Българският национален отбор по футбол излиза за своя пети квалификационен мач по пътя към Евро 2024. Тази вечер от 19 часа наше време родният тим гостува на Черна гора в Подгорица, а срещата можете да наблюдавате по БНТ 1.

С представянето си в последните месеци, а и години, националите все по-сериозно отнемат от интереса към себе си, а подобни гостувания сякаш минават и заминават с поредна безлична игра, и незапомнящ се резултат.

Сякаш усещането е именно такова в деня на визитата ни в Черна гора, където нямаме ясна идея какво точно ще цели селекцията на Младен Кръстаич.

България заема последното място в своята група, а колкото и утопично да звучи, на теория отборът ни все още има своите шансове за едно от първите две места. Поне такива са цифрите.

Унгария убедително води групата с 10 точки, следва Сърбия със 7, Черна гора има 5, а Литва и България са с по две, но по-лошата голова разлика ни закотвя на последната позиция.

На теория с оставащи четири мача всичко е възможно - гоним хипотетични 12 точки, но реалностите са малко по-различни. И ние всички добре ги видяхме след първите четири двубоя.

Черна гора ни би с 1:0 в Разград в мач, който може и да си повтаряме, че не заслужавахме да загубим, но резултатът си е резултат.

Унгария ни отнесе на ходом с три гола за едно полувреме, а в единствения мач, в който бяхме в ролята на фаворит - този в Литва, успяхме да стигнем само до 1:1 срещу останалия с човек по-малко на терена опонент.

Може би светлият и позитивен момент бе домакинството на Сърбия, в което отборът ни игра силно и действително заслужаваше да спечели, но Дарко Лазович ни прониза болезнено с гол в 96-ата минута за 1:1.

Снимка: БТА

Шансовете на теория поне до края на днешния ден съществуват, заради което може би щеше да е логично да чуем, че отиваме за победа и съхранение на шансовете. Ако разбира се Младен Кръстаич или някой от родната делегация бе благоволил да се спре пред медиите при вчерашното заминаване.

Може би пък вече не мислим за класиране, а поне за частично измиване на срама, защото България не бива да е на последното място в тази група. На всеки от все по-малкото фенове на този тим така им се иска. И изобщо - не е добре за репутацията, ни колкото и да е наранена в последните години, да финишираме след Литва и Черна гора в квалификационен цикъл.

Може би пък повиканите от Кръстаич играчи отиват да направят силен мач и да защитят имената си, своята чест и тази на отбора, защото преди няколко дни в Пловдив не видяхме особен опит и желание за нещо такова. Ако сте пропуснали, то българският национален тим се разходи за 90 минути на "Колежа", където падна с 0:1 от Иран.

След тази контрола поне капитанът Кирил Десподов си каза нещата в прав текст и определи играта ни като "чики рики".

Второ "чики рики" в рамките на няколко дни е просто недопустимо, още повече, че става въпрос за официален мач от европейските квалификации.

Любопитен факт е, че от появата на Черна гора като самостоятелен национален тим през 2007-а, именно България е най-честият му опонент. И тази вечер ще се изиграе мач №8 в съперничеството.

В тези осем мача черногорците два пъти ни победиха, като и в двата случая това се случи с по 1:0 на българска земя. В Подгорица имаме 2:2 в първия официален мач изобщо на Черна гора, имаме 1:1 през 2011-а, както и 0:0 в квалификациите за Евро 2020. Не сме губили като гост там, не сме и побеждавали.

Общо взето с изключение на едно 4:1 в наша полза в София, през годините мачовете между тези два тима са изключително равностойни, непредвидими и неособено аткрактивни, ако трябва да бъдем честни.

Тази вечер пред полупразните заради наказание трибуни в Подгорица, фаворит в мача ще е Черна гора, а причината е в по-опитните футболисти на тима, играещи в по-сериозни клубни тимове.

Например капитанът и централен бранител Стефан Савич, който вече дълги години играе в Атлетико (Мадрид), а в първия ни мач през март негов решителен шпагат изчисти топакта от голлинията в последната минута, когато България докосваше равенството. Друг бранител е Адам Марушич от Лацио, а със сигурност звездата на тима е преминалия през Манчестър Сити и Интер - Стеван Йоветич, който към момента играе в Олимпиакос.

В първия мач в Разград победния гол вкара Никола Кръстович, който за 80 минути през сезона в Серия "А" вкара два гола, с които неговият Лече прави фуроро и заема временно четвъртата позиция. На вратата на Черна гора пък ще бъде добре познатият у нас Милан Миятович, който бе страж на Левскии и записа 32 мача за "сините".

Разбира се, Черна гора в никакъв случай не е някакъв колос, но е отбор, на когото букмейкърите дават 1.75 коефициент за победа срещу България, докато на родния тим се полагат стряскащите 5.25 като котировка. Дано дори този малък детайл жегне достойнството на футболистите ни. Както и това, че са последни в групата с 2 точки.

Но истината е, че няма нищо случайно в очакванията на експерти и букмейкъри.

Категорични аутсайдери сме в Подгорица, а единствените, които могат да променят това са самите играчи - тази вечер от 19 часа.