Милиарди на вятъра: В спорта и най-богатите също плачат
Къде са 20-те най-състоятелни и разточителни клуба в графата със спортните постижения?
Навремето Йохан Кройф се прочу с един цитат, когато го попитаха как така Галактическия Реал на Флорентино Перес от началото на века не може да печели всяка титла и купа, която му се изпречи на пътя.
Защото онзи суперотбор от звезди често отпадаше конфузно в Шампионската лига и оставаше втори в първенството.
"Никога не съм виждал торба с пари да вкарва голове - каза тогава великият Йохан. - Дори не съм убеден, че може да ритне топката."
Казано иначе: Парите не ти гарантират успехи в спорта. И това се доказва, ако хвърлим поглед към традиционната класация на Forbes за 20-те най-високо оценявани и богати клубове на планетата. Съпоставката между това, което са изхарчили като средства в последните години, както и глобалната им популярност и маркетингова сила и влияние, с постигнатото като спортни резултати, е направо впечатляваща. При това - не в положителния смисъл.
На върха в списъка вече от 8 години неизменно е една марка - Далас Каубойс. Институцията в американския футбол е оценява на 9.2 милиарда долара и е наричана Отборът на Америка. Далас е толкова популярен, че никой не е безразличен към него - или си един от милионите им фенове, или ги мразиш неистово.
Каубоите не са били шампиони от 30 години. Спечелиха Супербоул през 1994-а с победа над Бъфало Билс, а в следващия сезон стигнаха финала в Конференцията си - това е последното стъпало преди мача за титлата. Нещо като полуфинал за трофея, ако искате. И от тогава, вече 29 години (ще станат със сигурност 30), Далас не стига дори до този етап.
През това време в тима се изредиха суперзвезди за стотици милиони. Нястоящият куотърбек Дак Прескът подписа преди този сезон договор за 4 години на стойност 240 милиона долара. Това е най-скъпоплатеният играч в лигата. Е, и?
Извън терена нещата са идеални, стадионът е чудо на архитектурата и първи по рода си в света, като след него доста големи клубове посегнаха към такъв дом - мултифункционален, с всички допълнителни възможности освен това да се гледа един мач. Каубойс печелят луди пари и остават все така на гребена на вълната като марка. Проблемът е, че на терена нищо не се получава. През този сезон провалът е пълен - баланс 3-7, което означава, че ще е чудо изобщо да играят плейофи.
Втори в таблицата е бейзболният динозавър Ню Йорк Янкис - друг митичен отбор за Щатите, който е виждал в своите екипи най-големите имена в този спорт - Бейб Рут и Джо ди Маджо. Янките са оценявани на колосалните 7.2 милиарда долара, но не са ставали шампиони на т.нар. Световни серии (доста претенциозно, тъй като до тях могат да стигат само отбори в Щатите) от 2009-а. Не бяха и играли във финалните серии от тогава до преди месец, когато най-после се класираха и се чакаше да вземат титла №28. Не стана - ЛА Доджърс ги разби с 4-1.
Янкис харчат огромни пари и привличат най-големите звезди всяка година, но това не гарантира нищо. Надеждите са, че поне няма да чакат 85 години за титла, както стана с големия враг Бостън Ред Сокс. Защото и в момента двама от десетимата и четирима от топ 20 на най-добре платените играчи в Мейджър лигата са в този тим. Икономически нещата са отлични, липсва само титла.
Стеф Къри и Голдън Стейт постигнаха сериозни успехи в последните години, но времето на тази династия като че ли изтича
Снимка: Getty ImagesНомер 3 е Голдън Стейт Уориърс (7 милиарда долара). Тук нещата са малко по-различни. До 2015-а този баскетболен тим от Западното крайбрежие имаше общо три титли в НБА. След това спечели 4 в следващите 7 сезона. Ерата на Стеф Къри донесе успех, но въпросът е доколко той ще е постоянен след силните години на най-добрия стрелец на тройки в историята, който вече е на 36 години. Но тук успех в последните години определено не липсва. Нещо повече, като интересна тенденция. Уориърс не бе в топ 30 на класацията на Forbes преди 2016 г. Или казано иначе - успехът на терена донесе и огромни икономически и маркетингови триумфи.
