Футболът изпраща поредна вълнуваща година, донесла шоу и незабравими емоции на феновете.

За някои тя остави много радост, аз други - голямо разочарование. Немалко събития в най-популярния спорт преминаха според очакванията, други пък шокираха мнозина.

Разбира се, през годината имаше един акцент, който бе над всички като важност и глобални очаквания - Световното първенство в Русия.

То разби всички рекорди по гледаемост, над 50% от населението на земята над 4-годишна възраст е гледало мачовете в Русия.

Като всеки друг Мондиал, този имаше своите изненади, романтични истории и естествено - победител.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Радостта бе за Франция. "Петлите" спечелиха втората си световна титла в историята, направиха го със стил.

Макар да не блестяха по време на турнира, момчетата на Дидие Дешан уверено печелеха мачовете си, сториха го и на финала с 4:2 над бойките хървати, които спечелиха сърцата на неутралните фенове.

Франция този път завладя и остана в Москва, което не бе по силите дори на Наполеон Бонапарт преди 2 века. Този път - трайно, отмъквайки златото от руската столица, под формата на най-важния трофей във футбола.

Хърватия се превърна в първата от региона и най-малката в историята, която достига решителния мач за световната титла.

Водени от звездите си Лука Модрич и Иван Ракитич, хърватите минаха през две драми с дузпи (с Дания и Русия), обърнаха Англия на полуфинал от 0:1 до 2:1, за да пренапишат историята си.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Третото място бе за Белгия.

Голямото разочарование на първенството определено бе действащият шампион Германия, който изхвърча от групите.

Лео Меси и Кристиано Роналдо пък напуснаха на осминафинал, а като позитивно може да се отчете участието на Русия.

Освен отлична организация, домакините впечатлиха и с отбора си, който бе смятан за един от най-слабите, но стигна четвъртфинал, където отпадна след изпълнение на дузпи.

Световният футбол направи историческа крачка, като част от Мондиала бяха видео повторенията. Те бяха приети с доста скептицизъм, но сякаш бъдещето на играта е дълбоко обвързано с тях.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Евротурнирите донесоха много драма и безпрецедентна трета поредна титла на Европа за Реал (Мадрид).

"Кралете" победиха на финала Ливърпул с 3:1, в мач белязан от две кошмарни вратарски грешки на Лорис Кариус и една ранна контузия на звездата Мохамед Салах, без която мачът можеше да тръгне в друга посока.

Снимка: Getty Images

Именно Ливърпул бе едно от приятните изненади в турнира, стигайки до мача за титлата със страхотния си бърз и атакуващ стил. В мачовете на мърсисайдци в елиминациите паднаха 28 гола.

Другата приятна изненада бе италианския Рома, който стигна полуфиналите след паметен обрат над Барса. "Вълците" загубиха с 1:4 в Испания, но победиха с 3:0 в Рим.

Зрителите няма да забравят и страхотната задна ножица на Кристиано Роналдо срещу Ювентус при победата с 3:0 в Торино.

В реваншът италианците водеха със същия резултат до последните секунди, когато спорна дузпа донесе гол на Реал, който впоследствие грабна титлата.

В тези мачове никой не очакваше това, което се случи по време на трансферния прозорец.

Кристиано Роналдо смени Реал именно с Ювентус. Сделка, която разтърси пазара.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Тя засегна и двата клуба - представянето на Реал избледня през новия сезон. Ювентус лети, непобеден в Серия А. Мадридският клуб изпитва доста затруднения, въпреки че успя да спечели Световното клубно първенство преди седмица.

Там испанският клуб не срещна сериозна конкуренция. Всички очакваха финал срещу Ривер Плейт, но аржентинците се издъниха срещу Ал-Аин на полуфинала и развалиха шоуто, чакано от неутралните фенове.

Само 10 дни преди въпросната издънка се състоя епичен финал, определян от всички като "Мача на века".

Вечните съперници Бока Хуниорс и Ривер Плейт се изправяха във финал за Копа Либертадорес. Това не бе се случвало никога в историята, а светът очакваше с огромен интерес сблъсъците.

Снимка: Twitter

Първият мач завърши със зрелищно 2:2, а когато целият свят очакваше реванша, той бе отложен.

Фенове на Ривер атакуваха автобуса на Бока, имаше и ранени играчи.

След много спорове и дискусии, мачът се изигра две седмици по-късно, при това доста далеч от Буенос Айрес - в Мадрид.

На "Сантяго Бернабеу" победата бе за Ривер с 3:1 след продължения. Успех, който остава завинаги в историята на най-голямото футболно съперничество.

Снимка: AP/БТА

На родната сцена напълно очаквано, Лудогорец грабна своята седма поредна титла.

Повратният момент бе мачът в Разград срещу ЦСКА през април, когато "червените" водеха с 2:1 малко преди края, но допуснаха бърз обрат и загубиха с 2:3.

От този мач до края на шампионата Лудогорец уверено грабна титлата, а за ЦСКА последва ново разочарование - отпадане от вечния съперник на полуфинал за Купата на България.

Снимка: Bulphoto

Радостта в синия лагер бе голяма, но само за седмица.

Над 30 хиляди "сини" фенове се стекоха към националния стадион "Васил Левски", за да видят как любимият им тим губи пореден трофей в последните години.

Левски срещна Славия и имаше тотална доминация в продължение на 120 минути, дори изпусна и дузпа, но в крайна сметка ликуваха "белите".

Те спечелиха при изпълнението на дузпи и грабнаха първи трофей от 22 години насам.

Снимка: БТА

За Левски имаше още едно голямо разочарование, този път в Европа. "Сините" отпаднаха срамно от лихтенщайнския Вадуц, след което смениха треньора Делио Роси със Славиша Стоянович.

ЦСКА се завърна в Европа след петгодишно отсъствие и подари доста позитивни емоции на феновете си, но всичко свърши срещу датския Копенхаген. 

Лудогорец пък не успя да достигне заветната цел - Шампионска лига.

За родният шампион остана утехата Лига Европа, където обаче имаше доста разочароващо представяне и зае последното място в групата, която в никакъв случай не бе плашеща.

Разградчани се представят на очакваната висота в шампионата и имат аванс от 6 точки пред ЦСКА. Лудогорец гледа уверено към нова титла през 2019-а, която ще е осма поред и ще застраши смятания за непобедим рекорд на "червените" - девет поредни първи места през 50-те и 60-те.

Снимка: Bulphoto