Тази вечер стартира четвъртото издание на турнира Лига на нациите. За България стартът ще се изрази във визита на Беларус, но на неутрален терен - в Унгария.

Заради действащото наказание от страна на УЕФА, бившата съветска република ще ни посрещне в унгарския град Залаегерсег, като мачът e от 21:45 наше време. Ще можете да го наблюдавате по БНТ 1 и да го следите на живо с Dir.bg.

България отново е в третата по сила Лига на турнира - "С", където е в група с отборите на Беларус, Северна Ирландия и Люксембург.

Колкото и неприятно да звучи, именно това са отборите от нашето ниво, с които трябва да мерим сили. А още по-неприятното е, че България дори не е категоричен фаворит за първото място в тази група, която е определяна от букмейкърите за "равностойна" и "непредвидима".

От първото си издание през 2018-а, турнирът Лига на нациите има своите критици и поддръжници, но в доста случаи към него се подхожда с неразбиране. Не е рядкост да чуваме въпрос от типа "какъв точно е смисълът му".

Е, докато Лигата на нациите е по-скоро сцена за обиграване и експерименти за големите сили на континента, то за отборите като нас и тези около нас, той винаги е бил втори шанс за класиране на голям форум. Така ще бъде и в този случай, като силно представяне в надпреварата може да ни прати на бараж за класиране на Мондиала в САЩ, Мексико и Канада след две години.

За да говорим за подобен сценарий, първото и задължително условие е България да спечели групата си.

Това са афишираните цели както от президента на БФС Георги Иванов, така и от селекционера Илиан Илиев. А и, различна цел в компанията на Люксембург, Беларус и Северна Ирландия би била абсурдна.

Ако след общо шестте мача (по два срещу всеки тим на разменено гостуване), които ще се играят в следващите два месеца България е на първо място в групата, то това освен промоция в по-горната Лига "В" за следващото издание, ще означава място в "чакалнята за бараж" за Мондиал 2026.

Снимка: AP/БТА

За да вникнем в сложната процедура трябва да прескочим напред към 2025-а, когато ще се проведат световните квалификации, за които още не е теглен жребий. УЕФА има 16 квоти за Мондиала, като отборите ще бъдат разпределени в 12 групи по четири и пет отбора. Победителите във всяка една от квалификационните групи (мачовете са през 2025-а) отиват директно на Световното, а чрез баражи ще се определят и останалите четири квоти.

Място в тези баражи ще имат и 12-те втори отбора във всяка една от групите. Но отборите на бараж са 16, като останалите четири ще бъдат попълнени именно от Лигата на нациите.

Така, ако през ноември 2025-а България завърши своята квалификационна група за Мондиала извън първите две места, но родният тим е спечелил групата си в Лигата на нациите, то шансовете ни да попаднем на бараж не са малки. Четирите квоти за плейоф от Лигата на нациите ще бъдат попълвани само с отбори, спечелили своите групи. Това са четирите най-добри победители в групите, които не са се класирали на Мондиал или на бараж чрез квалификациите. 

В Лига "А" и Лига "В", които са с предимство, има по четири групи - общо осем. Но логиката и случилото се в предишни издания на турнира показва, че обикновено тези победители в групите успяват да свършат своята работа в квалификациите. Тоест - те няма да са ни конкурент в евентуална пресявка кой отива на бараж през този турнир.

Ако не всички, то голяма част от тях, поне шест или седем, би трябвало да вече да са сред 24-те тима, които или са се класирали за Мондиал, или поне за бараж чрез световните квалификации. Така УЕФА ще обърне на трета страница и ще погледне към Лига "С", където ще бъде България. Отново уточняваме, че това е само и единствено при спечелване на групата ни в турнира.

Така на база представянето на четирите победители в групите от Лига "С" се попълват баражите. България трябва да е един от четирите най-добри победители в групите на Лигата на нациите, които да не са намерили място на Мондиал или на бараж.

Колко е вероятно това да се случи? Поглед към предишните квалификации за Мондиал показва, че ако той се провеждаше в сходен формат, то два отбора от Лига "С" щяха да попаднат в баражите. Това означава, че при спечелване на групата си, България съвсем сериозно може да се надява на бараж за Световно.

Всичко това показва, че за отбори като нашия Лигата на нациите не е просто есенно обиграване на състава, а шанс и поне някаква надежда. Защото сами добре съзнаваме, че към днешна дата класиране на Световно звучи леко фантастично. Не сме го виждали от 1998 г., а това не е съвпадение или случайност.

Битките започват днес в 21:45 с мача срещу Беларус като гост в Унгария.

В неделя от 19:00 часа приемаме Северна Ирландия.

Програмата ни нататък в група 3 на Лига С:

12 октомври, 19:00 ч България - Люксембург

15 октомври, 21:45 ч Северна Ирландия - България

15 ноември, 21:45 ч Люксембург - България

18 ноември, 21:45 ч България - Беларус.