На четвърта позиция намираме още един тим от НФЛ - Ню Инглънд Пейтриътс, който стигна до пиедестала и настоящата си оценка от 7 милиарда долара (равен с баскетболния Голдън Стейт), благодарение на невероятните години на Том Брейди - първите 19 на новия век.
Създаден през 1960-а, отборът на Патриотите не бе стигал до титла на Супербоул до 2001-ва, когато Брейди донесе трофея "Винс Ломбарди". За първи път. После го направи още пет пъти, преди да премине при Тампа Бей за заключителния етап от кариерата си.
След ерата "Брейди" Ню Инглънд тъне в посредственост, а се раздели и с иконата-треньор Бил Беличик. И колкото и пари да има в банката, каквато и марка да е, в три от последните пет сезона дори не стига плейофите. Със сигурност ще станат 4 от 6 след края на този. Чака се нов лидер, около когото да се гради нов успешен спортен проект. Този извън терена върви добре.
Следват още четири отбора от американския футбол, като само един от тях - ЛА Рамс (№5, 6.9 милиарда долара), може да се похвали с някакъв успех в последните години. "Овните" спечелиха Супербоул през 2022-ра, а три години по-рано загубиха на големия финал. След триумфа от преди два сезона обаче няма изгледи той скоро да се повтори. Не е сигурно дори дали ще играят плейофи през тази година (5-5 към момента). Но двете появи на Супербоул сравнително скоро, плюс невероятният маркетингов и рекламен ефект от това да играеш в Лос Анджелис, а и футуристичният стадион "SoFi Stadium", който струваше над 5 милиарда долара и продължава да е най-скъпият в света, са факторите зад икономическия успех.
Нататък са окаяни тимове. Ню Йорк Джайънтс е огромно име в световен мащаб, а и в тази класация е шести със стойност от 6.8 милиарда долара. Но на игрището на личи. Напълно безлични сезони - вече 12 години, откакто през януари 2012-а спечелиха Супербоул. До днес статистиката е потресаваща - едва две плейофни участия, три изиграни мача извън редовния сезон, само една победа.
И ако това е зле, какво да кажем за Чикаго Беърс (№7, 6.3 милиарда долара). Изключително популярни, с огромна традиция в спорта американски футбол, супер привлекателни за реклама, спонсори, маркетинг... Но - последната им титла е от 1985 г. Имат едно участие на Супербоул за близо 40 години, загубен през 2006-а от Индианаполис.
Лас Вегас Райдърс (бивш Оуклънд Райдърс) е №8 в списъка, а оценката на този франчайз е за 6.2 милиарда долара. И той опитва какво ли не - преместването във Вегас, където играе на супермодерния "Allegiant Stadium" донесе огромен бум в популярност, приходи и успехи извън терена. Но на него нещата не вървят никак добре. След загубения Супербоул през 2002-ра, Райдърс имат всичко на всичко две участия в плейофи. И двете завършиха със загуби в първия кръг.
Две марки от Ню Йорк делят 9-о и 10-и място - баскетболният Никс и футболният Джетс (по 6.1 милиарда долара). И двата тима почти нямат кадри от цветни триумфи.
Никс станаха шампиони за последно през 1973-а, а са били общо два пъти с пръстените в НБА. Не са печелили Източната конференция от 1999-а.
Джетс наляха луди пари в отбора си в последните сезони, взеха великия Аарън Роджърс за куотърбек, сменят скъпи и доказани треньори... Но единствената им титла остава тази от 1968 г. Друго участие в мача на мачовете в американския футбол изобщо нямат. Те са типичният пример за това как парите не купуват успех.
Това е челната десетка. Изцяло от американски клубове в трите най-популярни спорта зад Океана.
