Феновете на един от най-популярните футболни клубове в света - Манчестър Юнайтед, вече няколко години яростно протестират срещу собствениците от семейство Глейзър. Американците с еврейски корени близо 2 десетилетия притежават акциите на "червените дяволи", но след оттеглянето на сър Алекс Фъргюсън през 2013-а, тимът дори не може да опази дълго шансове за шампионската титла във Висшата лига. Те обикновено около Коледа вече са изчерпани с редки изключения.

Някои спорни решения през миналото десетилетие и началото на настоящото обърнаха феновете срещу собствениците и протестът отдавна е с ясно послание - "Глейзър вън!".

През тази година се засилиха информациите, че под натиска е решено клубът да бъде продаден, като това бе потвърдено с началото на търг. В неговия епилог останаха само двама кандидати с възможности да покрият исканията на семейство Глейзър.

Това са най-богатият британец Джим Ратклиф, собственик на компанията ИНЕОС, както и катарският шейх Ясим бин Хамад ал-Тани.

Мнозинството от привържениците на Юнайтед се надяват катарецът да е новият най-важен човек на "Олд Трафорд" поради няколко причини. Една от тях са вече доказаните намерения за сериозни инвестиции във футбола от тази част на света. Примерите са Манчестър Сити и ПСЖ, макар все още те да не могат да стигнат до трофей в Шампионска лига.

Другото притеснение е, че сър Джим Ратклиф е фен на Челси и имаше открито намерение да закупи лондончани след оттегляне на Роман Абрамович. Освен това неговата компания е начело на френския Ница вече четири години без този клуб да е постигнал кой знае какви успехи. 

А и Ратклиф е заявил искането си пред семейство Глейзър да поеме целия контрол върху трансферната политика на Юнайтед - нещо, което не би се харесало на феновете.

Най-големият минус за тях при евентуален успешна сделка с британския милиардер е, че той има намерение да закупи само дял от клуба, като контролът върху цялостната стратегия до голяма степен ще остане в ненавижданото вече от привържениците семейство Глейзър. Точно това е тиражираният най-вероятен вариант за развой на събитията.

Кой обаче е роденият през 1982-а шейх Ясим бин Хамад ал-Тани и защо той се слави с добра репутация сред зрителите на "Олд Трафорд"? Според информациите въпросният бизнесмен е дългогодишен фен на Манчестър Юнайтед, а освен това син на бившия министър-председател на Катар, както и собственик на Катарската ислямска банка. Един от проблемите пред него е близостта на сделката за Юнайтед с тази на ПСЖ, като и при двете е замесено катарското кралско семейство. УЕФА не позволява еднаква собственост за два различни отбора в един и същи европейски клубен турнир.

И ако оставим настрана желанието на семейство Глейзър да не продава целия пакет акции на Юнайтед, то пред шейха има и друг казус - огромните разходи по сделката и последващите такива при евентуално нейно реализиране.

Снимка: Getty Images

Разбира се, най-големият разход за Ясим бин Хамад ал-Тани би било самото придобиване на клуба. Според информациите катарецът вече е предложил 4,5 милиарда паунда, но Глейзър държат на 6 милиарда. Припомняме, че американците купиха Юнайтед преди 20 години за едва 790 милиона. След това похарчиха 270 милиона от личните си средства, като всичко останало е под формата на дългове.

Точно там е следващият проблем за катареца. Ако той придобие клуба, ще трябва да плати около 580 милиона паунда в дългове. Приближените до него вече съобщиха, че той има намерение да изчисти задълженията изцяло - нещо, което ИНЕОС на Ратклиф няма как да си позволи. Точно казусът с дълговете се превърна в най-токсичната тема сред феновете на Юнайтед, като те държат клубът им да е финансово независим.

Следващият голям разход пред шейха е реновирането на стадиона. "Олд Трафорд" безспорно има нужда сериозно обновяване и реконструкция, като нужните средства там се оценяват на около 1,6 милиарда паунда. През декември миналата година говорител на клуба сподели, че това е една от най-важните цели през следващите години. Последната работа по Театъра на мечтите беше през 2005 година, когато се добавиха 8000 нови седящи места. Оттогава четири от останалите пет големи отбора в Англия увеличиха капацитета на стадионите си или направо се преместиха на нови, по-големи и модерни (Арсенал и Тотнъм).

Снимка: Getty Images

Опциите пред Юнайтед са две - или пълно разрушаване на стадиона и строене на нов на неговото място, или реновирането на сегашното съоръжение. Първата опция със сигурност е по-скъпа, но при втората Юнайтед също ще загуби сериозни приходи, ако работи по стадиона докато го използва. Едно е сигурно - дори и да няма сделка за собствеността, процесът вече е стартиран и скоро ще стане ясно как ще се действа.

Разходите обаче не спират дотук. Трябва да се работи и по тренировъчната база, която е в окаяно състояние спрямо тези на конкурентите във Висшата лига. За това алармира и суперзвездата Кристиано Роналдо по време на бомбастичното си интервю за Пиърс Морган. Португалецът разкри, че от напускането му през 2009-а до днес няма никакъв прогрес. В същото време останалите клубове се развиват.

Снимка: Getty Images

От Юнайтед вече обявиха, че искат да обновят базата си в тренировъчния комплекс на Карингтън - терените, фитнеса, както и офисите. Това обаче струва пари, като разходите се оценяват на около 50 милиона паунда. Наскоро Ливърпул и Тотнъм направиха промени с подобна сума.

Към всички тези задачи за Ясим бин Хамад ал-Тани се прибавя и тази да плаща заплати на играчи, треньорско ръководство и служители на клуба както в първия отбор, така и в женския и академията.

През последните пет години Юнайтед е с 545 милиона паунда загуби от трансфери в първия отбор, като голяма част от привлечените играчи за много пари се превърнаха в провали. Сериозната загуба идва и поради невъзможността на "червените дяволи" да продават скъпо футболисти. За справка в историята си клубът е продал само трима футболисти за над 50 милиона евро, а в същото време е привлякъл общо 12.

Снимка: Getty Images

Ако съдим по досегашната тенденция, катарският шейх ще има среден разход на сезон от около 110 милиона паунда за нови футболисти и 348 милиона в заплати, което е сумата за изминалата година. В същото време женският отбор "харчи" по 8 милиона годишно, а същата сума отива и за академията.

И така ако сметнем всички тези прогнозируеми разходи, се оказва, че евентуалният нов собственик ще трябва да инвестира общо около 7 милиарда британски лири, за да придобие клуба и най-малкото да го поддържа в следващите години. Тази огромна сума го кара сериозно да премисли намеренията си. Или поне, ако няма срещу това пълния контрол.

А в същото време Глейзър не искат да се разделят изцяло със собствеността на Юнайтед и според информациите затова са по-благосклонни към предложението на Джим Ратклиф. Защото ще запазят точно това - частичен контрол.

Ситуацията става патова, а най-голямото притеснение на феновете на клуба е да не се стигне до частична промяна, неголяма инвестиция и без рязка промяна в стратегията.