ЦСКА победи БАТЕ Борисов на празния стадион "Българска армия" с 2:0 и се класира за третия предварителен кръг на Лига Европа.

Така едва от трети опит български отбор отстранява шампиона на Беларус, след като през 2008-а и 2009-а последователно Левски и Литекс бяха сразени от този тим.

ЦСКА изигра перфектен тактически мач и стигна до победата с гол на Али Соу в самия край на първото полувреме. Вторият гол падна в последната 95-а минута и негов автор бе Греъм Кери. "Червените" обаче имаха и много късмет, тъй като съперникът им на два пъти удари гредата, а след половин час игра изпусна дузпа. Бусато спаси изпълнението по подобие на мача с малтинския Сайрънс в миналия кръг.

Така ЦСКА стига за трета поредна година в третия кръг, където ще има далеч по-лесен съперник - Б36 Форсхавн от Фарьорските острови. "Червените" имат перфектен шанс да се класират за плейофите и евентуално за първи път от 10 години да играят в групите на втория по сила европейски клубен турнир. Феновете на ЦСКА бяха около стадиона и създадоха фантастична атмосфера, макар тя да не се виждаше на телевизионните екрани.

Снимка: Bulphoto

Играта на столичани продължава да не е максимално убедителна, но тимът е без загуба от началото на сезона. Днешният ден отново се оказа щастлив в историята на ЦСКА що се отнася до европейските мачове. Тимът има пет победи, едно равенство и нито една загуба в сблъсъците на 17 септември.

Първото полувреме започна на високо темпо, като ЦСКА първи организира атаки. Те доведоха до последователни остри центрирания от двата фланга, но не и нещо опасно. "Трактористите" БАТЕ в следващите минути отвърнаха със същото, като успяха и да създадат опасност с два блокирани удара.

В 25-ата минута вратарят на "червените" Гоставо Бусато направи важно излизане, за да изпревари исландския нападател Вилумсон при един извеждащ пас.

БАТЕ бе опасен "на втория етаж" и това си пролича в 32-ата минута. Павел Нехайчик стреля с глава и нацели горната греда. Топката стигна до Вилумсон, който беше ударен от Бусато и съдията логично отсъди дузпа. От бялата точка стреля Неманя Милич, но ударът му бе твърде слаб и Бусато спаси. Това беше трета спасена дузпа от бразилския страж през този сезон.

Новините за ЦСКА продължиха да са добри. В 44-ата минута "червените" организираха страхотна атака, в която Георги Йомов проби от десния фланг и стреля с десния крак. Последва спасяване, но при добавката Али Соу не сгреши - 1:0.

В 62-ата минута Юнус Санкаре опита силен удар от дистанция, но топката мина на сантиметри от страничната греда. Последваха няколко много опасни атаки за беларусите. Максим Скавиш отправи страховит удар, който бе отклонено от Бусато и топката за втори път срещна горната греда на бразилския страж. Късмет за ЦСКА.

В 74-ата минута Нехайчик пробва рефлекса на Бусато с далечен удар по земя от пряк свободен, но бразилският страж отново бе на мястото си. Определено играч на мача за своите до момента.

В следващите минути ЦСКА задържаше умело топката и не позволяваше нови опасности пред вратата си. БАТЕ стигаше до корнери, но защитата се справяше с тях умело.

В последната 95-а минута вратарят на гостите отиде при изпълнение на фаул и на контраатака Кери вкара в опразнената врата за 2:0.