Реал Мадрид не спира да печели купи - това дава смисъл и на огромния бизнес, който е клубът
На 11-о място е Реал Мадрид и никой не може да спори, че този клуб постига успехи. Оценката му е 6.07 милиарда долара, но ще се вдигне догодина, когато ще влязат във финансовите отчети приходите от поредния триумф в Шампионската лига и тотално избухналите от мачдей - с новия изумителен и напълно функциониращ вече "Сантяго Бернабеу". Реал спечели шест корони на Европа за последното десетилетие и несъмнено е най-големият клуб във футбола. На всякакво ниво - спортно-техническо, а и като глобална марка.
Следва изстрадалият Вашингтон Командърс (6.05 милиарда долара), който беше Вашингтон Редскинс, преди в Щатите да решат, че това е твърде некоректно политически име. Нищо, че бе носено 83 години с гордост и бе направило отбора световен култ. "Червенокожите" изчезнаха през 2020-а, което не спря отличния маркетингов ход на клуба. Но на терена е друго.
През 1991-ва със старото и отречено вече име те спечелиха третия си Супербоул в историята. От тогава не били дори близо до най-големия мач. Успехът ги подминава надменно, но през този сезон определено има събуждане след отлични ходове на пазара и в драфта. Столичният тим дори ще играе почти сигурно плейофи (сега е 7-4 като баланс), а това се е случвало едва три пъти в последните 15 години. И завършваше със загуби в първия двубой там.
13-и е Манчестър Юнайтед - втори футболен колос от нашата си, европейска разновидност на играта с това име. "Червените дяволи" продължават да са около върха на пирамидата в икономическо отношение заради огромната си популярност и страхотният бизнес, който правят - в немалка част и заради огромния бизнес на английския футбол като цяло. Телевизионни права, маркетинг, реклама... Но на терена вече 11 години няма титла, а няма и дори полуфинал в Шампионската лига. Не бяха малко сезоните - и този е един от тях, в които Юнайтед изобщо не стигна до турнира на най-силните в Европа.
Похарчените близо 2 милиарда евро за играчи след ерата на сър Алекс Фъргюсън не помагат, както и някои от най-добрите и скъпи треньори на нашето време - Луис ван Гаал, Жозе Моуриньо, Ерик тен Хаг...
Юнайтед е оценяван на 6 милиарда долара, а на същата стойност се котира и Сан Франциско 49 - още едно епично и световноизвестно име от НФЛ.
В Юнайтед имаше някои успехи за тези 11 години след ерата на сър Алекс, но далеч от стандартите, поставени пред клуба от шотландеца
Getty Images49-ките са много силен отбор и сега, а и в последните сезони. Те са и култови с имена като Джо Монтана и Джери Райс, в отбора от 80-те. Но от тогава бе вдигната само още една купа (1994-а със Стийв Йънг и все още с Райс), за да дойдат 30 години "суша" до днес. Сан Фран игра три пъти на Супербоул в последните 11 сезона, но загуби драматично и "на косъм" и трите пъти. Успехът бяга от отбора, въпреки че клубът се справя отлично с "мачовете" извън терена - на икономическия фронт.
ЛА Лейкърс е първият от списъка под чертата на 6-те милиарда долара - най-голямото име в НБА е оценявано на 5.9 милиарда. Титлата от 2020-а дойде след привличане на суперзвездите ЛеБрон Джеймс и Антъни Дейвис, но това е единственото участие във Финалите за култовия тим от 2010-а насам. Твърде малко за похарчените стотици милиони за събиране на звезден състав, в последните години - около Краля ЛеБрон. Времената не са добри след ерата на покойния Коби Брайънт, който бе в основата на тимове, спечелили пет шампионски пръстена в първото десетилетие на века.
Футболният Филаделфия Ийгълс е №16 (5.8 милиарда долара), а това е отбор който има само една титла на Супербоул, дошла преди 6 години. През 2023-а загуби инфарктно финала за трофея, като регулярно е част от плейофите в последните 15 години, достига и до финали на Конференция. Определено не може да се каже, че е провал на терена, без да е и символ на постоянен и устойчив успех на най-високо ниво.
Маями Долфинс (5.7 милиарда долара) е в съвсем друга ситуация. Точно 40 години минаха, откакто ги видяхме на Супербоул, при това - загубен. Флорида и Маями, подобно на Калифорния и Ел Ей, са огромен магнит и генератор на приходи, като икономически нещата са чудесни. Проблемът е, че успехът на терена никакъв го няма. Пълна нула от десетилетия насам.
