Отборът на Полша си тръгна от Мондиала с победа, след като се наложи над Япония с минималното 1:0.

Загубата обаче се оказа щастлива за "самураите", които продължиха към осминафиналите, благодарение на жълти картони.

Азиатската страна завърши с равни точки със Сенегал, двата тима имаха еднаква голова разлика, а директния им мач бе завършил отново наравно - 2:2.

Така класирането трябваше да се определи на базата на получените картони, а японците имаха с два по-малко, което означаваше, че заемат второто място в групата и ще играят на елиминационна фаза на Мондиал за трети път в историята си.

Първата възможност за някой от двата тима дойде в 13-та минута.

Йошинори Муто напредна и опита добър удар към полската врата, но опитният Лукаш Фабиански спаси.

Снимка: Getty images

Две минути по-късно и Готоку Сакаи опита късмета си от дистанция, но ударът му бе в обсега на полския страж.

Най-доброто положение през първата част дойде в 32-та минута, когато страхотният удар на Камил Гросицки бе спасен по невероятен начин от 35-годишния Ейджи Кавашима.

Япония веднага отговори с удар на Такаши Усами отмалък удар, Фабиански избир, но Муто не успя да довкара топката и бе изпреварен от полски бранител.

До края на полувремето нямаше други интересни ситуации и двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част започна с безлични 15 минути, в които не се случи нищо, а двата тима рядко доближаваха противниковото наказателно поле.

Така се стигна до свободен удар в полза на Полша. Рафал Куржава центрира, а централният бранител Ян Беднарек успя да се измъкне от отбраната и откри резултата.

В този момент Япония вече заемаше трета позиция в групата заради нулевото равенство в другия мач между Сенегал и Колумбия.

Това означаваше, че "самураите" трябва да потърсят задължителен гол.

Японските атаки обаче отвориха пространства за поляците а в 74-та капитанът Роберт Левандовски пропусна да реши нещата.

Той не успя да се възползва от пас на Гралски, който го намери на чиста позиция, но нападателят на "Байерн" (Мюнхен) прати топката над вратата.

В този момент пристигнаха приятни новини за Япония от град Самара.

Там Колумбия поведе на Сенегал, което отново прати "самураите" на втора позиция.

Десет минути преди края Полша стигна до ново положение. Камил Гросицки, който бе най-активният на терена отново опита подаване към Левандовски, а хвърлилият се на шпагат японски браните за малко не си отбеляза автогол.

При последвалия корнер Йедричек стреля опасно с глава, но топката мина над вратата.

До края на мача отново нямаше нищо интересно, а в последните минути японците разиграваха спокойно, а поляците дори не опитваха да им отнемат топката, което предизвика множество освирквания от трибуните.

В осминафиналите Япония ще срещне победителя от група "G", който ще бъде някой измежду Белгия и Англия.