Лудогорец удари Аякс с 1:0 насред Амстердам и, въпреки че отпадна от турнира Лига Европа (2:4 общ резултат), написа поредна страница в историята на българския футбол, която ще се помни.

Защо ли?

Защото Аякс е от семейството на отбраните клубове на континента, печелили Купата на шампионите. При това не веднъж, а цели четири пъти.

И защото българските отбори при близо 7 десетилетия редовни участия в турнирите на УЕФА, изобщо не са печелили толкова често навън в тях, да не говорим пък за успехи на стадионите на отбори от това семейство, или от елита на континента.

Всъщност, като паметни могат да бъдат определени едва няколко такива резултата, към които ви връщаме хронологично.

1962 г., Партизан - ЦСКА 1:4, реванш в турнира на шампионите. Българският отбор елиминира този от Югославия с убедителното 6:2 общ резултат.

А съперникът в черно и бяло никак не е случаен. Година по-късно Партизан е четвъртфиналист в турнира, а още два сезона след загубата от ЦСКА играе финал, където губи от Реал. В тези години да биеш на ЮНА е направо постижение, а да го направиш с 4:1 - впечатляващо. А и това не е просто една победа, а елиминиране на съперника. Не маловажно.

1980 г., Нотингам - ЦСКА 0:1, реванш в турнира на шампионите.

И тук - елиминиране, като първият мач в София също е спечелен от българския отбор с 1:0.

И тук - победа с огромна стойност и на стадион, който е превърнат в крепост. И, за първи път в историята на българския футбол, това е успех в дома на действащ европейски шампион, при това в предходните две поредни години! Голът на Ружди Керимов на "Сити Граунд" е исторически. Това е велика победа, а играта на ЦСКА изтръгва аплодисменти от публиката на Форест. Тимът на Брайън Клъф е практически непобедим на негов терен, което е фундамент на успеха му с титлите на Европа за 1979-а и 1980 г.

2001 г., Унион - Литекс 0:2, втори кръг в Купа на УЕФА, първи мач. Може да се чудите защо е тук, но - ето обяснението. Това е първата победа като хронология, на български отбор на терен на отбор от Германия.

Литекс би навън Унион, който от трета лига бе стигнал финал за Купата, загубен от Шалке. Треньор на домакините бе Георги Василев, но голове на Атанас Борносузов и Марин Петров донесоха успеха на българския представител. Той се класира напред след 0:0 у дома в реванша.

2005 г., Ливърпул - ЦСКА 0:1, реванш от плейофния кръг в Шампионската лига. Този път армейците отпадат след 1:3 в София, но това отново е велик резултат в историята на българския футбол. Все пак - това е "Анфийлд". А Ливърпул само три месеца по-рано е вдигнал петата си купа на шампионите след епичния финал в Истанбул. Валентин Илиев (на основната снимка горе) донесе победата в реванша, което остава и единствен български успех не само на този митичен стадион. А изобщо на терен на английски клуб в мач от евротурнирите. Никой друг отбор не успя да го стори.

2005 г., Леверкузен - ЦСКА 0:1, първи мач в плейоф за Купата на УЕФА. И отново - не просто победа навън, а с елиминиране на много сериозен съперник от голяма футболна сила. Леверкузен от 2005-а не бе Унион от 2001-ва, а отбор с няколко немски национали, с Димитър Бербатов в състава и още немалко звезди. Това бе тим, който редовно участваше в онези години в Шампионската лига и стигаше фазата на елиминациите там. Но си намери майстора - Йордан Тодоров вкара за 0:1 на "Байарена", а в реванша Мурад Хидиуед посече Леверкузен и ЦСКА влезе триумфално в групите на турнира.

2009 г., Лацио - Левски 0:1, последен мач от групата в Лига Европа. И той е тук с някои условности, но си е победа на "Олимпико" - един от храмовете на европейския футбол. Левски вече бе отпаднал преди двубоя, а домакините се бяха класирали за елиминациите. И все пак победата си е победа, а голът на Йовов вкара и "сините" в този списък на паметни родни успехи по терените на Европа като гост.

2013 г., ПСВ Айндховен - Лудогорец 0:2, групова фаза на Лига Европа.

Първа победа на отбора от Разград над отбор от групата шампиони на континента. ПСВ не е онзи отбор от 1988-ма, вдигнал трофея, но си е константа и име с репутация. А да биеш на неговия стадион никога не е лесно никому.

Но Лудогорец го направи, при това убедително с голове на Върджил Мисиджан и Роман Безяк. Чисто стратегически, мачът има още по-сериозна стойност и заради това, че бе първи в групата.

А в нея българският отбор излезе победител и отиде в елиминациите на турнира.

2014 г., Лацио - Лудогорец 0:1, първи мач от 1/16-финалите в Лига Европа. Именно след споменатите групи, шампионите на страната ни отидоха в пролетните елиминации и срещнаха римския тим. И тук идва нова победа на "Олимпико", но несравнима като стойност и значимост в генералната светлина на събитията. Защото попадението на Безяк не просто донесе успех навън в Рим, а после се оказа златно - след 3:3 в София, Лудогорец елиминира "орлите" от Италия, за да иде на осминафинал в турнира.

2016 г., Цървена звезда - Лудогорец 2:4 с продължения, реванш от трети квалификационен кръг в Шампионската лига.

Незабравима вечер на "Маракана", където всяка победа на гостите е с голяма стойност. А шампионите на България влязоха в двубоя като аутсайдер, след като първата среща в Разград завърши 2:2. Но това бе бразилска фиеста.

Джонатан Кафу вкара феноменално попадение за 1:1 преди почивката, а после Вандерсон просто разнищи Звезда с хеттрик, като вторият и третият му голове дойдоха в продълженията.

Така падна главата на европейски шампион, а това бе втора победа на Лудогорец на терена на такъв, след онази с ПСВ три години по-рано. Третата бе в четвъртък на "Йохан Кройф Арена" срещу Аякс.

А на "Мала Маракана", между впрочем, друг български отбор не е бил Звезда и до днес.

2020 г., Базел - ЦСКА 1:3, директна елиминация в един мач за влизане в групите на Лига Европа.

В онзи странен "пандемичен" формат на квалификациите, ЦСКА мина през три кръга на свой терен, за да стигне препятствието Базел навън. Този отбор, редовен участник в Шампионска лига, практически е абониран за групи поне в Лига Европа, в последните 10 години.

Затова и големи шансове за българския представител сякаш нямаше, поне в прогнозите. И когато Базел вкара от дузпа в 54-ата минута чрез бразилската си звезда Артур Кабрал, нещата изглеждаха ясни.

Но след 72-рата минута всичко се обърна - два гола на резервата Тиаго Родригес и на Ахмед Ахмедов нанесоха кинжални удари по домакините и ЦСКА влезе в групите на Лига Европа, за сметка на фаворизираните домакини.

На този стадион - "Санкт Якобс Парк", друга българска победа няма, макар само в последните 10 години цели пет пъти наши представители да гостуваха там (ЦСКА два, Лудогорец - три).