Идва ред на Барселона, който е трети сред футболните колоси в списъка. Тук оценяването на бранда на внушителните 5.51 милиарда долара е леко подвеждащо, защото каталунският гранд е с огромни задължения, особено около строящия се нов стадион "Камп Ноу". Финансовата криза е голяма, пречи и в трансферните операции, и при картотекирането на играчи. Но Барса продължава да е огромна марка, продаваща се добре по света и със стотици милиони фенове.
На терена нещата не са блестящи, но не са и отчайващи. Да, в Европа успехът бяга вече 9 години, откакто с Меси, Суарес и Неймар в състава бе спечелена Шампионската лига за пети път в историята. От тогава Барса няма дори финал в турнира.
Но у дома спечели за този период 4 от 9 титли на Испания.
И ако това е доста успешна статистика, макар и само на домашния фронт, почакайте за номер 19. Това е Хюстън Тексанс, оценен на 5.5 милиарда долара. Това е отбор, който никога в историята си не е печелил Супербоул и дори не е достигал такъв. За последно игра плейофи преди 4 години, а и не му се случва често да го прави. Пълен неуспех на терена, но доста добри показатели като за топ 20 в престижния списък, извън него.
20-ицата завършва с Ливърпул - четвърти футболен клуб, който намира място сред американските мегафранчайзи в този списък. "Червените" от Града на "Бийтълс" са оценени на 5.28 милиарда долара и са марката, която е отбелязала най-голям напредък в последното десетилетие.
Изключително популярни глобално, но успешни едва напоследък в ерата на Юрген Клоп - три достигнати финала в Шампионската лига от 2018-а насам (един спечелен), титла в Англия някъде измежду шестте на Манчестър Сити, както и още 7 трофея за 9 години у дома и в Европа.
Това е топ 20 на най-богатите и добре представящите се икономически спортни клубове в света в момента. От тях като много успешни в настоящия момент и диапазон от последните 10 години можем да определим Реал Мадрид, Голдън Стейт, както и с леки уговорки (и затихващи функции) Барса, Ню Инглънд, Ливърпул...
Останалите определено не са на нивото като успехи на терена, което тези им показатели обуславят. Манчестър Юнайтед е пример за епизодични и неособено мащабни постижения, отговарящи на статута на клуба и ресурса му - разбирай, мястото в класацията. Друг такъв е Лейкърс, както и Сан Франциско, например.
Има и някои тотални провали - на върха в този списък са Янките и Каубойс, които са на първите две места и в класацията на Forbes. Напук на инвестициите, трансферите на топ играчи, огромният бизнес, който развиват. И в разрез с огромните очаквания, генерирани именно от тези фактори.
С две думи - парите не ритат (или хвърлят) топката, казано в унисон с крилатата фраза на Кройф. И най-богатите в спорта плачат, защото да имаш огромен ресурс и да харчиш за звезди не гарантира нищо. Или поне - не винаги.
Има и изключения - клубове, които не са в този списък, тъй като далеч не са отлични бизнес организации, които функционират и благодарение на средствата, акумулирани от огромната им популярност. Такива са Манчестър Сити и ПСЖ - собственост на държави (ОАЕ и Катар) чрез инвестиционни фондове или компании, субсидирани директно или чрез свързани фирми, и постигащи успехи на терена.
Те също трябва да бъдат причислени към най-богатите клубове на планетата, въпреки че бизнес показатели като оборот, маркетингови приходи и такива от тв права, са несравними с 20-те, изброени по-горе.
Сити и ПСЖ наливат средства, без да е важно да регулират бюджета и баланса с приходна част. Как точно заобикалят правилата за това - продължава да се уточнява, постава под съмнение и разследва.
Техните успехи на терена са впечатляващи, но не е случайно, че отсъстват в топ 20 на Forbes.
Стадион "So Fi" в Лос Анджелис е дом на Рамс и струва над 5 милиарда долара. Покрай него франчайзът процъфтява икономически
Снимка: Getty Images