропуски ги лишиха от попадение. Рома доминираше само в първите десет минути, в които Лукаку направи един сериозен пропуск. После Леверкузен беше спрян многократно от вратаря Миле Свилар. Той отрази тежък удар на Езекиел Паласиос, а след това и впечатли с едно супер двойно спасяване.

Най-добрият шанс за "аспирините" бе удар в гредата на Паласиос от далечна дистанция, при който топката срещна и гърба на вратаря, но инерцията не стигна за гол. Като цяло домакините отправиха цели 17 удара в тази първа част.

Противно на логиката обаче Рома бе отборът, който откри резултата. В 43-ата минута след едно центриране капитанът на Байер Джонатан Та дръпна нападателя Сердар Азмун, който по ирония на съдбата е собственост на Леверкузен. Съдията отсъди дузпа, а от бялата точка се разписа Леандро Паредес.

През втората част мачът продължи да е много интересен, а Рома на два пъти се размина от втори гол заради чешкия вратар Матей Ковар, който спаси опасни удари на Азмун и Ел Шаарави. На другата врата пък Йонас Хофман изпусна златен шанс да изравни резултата, като бе спрян от Свилар.

В 63-ата минута Леверкузен намери начин втори път да направи непредизвикана дузпа. След едно центриране от корнер Адам Хложек удари топката с ръка и благодарение на ВАР бялата точка правилно бе посочена. И този път Паредес не сбърка - 2:0.

В 73-ата минута Хложек имаше шанс да се реваншира, но от чиста позиция стреля на сантиметри от гредата.

До края на мача Леверкузен тръгна в търсене не само на избягване на продължения, но и на опазване на серията без загуба. В 82-ата минута стигна до гол за 1:2, когато перфектният до момента Свилар увисна при един корнер, а нищо неподозиращият Джанлука Манчини си вкара автогол - 1:2.

Последва страховит натиск на "аспирините", въпреки че те при този резултат се класираха. И за пореден път през този сезон късметът отново бе на тяхна страна.

В 97-ата минута на контраатака Йосип Станишич се превърна в големия герой с диагонален удар по земя - 2:2!.

Цял сезон отборът на Алонсо няма загуба в нито един турнир. За пореден път се спасява от поражение в последни секунди или в добавено време. Само в Лига Европа тази пролет така бе избегнато прекъсване на серията три пъти преди тази вечер - два срещу Карабах на осминафинал, веднъж срещу Уест Хем в четвъртфинала. Сега - пак късен гол спаси съвършения дотук сезон на Леверкузен.