Манчестър Юнайтед надигна глава след серия негативни резултати и победи с 3:2 Нюкасъл на свой терен в отложен мач от Висшата лига.

Така "червените дяволи" запазиха шансове да спечелят квота за Европа и през първенството, а ще имат такъв и на 25 май във финала за Купата на ФА, където срещат Манчестър Сити.

Коби Майно откри за Юнайтед преди почивката, а Антъни Гордън изравни почти веднага след нея. Но голове на Амад Диало и Расмус Хойлунд дадоха сериозен аванс на домакините, преди Люис Хол в добавеното време да върне надежда на Нюкасъл.

Куриозно - и петимата голмайстори в зрелището бяха младоци. Майно и Хол са на по 19 години, Диало и Хойлунд - на по 21, а Гордън е на 23. Рядко виждано шоу на таланти в един мач.

Нюкасъл остава седми с 57 точки, колкото има вече и Юнайтед, но с по-лоша голова разлика. Шести вече е Челси с 60 точки, който има нужда само от една точка, за да е сигурен за тази позиция, а с това - и за квота за Европа.

"Сините" съвсем професионално свършиха работата си - 2:1 на терена на загубилия всякакъв интерес към сезона тим на Брайтън. Коул Палмър и Кристофър Нкунку вкараха головете, а домакините върнаха едно попадение чрез Уелбек чак в 8-ата минута на добавеното време, когато гостите бяха и с 10 души заради червен карто на Рис Джеймс.

Това бе четвърта поредна победа на отбора от Лондон и ги пратиха на прага на европейско участие. А то изглеждаше напълно невъзможно само преди няколко месеца.

Челси приема Борнемут в последния кръг и само точка му гарантира място в Европа, защото няма как да бъде изместен от шесто място, а то със сигурност дава квота.

Не е ясно в кой турнир, тъй като сметките за пето, шесто и седмо място са сложни, свързани и с финала за Купата на ФА. В него се срещат Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед. Ето какви са сметките:

- Ако Сити бие, а "дяволите" не са в топ 6, те остават извън Европа. Тогава петият (сега Тотнъм) и шестият (Челси) отиват в Лига Европа, а седмият (Нюкасъл) - в Лигата на конференциите.

- Ако Юнайтед бие, взима квота за Лига Европа, а ако е извън шестицата в класирането, това ще значи място там и за петия в него. А шестият ще иде в Лигата на конференциите. Седмият остава извън Европа при такъв сценарий.

- Ако "дяволите" паднат на финала и са осми във Висшата лига, както е преди последния кръг, те остават извън европейските турнири.

В неделя в заключителния ден от шампионата Юнайтед гостува на Брайтън, а Нюкасъл - на Брентфорд. При победи и на двата конкурента, тимът в черно и бяло остава пред този в червено.