Коста Рика се класира за шести път на Световно първенство по футбол, след като победи Нова Зеландия с 1:0 в интерконтинентален плейоф, който се игра в Катар.

Така костариканците се превърнаха в последния 32-и отбор, който си спечелва място в най-чакания спортен турнир. Припомняме, че ден по-рано за него се класира Австралия след победа в плейоф срещу Перу, а преди това и Уелс, който надделя над Украйна.

В квалификационната фаза на зона КОНКАКАФ костариканците взеха четвъртото място, като завършиха с равни точки с третия САЩ, който се класира директно заедно с Мексико и Канада.

Тимът се превръща в традиционен участник на Мондиала, като това е трети пореден за него и общо шести. От 1990-а насам Коста Рика пропусна само три първенства - през 1994-а в САЩ, 1998-а във Франция и 2010-а в Южна Африка. Рекордното класиране за страната е четвъртфинала през 2014-а в Бразилия, който бе загубен с дузпи от Нидерландия. Това е и единственият случай, в който преодоляха груповата фаза.

На първенството в Катар тимът на колумбийския треньор Луис Суарес ще е в група с Испания, Германия и Япония, като в първия кръг на 23 ноември излиза срещу Ла Фурия Роха.

Нова Зеландия пък пропусна да се класира за третото си Световно първенство след тези в Испания през 1982-а и в Южна Африка преди 12 години.

Единственото попадение за Коста Рика вкара бившият нападател на Арсенал Джоел Кемпбъл още в третата минута, а в 68-ата минута Коста Барбарусес от "кивитата" получи червен картон.

Важна роля за класирането на Коста Рика имаше и звездата на тима - вратарят Кейлор Навас, който направи класно спасяване 15 минути преди края.