Завесата се вдига: Лудогорец и ЦСКА започват битката за футболния връх у нас
Шампионатът се подновява с един голям въпрос - иде ли краят на 10-годишната хегемония
Зимната пауза в родния шампион завърши, а четири от тимовете стартират с мачовете още утре, макар първият пролетен кръг официално да е следващият уикенд. Но с мачовете Арда - Лудогорец (14:15 часа) и Локомотив София - ЦСКА (16:30 часа) в неделя, завесата се вдига и българският футбол се завръща.
Разбира се, че това няма как да се случи без абсурдна ситуация, защото всъщност тези два мача трябваше да се изиграят още на ... 15 август, но тогава бяха отложени заради европейското участие на Лудогорец и ЦСКА. Вместо посред лято на температури над 30 градуса, тези срещи ще се играят в зимни условия.
Всъщност тогава двата водещи клуба в класирането отложиха редица свои мачове, за да се стигне до абсурда тези два двубоя да няма кога да се изиграят и бяха насрочени за утре.
Но не това е акцентът на завръщането на родния футбол. Погледите са насочени към Лудогорец и ЦСКА, които влизат в доста жестока битка за титлата, която обещава да продължи до самия край на шампионата. И това не се случва за първи път в тази декада, в която титлата все отива в Разград.
Към момента лидер е 10-кратният шампион на България с 42 точки, две повече от своя преследвач ЦСКА, който се завърна в битката за върха с последния есенен мач, когато удари с 1:0 директния си конкурент на "Българска армия".
Ако след края на онзи предколеден двубой нямаше зимна пауза, спокойно щяхме да заключим, че ЦСКА е в много по-добро състояние и изглежда фаворит за титлата. Днес, след близо два месеца без официална среща, обстоятелствата са много различни.
След подготвителния период, трансфери и контроли, всичко е обвито в неяснота не само при двата ни най-класни тима. Да, всеки от тях изигра редица срещи, но както добре знаем, нито един приятелски мач няма как да бъде мерило за истинските битки в шампионата. И не е показателен за състоянието на тимовете.
По традиция родните отбори винаги започват на ниска скорост след зимната пауза, но при такава малка разлика всяка грешка от страна на Лудогорец и ЦСКА до края може да се окаже фатална. Но - ето какво се случи през зимата в двата тима и какво им предстои през пролетта, за да видим кой как стои в тази вълнуваща битка за върха.
Спокойно може да кажем, че в последните месеци на миналата година Лудогорец удари своето игрово дъно в цялата си елитна история, а последната седмица, в която разградчани отнесоха 5 гола от Пирин у дома и паднаха на "Българска армия" без създаден голов шанс, ясно обрисува тревожната ситуация. Нямаше съмнение, че в Разград ще се вземат мерки. За трета поредна зима там направиха треньорска рокада, взимайки любопитно име от чужбина. В случая това е словенецът Анте Шимунджа, който в кариерата си като треньор има две титили с местния хегемон Марибор, а преди година наруши доминацията на бившия си клуб със скромния Мура.
Той дори успя да прати този отбор в групите на турнира Лига на конференциите, където победи с 2:1 суперзвездите на Тотнъм. За сравнение, ЦСКА и Лудогорец общо имаха три точки от груповата фаза, при това с поне на хартия по качествени и в пъти по-високоплатени футболисти от тези на Мура.
Очевидно Шимунджа има добри треньорски качества, което може да се каже и за неговите предшественици Павел Върба и Валдас Дамбраускас, които обаче не се задържаха дълго на поста. Да, те донесоха титли на Лудогорец, но сякаш в техните два сезона това не изглеждаше като толкова сериозна задача.
В Разград продадоха няколко играчи, които обаче не бяха със статут на несменяеми титуляри в състава. Още в контролите Шимунджа показа, че не се страхува да използва юноши от школата при ротациите в състава. Въпросът е - ще се окаже ли това печеливша стратегия, когато започнат шампионатните мачове? Именно фактът, че Лудогорец на практика имаше два почти напълно равностойни състава бе нещото, което помагаше на тима да вземе толкова безпроблемни титли.
Този полусезон подобна широчина в тима няма да има. Ясно е, че Лудогорец няма да е бледото подобие на себе си от края на 2021-а, но на този етап е и доста сериозна загадка как точно ще изглежда шампионът през пролетта, защото просто новият треньор е напълно непознато за родния футбол име.
В ЦСКА такива проблеми няма. За първи път от доста трансферни прозорци насам, "червените" запазиха своя състав почти напълно и не продадоха нито един ключов, титулярен играч. На "Българска армия" пристигнаха две попълнения, а дори и да бъдат картотекирани в нужните срокове заради сагата с наказанието от ФИФА, то поне в началото на сезона ще имат по-скоро периферна роля в състава. Той изглежда готов и подреден преди старта.
