Япония се класира за своето седмо поредно Световно първенство по футбол.

Самураите победиха Австралия с 2:0 в директен сблъсък за челото, като с победата си осигуриха едно от първите две места в групата, които дават директна виза за Мондиала в Катар.

Освен това японците направиха услуга и на отбора на Саудитска Арабия, който без да играе също се класира сред най-добрите 32 тима на планетата.

Победата изстреля Япония на първото място в групата с 21 точки, а Саудитска Арабия е на втора позиция с 19 и мач по-малко. Това обаче няма никакво значение, защото третият Австралия е с 15 и при оставащ само един мач до края, няма как да се добере до директна квота.

Все пак австралийците не са елиминирани. За тях предстои протоколен мач след пет дни в Саудитска Арабия, а през юни Озитата ще играят бараж срещу третият отбор от другата азиатска група, който ще бъде един измежду ОАЕ, Ливан и Ирак.

Победителят от този бараж ще играе вече решителен плейоф срещу петият в класирането на зона Южна Америка, за да определи кой ще участва на Мондиала.

Днес победата за Япония бе напълно залсужена, защото отборът доминираше през целия мач и направи куп пропуски.

Звездата на тима - Такуми Минамино от Ливърпул на два пъти уцели гредата, а през втората част негов удар бе изчистен от голлинията, като ключовият миг в мача се оказа неговото изваждане от игра в 84-ата минута.

Вместо него на терена се появи Каро Митома, който до този момент момент имаше изиграни само 44 минути за родината си в мач срещу Оман.

Крилото на белгийския Унион обаче вкара два късни гола, с които се превърна в неочакван герой за своята родина.

Митома прати Япония на седми пореден Мондиал. Самураите дебютираха на подобно ниво през 1998-а, като от шампионата във Франция те нямат пропуск.

Общо шести Мондиал в своята история ще играе и отборът на Саудитска Арабия.

Така вече всички директно класирали се отбори от Азия са ясни. Това са Япония, Саудитска Арабия, Южна Корея и Иран. Разбира се, там е и домакинът на първенството Катар.

Да не забравяме, че чрез абражите още един тим от този континент може да намери място сред най-добрите 32 на света.

Снимка: Getty images