Когато един и същи отбор печели дадено футболно първенство, интересът към надпреварата няма как да не пада. Свикнахме това да се случва в България и заради не особено високото качество на игра.

Такива обаче са тенденциите и в най-големите първенства. Виждаме го в Германия, във Франция, а и преди това в Италия преди да приключи хегемонията на Ювентус. Няма ли я конкуренцията, пада и качеството. В коя сфера на живота не е така?

Конкретно българският футбол няма интерес Лудогорец да печели титлата с голяма разлика, но за сметка на това надпреварата за Купата на страната се превърна в тръпката на играта. В последните години именно този турнир носи най-голяма наслада заради елиминационния характер на мачовете, заради различните победители и заради невъзможността разградчани да пренесат доминацията си и в него.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С ФИНАЛИТЕ ЗА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ >>>

Изненадите са ежегодни и дават възможност на всички отбори да достигнат до трофея и да влязат в историята. В последните години хората от Благоевград, Стара Загора, Монтана, Кърджали и дори Поморие имаха възможност да гледат своите тимове на финал.

Разбира се, столичните и пловдивските отбори продължават най-често да достигат мача за титлата, като такъв е случаят и през този сезон - вечното дерби между Левски и ЦСКА ще е с краен победител носител на купата за първи път от 2005 година.

Най-специалната част от финалите обаче не са самите отбори, а техните фенове. Помним мача за Купата през 2009-а между Литекс и Пирин, когато няколко хиляди благоевградчани се изсипаха на стадион "Георги Аспарухов", но отборът им загуби с 0:3.

Година след това Берое спечели отличието за първи път в своята история в мач срещу най-изненадващия финалист в историята - Черноморец (Поморие). В онези полуфинали другите два отбора бяха Калиакра (Каварна) и Чавдар (Етрополе), това е магията на Купата!

През 2011 година ЦСКА спечели трофея след победа на финала срещу Славия с 1:0 пред 30 хиляди зрители. Сега се очакват дори повече в мача на 15 май.

Снимка: Bulphoto

Година по-късно Лудогорец за първи път в историята си триумфира в надпреварата, като победи Локомотив (Пловдив) с 2:1 на стадион "Лазур" в Бургас. Феновете на "смърфовете" създадоха истински празник и отборът им поведе в резултата, но се стигна до обрат и "златен дубъл" за разградчани.

След това Берое за втори път в историята си спечели Купата, като финалът с Левски в Ловеч беше един от най-зрелищните в историята на българския футбол. Старозагорци поведоха с 3:1 и бяха с човек повече, но допуснаха равенство и се стигна до още по-драматични дузпи, в които триумфираха. В онзи финал стадионът беше разделен в синьо и зелено, а гледката по трибуните си струваше.

През 2014 година Лудогорец спечели втората си и засега последна Купа на България в клубната история. Случи се след емоционален финал с Ботев (Пловдив) отново на "Лазур" и победен гол на Роман Безяк. Срещата беше белязана от грозни сцени по трибуните заради бесните "жълто-черни" фенове, които чупиха и нахлуха на терена.

Снимка: Bulphoto

Паметен беше и финалът година по-късно, който пак в Бургас противопостави Левски и Черно море. "Сините" бяха твърд фаворит в срещата, но допуснаха късен изравнителен гол и след това още един в края на продълженията, за да загубят. Сблъсъкът отново бе изпълнен с много заряд по трибуните, който този път бе стимулиран и от ужасното съдийство на Ивайло Стоянов. Срещата беше най-специалната за треньора на "моряците" Никола Спасов, който ни напусна преди година и половина.

През 2016 година финалът отново беше исторически, тъй като за първи път отбор от третото ниво на футбола ни взе трофея. Направи го фалиралият ЦСКА в мач срещу Монтана на националния стадион - 1:0. Стадионът беше пълен, а атмосферата и тук - трудна за забравяне.

Снимка: Bulphoto

Година по-късно дойде и моментът на пловдивския Ботев. На "Васил Левски" "канарчетата" взеха сладък реванш от Лудогорец и го победиха с 2:1. Триумфът беше първи за тима в тази надпревара от 1981-а и даде край на серия от пет поредни загубени финала.

2018-а бе годината на Славия. "Белите" продължиха серията на Левски без спечелен трофей, като го победиха с дузпи след 0:0 в редовното време. Най-старият столичен клуб не беше печелил отличието от 1996-а, когато победи същия съперник.

В последвалите две издания на надпреварата шампион стана пловдивския Локомотив. "Смърфовете" станаха първия отбор след Литекс, който печели турнира в две поредни години. Направиха чрез победа с 1:0 в градското дерби с Ботев и триумф с дузпи срещу ЦСКА.

Снимка: Bulphoto

Пловдивчани станаха четвъртият отбор в рамките на този век, който печели Купата за първи път в историята си, което доказва колко непредвидим е този турнир.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С ФИНАЛИТЕ ЗА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ >>>

Непредвидимо беше и присъствието на Арда на първия му финал през 2021 година. За жалост на кърджалийци отборът им не успя да се поздрави с трофея, а това направи ЦСКА отново след победа с 1:0.

"Червените" ще имат възможност да защитят трофея си на 15 май, когато атмосферата на стадион "Васил Левски" може да надмине по зрелищност всички изброени до момента.