Ролята на привлечените от Южна Америка Гарсес и Морено е по-скоро да донесат тази широчина в състава, от липсата на която Стойчо Младенов се оплакваше цяла есен. И, оказа се, с основание заради огромният брой мачове, който "червените" изиграха.
Много важно е завръщането и на нидерландеца Мено Кох в центъра на отбраната след дълга контузия, която го извади от цялата първа част на сезона. Но именно запазеният състав без продаден водещ играч ще е най-големият бонус на ЦСКА.
За тима на Стойчо Младенов не може да кажем, че е играл много силен футбол в края на миналата година, но пък в редица случаи показа, че има нужния характер и воля да измъква своите мачове. Правеше го дори без блясък и спиращ дъха футбол.
Със сигурност феновете на тима ще трябва да са готови и за доста такива мачове през пролетта, в които ЦСКА на моменти ще изглежда безидеен, дори и надиграван от по-скромен съперник, но в крайна сметка ще измъква нужния резултат. А нали именно това е най-важното в една битка за първото място?
Като изключим годината с първата титла на Лудогорец, когато ЦСКА беше водачът, а разградчани преследвачът, във всеки друг от тези десет шампионски сезона, "червените" никога не са били в по-силна позиция от настоящата. А те реално са вечният конкурент (и май единствен), който опитва да свали от трона новият хегемон на футбола в България.
И тук не става въпрос само за разлика в точки. Имало е ситуации с равни точки, дори с временно предимство за ЦСКА, както и директни сблъсъци за първото място, но винаги предварително Лудогорец е изглеждал фаворитът. И всеки път в крайна сметка разградчани успяваха да постигнат целта си.
Днес, ден преди подновяването на шампионата, няма как да кажем, че Лудогорец е категоричен фаворит. Дори и при аванса от две точки на тима, който даже изглежда крехък. Със сигурност ще е нужно да изминат няколко официални мача за по-реална преценка за състоянието на двата тима. Ако все пак изходим от контролите, последните есенни мачове и моментното състояние на двата тима (колкото и да е условно след пауза), като отбор ЦСКА изглежда с една идея по-добре.
Изцяло познаващ се, играл заедно и сработен състав. Опитен и доказан треньор, с вече добре познатите за футболистите му идеи. В Лудогорец тепърва се нагаждат към новия си наставник, който пък е напълно не наясно със ситуацията у нас, съперниците, спецификите на първенството и т.н.
А какво предстои за двата тима:
Утре ЦСКА играе градско дерби с Локомотив, а Лудогорец гостува на Арда. След тези два мача "червени" и "зелени" ще имат още по седем двубоя до края на редовния сезон.
За Лудогорец това са: Черно море (гост), Славия (домакин), Ботев Враца (гост), Левски (домакин), Царско село (гост), Ботев Пловдив (домакин), Берое (гост)
За ЦСКА: Славия (гост), Ботев Враца (домакин), Левски (неутрален), Царско село (домакин), Ботев Пловдив (гост), Берое (домакин), Локомотив Пловдив (гост).
Двата тима имат по мач с Левски, който със сигурност ще бъде доста по-организиран тим от есента, предвид дерби статутът на тези мачове, те няма как да са лесни. При Лудогорец като потенциални опасности изглеждат гостуването във Варна, като на този етап не изгледа толкова вероятно разградчани да се спънат с Ботев (Пловдив) у дома или акто гост на раздирания от проблеми Берое.
ЦСКА пък започва с няколко седмици без излизане от София, което е добър шанс за победна серия и защо не изкачване на върха преди тежкия край на редовния сезон, който е свързан с две гостувания в Пловдив и домакинство на традиционно удобния Берое между тях.
След тези мачове идва плейофната фаза, в която първите шест тима ще се отделят в отделна група, където ще играят само по веднъж един срещу друг.
Със сигурност отборът, влизащ като изоставащ ще е ощетен от този факт, че директната среща е само една, но в крайна сметка форматът бе определен още преди началото на шампионата.
Вече в тези финални пет мача едва ли може да предвидим като ще стане, защото битката ще е епична.
Може да се окаже от ключово значение кой ще влезе в плейофите като лидер, защото именно той ще е домакин на директния сблъсък между двата тима.
Въпросителните са много, но е факт, че от доста години насам изглежда ще имаме жестока, вълнуваща битка за титлата. Вероятно, както повеляват традициите у нас - и съпътствана с доста скандали. А шампионът може да е само един.