Тежестта на лентата: Капитан на Мондиал е титла, достойна само за погалени свише
От 24 до 39-годишен ще носят лидерския знак по стадионите в Катар
Да изведеш с капитанската лента националния отбор на световни финали е мечтана привилегия за всеки един играч. Освен въпрос на чест, лидерите на 32-та отбора в Катар ще имат и огромна отговорност.
Защото, независимо колко са опитни, капитаните със сигурност ще бъдат подложени на огромен натиск. За някои от тях това ще бъде първи мондиал, но за други ще е лебедовата им песен на световни финали. А ако Франция успее да спечели трофея, вратарят на "петлите" Уго Льорис ще стане първият в историята капитан, който печели надпреварата в две поредни издания на световното.
И така, без повече излишни приказки, ето кои са играчите, които ще имат тежката отговорност да са лицето на нацията пред света.
Австралия ще е един от малкото отбори, в които лентата е поверена на вратар. 30-годишният Матю Райън обаче напълно е заслужил тази чест със своите 77 мача за родината си. В момента той се състезава за датския гранд Копенхаген, а на световни първенства има солиден опит, участвайки в последните две издания - в Русия и Бразилия.
Размирният Иран ще бъде предвождан от 32-годишния халф Ехсан Хайсафи, който защитава цветовете на гръцкия АЕК, а за националния отбор има впечатляващите 121 мача. Пръв сред равни ще е и капитанът на Япония Мая Йошида. Самурай номер 1 е футболист на Шалке и също има 121 двубоя с националния екип, а пикът в кариерата на бранителя бяха осемте сезона в елитния английски Саутхемптън.
Домакинът Катар пък поверява лентата на играч с изумителните 169 мача с националния екип. Става въпрос за нападателя Хасан Ал Хайдос, който през цялата си кариера е футболист на Ал-Сад. Идентичен е случаят и с 33-годипния лидер на Саудитска Арабия Салман Ал Фараж, който е играл единственото за Ал-Хилал.
Ако има отбор, в който капитанът е с няколко класи над съотборниците си, това определено е Южна Корея. Там звездата на Тотнъм Хюн Мин Сон отдавна вече е с легендарен статут, а контузията му преди световното хвърли в истински ужас цялата страна, но накрая имаше хепиенд.
Колоритният Венсан Абубакар пък ще изведе с капитанската лента "лъвовете" от Камерун, въпреки че нападателят върви към залена на богатата си кариера, в която пикът са шестте сезона с екипа на Порто. Следа, но не в Португалия, а в Англия остава и капитанът на Гана Андре Аю. На Острова той носи екипите на Суонзи и Уест Хем, а за 7 години в Марсилия записа 160 мача и 44 гола.
Също като 32-годишният Ромен Саи, който ще носи лентата на Мароко. Зад гърба му има 6 сезона за Уулвърхемптън, а в момента се подвизава в защитата на Бешикташ.
Колкото до Сенегал - за по-незапознатите с тима може да звучи скандално, че капитан не е суперзвездата Садио Мане. Истината обаче е, че лентата стои на ръката на канарата Калиду Кулибали, който няма нужда от представяне, след като от началото на сезона е футболист на Челси. Колкото до Тунис - там честта да извежда тима има 32-годишното крило Юсеф Мсахи, който със сигурност е сред най-неизвестните капитани на световното, тъй като цялата му кариера е преминала във вътрешния шампионат.
Англия ще бъде водена от головия хищник Хари Кейн, а вече споменатият Льорис ще се опита да дублира трофея си с Франция. Вратар е безспорният лидер и на Германия, където капитан отдавна е Мануел Нойер.
Канада пък е отборът, който поверява лентата на 39-годишен играч! Разбира се, става дума за местната легенда Атиба Хътчинсън, който в последните 9 сезона не спира да бележи за Бешикташ и по нищо не личи, че обмисля да сложи край на кариерата си.
Изборът на капитан е лесен и за Коста Рика, където честта се пада на 37-годишния Брайън Руис (играл с Бербатов във Фулъм), който има 145 мача с националния екип. А треньорът Луис Суарес заяви преди избора си на играчи за Мондиала, че единственият сигурен в списъка му е именно Руис.
Истинска легенда ще се опита да поведе към славата и Мексико. Андрес Гуардадо (177 мача за "ацтеките") е отлично познат за феновете на футбола по света, след като от 5 сезона играе в елитния испански Бетис, а преди това остави следа в Ла Коруня, Валенсия, Леверкузен и ПСВ.
Най-младият капитан на световното пък е едва на 24 години, а с името му са свързани надеждите на всички в САЩ за добро представяне - Кристиан Пулишич.
А следващата група лидери нямат нужда от представяне. Лентата на Аржентина отдавна е абонирана за ръката на Лео Меси, а бразилците я поверяват на 38-годишния Тиаго Силва. И за двамата това със сигурност ще е последен Мондиал, като южноамериканските колоси са сочени за основни фаворити за трофея.
При еквадорците няма изненада - Енер Валенсия получава честта, а уругвайците гласуват доверие на "скалата" Диего Годин.
Въпреки че отдавна загуби титулярното си място в Реал, Еден Азар ще изведе като капитан Белгия, а съотборникът му в Мадрид Лука Модрич получава диригентската палка на Хърватия в своето четвърто световно първенство.
Доказал се лидер имат и датчаните, при които изумителните действия на Симон Кяер около спасяването на живота на Ериксен го бетонираха за вечни времена като капитан.
Нидерландия се доверява на снажния бранител на Ливърпул Върджил ван Дайк, въпреки че той демонстрира колебливи изяви с екипа на мърсисайдци. Лидерите на Португалия и Полша също нямат нужда от представяне - поставеният под огромен натиск Кристиано Роналдо и головата машина на Барса Роберт Левандовски, който ще играе с капитанска лента в цветовете на Украйна, подарена му от Андрий Шевченко.
Голаджията на Аякс Душан Тадич ще бъде голямата звезда на Сърбия, а Гранит Джака ще изведе Швейцария.
Друг от фаворитите за титлата - Испания, също поверява лентата на играч, който търпи доста критики. Серхио Бускетс вече мисли за пенсия, а Мондиал 2022 може да е шампионатът, който ще затвърди статута му на легенда за Ла Фурия.
И накрая, но не последно място - Гарет Бейл ще е "яздещият дракони" капитан на Уелс, който само преди дни стана шампион в МЛС и показа, че все още е на отлично ниво.
Или, ако трябва да се обобщи - въпросните 32-ма играчи ще бъдат тези, от които държавите им ще очакват пример за подражание. А те са доказали, че може да им се има доверие. Защото да си капитан е призвание, особено на световни финали.