ЦСКА е властелинът на Вечното дерби след победа с 2:0 срещу "Левски". Три точки, които съвсем резонно попадат в графата "заслужени", тъй като "червените" видимо искаха победата пвоече от големия си съперник и в крайна сметка я заслужиха, като показаха повече чисто футболни аргументи.

Големият грешник за символичните домакини в синьо бе младият вратар Иван Андонов, който макар да направи някои добри спасявания, сгреши сериозно при първия гол. 20-годишният страж започна изненадващо като титуляр вместо Пламен Андреев, като вероятно Николай Костов сега съжалява за това свое решение.

Така ЦСКА се върна към победите след домакинския крах срещу Локомотив (Пловдив) (1:2), докато "Левски" загуби втори пореден двубой след 1:5 срещу Лудогорец.

Няколко здрави влизания още в първите секунди сякаш дадоха тон за това, което предстоеше да се случи. А също така в самото начало между секторите "А" и "Г" се разрази превърналата се за съжаление в тъжна традиция престрелка с ракети, като стана ясно, че има ранено момче. Въпреки призивите от двете ръководства да няма подобни действия по трибуните, както и въпреки това, че полицията хвана множество пиротехника непосредствено преди двубоя.

Колкото до футболните моменти - първата опасност бе на сметката на "Левски". Изключително необмислено излизане от Густаво Бусато доведе до първата опасност в мача. Бразилския вратар на ЦСКА излезе извън наказателното си поле, за да изчисти топката в тъч, а това за малко да коства гол във вратата му, след като Рикардиньо изпълни хвърлянето бързо, но "сините" не успяха да се въздействат максимално от ситуацията.

Снимка: БТА

А шест минути по-късно ЦСКА отбеляза, но радостта бе кратка, тъй като попадението бе отменено.. Центриране от свободен удар на далечната греда стигна до Джонатан Линдсет, който стреля с глава и прати топката в мрежата на дебютанта Иван Андонов, но попадението не беше зачетено, защото кълбото се отби в ръката му преди да премине голлинията. В следващата атака "Левски" поиска дузпа, след като Патрик-Габриел Галчев падна в наказателното поле на съперника. Контакт от страна на Густаво Бусато имаше, но той игра и с топката, а съмненията около ситуацията останаха. ВАР обаче не се намеси.

Последваха добри минути в червено, като първо Фернандо Каранга пропусна сам срещу вратаря, а после му изработи жълт картон, след като бе фаулиран на границата на наказателното поле. "Армейците" искаха младокът да бъде изгонен, но до такова развитие не се стигна. В остатъка от първото полувреме игровите достойнства останаха на заден план за сметка на физическите сблъсъци и напрежението, като първите 45 минути завършиха така, както и започнаха - 0:0.

Рано през второто полувреме в щаба на "Левски" изтръпнаха, при това след сблъсък между двама свои. Кристиан Димитров опита да изчисти топката, но изрита съотборника си Келиан ван дер Каап и го прати в нокдаун на земята. След намеса от страна на лекарския екип потърпевшият играч все пак се изправи и продължи мача. Съвсем малко след това Джеуад Ел Джемили създаде сам може би най-добрата възможност за домакините, минавайки като на слалом между четирима играчи в червено, но само за да шутира неточно.

Снимка: БТА

Като цяло ЦСКА търсеше головете и победата повече и направи първа крачка в тази посока в 61-ата минута, когато Тобиас Хайнц вкара за 1:0. Той се възползва от лошо излизане на Иван Андонов, който се оказа много далеч от вратата си и в опит да играе с крака и да изчисти топката, тя се оказа в Хайнц, който от 25 метра с елегантен удар откри резултата.

Веднага след това 20-годишният страж предотврати втори гол, като заключи топката с крака след изстрел от малък ъгъл на друг от норвежците в ЦСКА - Джонатан Линдсет.

Междувременно напрежението по трибуните растеше, като охранителите опитаха да изместят част от "сините" фенове в сектор "А" по-далеч от съперниците им в сектор "Г". Стигна се дотам, че жандармерията обгради целия терен.

Снимка: БТА

Фернандо Каранга сложи точка на спора в 77-ата минута, когато отбеляза втори гол за ЦСКА. Бразилецът реагира най-добре от няколко метра, реализирайки от добавка. А след това си изкара дежурния жълт картон, този път за радостта си и свалянето на фланелката.

Резервата Данило Асприля можеше да направи 3:0 в последните моменти на продължението, но нацели гредата.