Осем гладиатори в битка за короната на Григор
Какво да очакваме от финалния турнир в Лондон?
Започват един от най-чаканите турнири в тенис календара, както и този, който донесе най-голяма радост на българската публика.
Григор Димитров е актуален шампион на надпреварата Nitto ATP Finals в Лондон, но през тази година няма да защитава титлата си заради слабите резултати.
Турнирът събира най-добрите осем играчи през годината, а първият мач е днес от 16 часа, когато Кевин Андерсън излиза срещу Доминик Тийм. В 22 часа Роджър Федерер ще започне търсенето на шеста титла с мач срещу Кей Нишикори. Битките може да гледате по Max Sport 1.
Фаворит за спечелването на надпреварата според букмейкърите е Новак Джокович, а с големи шансове бива считан и Маестрото.
Предварителните прогнози тук обаче често се опровергават, а примерите са много. Такъв бе и финалът през миналата година, когато Димитров срази Давид Гофен. Никой не очакваше двамата да стигнат до най-важния си мач до тогава в кариерата.
Помним изненадващите титли на Давид Налбандиан и Николай Давиденко съответно през 2005-а и 2009-а година.
Но какво не знаем за турнира на най-добрите осем? Той има дълга история, а тази година чества своята 10-годишнина в английската столица. Започва се в неделя, а финалът е седмица по-късно - на 18 ноември.
Рафаел Надал и Хуан Мартин Дел Потро са хората, които имаха право да участват, но отказаха заради тежки контузии. Новият световен №1 Новак Джокович остава фаворит и ще търси своята шеста титла.
Сърбинът е в група с Марин Чилич, Александър Зверев и Джон Иснър. В другата група са Роджър Федерер, Кевин Андерсън, Кей Нишикори и Доминик Тийм.
Форматът е специфичен заради голямата вероятност от еднакъв актив на много играчи в груповата фаза. Най-важният фактор естествено е броят победи. Ако има равенство между двама или трима в този показател, се гледат директните сблъсъци. За разлика то други спортове, тук равенство няма и това улеснява подобни ситуации.
При равенство между трима играчи (2 победи и 1 загуба), се гледа броят спечелени сетове и съответно геймове при случай на нов паритет.
Турнирът в Лондон е един от най-посещаваните в тенис календара. Над 100 милиона души ще имат достъп до телевизионното излъчване в рамките на седмицата. В "О2 Арена" се очакват общо 250 хиляди фенове. През миналата година продадените билети бяха малко над тази бройка.
Всеки победител в даден мач ще получи 200 точки за световната ранглиста. Финалистите получават по 400 точки, а победителят - общо 1500.
Това е огромен шанс за тенисистите извън топ 5 да погледнат към челните позиции, както се случи с Григор Димитров преди година.
Засега това не важи за Карен Качанов и Борна Чорич, които ще са резерви и ще се включат при евентуална контузия на даден играч. От тази си възможност се възползва Пабло Кареньо-Буста през миналата година преди да бъде изхвърлен от Григор. Двете резерви обаче получават по 100 хиляди долара, само защото чакат на "stand by".
Играещите прибират по 203 хиляди долара, каквато е и наградата при евентуална победа. Успех в полуфинал носи нови 620 хиляди, а непобеден шампион би получил 2,712,000 долара.
Но да направим безобиден анализ на двете групи и какво можем да очакваме.
Новак Джокович е твърд фаворит да преодолее своята група. Досега в историята на сблъсъците си срещу тези трима съперници има 25 победи и пет поражения.
Загубата срещу Зверев е една, а срещу Чилич и Иснър има по две. Последните двама по-често достигат до тайбрек срещу световния №1 и не са леки съперници. Но Зверев е човекът, който може да вземе чиста победа.
Важно е да видим как Ноле ще влезе психологически и физически в турнира след толкова много победи през годината. Финалът с Качанов в Париж доказа, че сърбинът е податлив на умора.
Въпреки всичко, групата е отворена и всеки има шанс да постигне две победи. Чилич е човек, който традиционни играе силен първи сет срещу Джокович, а Иснър идва след слаба година и без големи очаквания.
Това може да се окаже плюс. От Зверев също се очаква повече.
В групата на Федерер стиловете на игра са не по-малко разнообразни. Имаме гигантът Андерсън, неуморимият Нишиокори и Тийм, който знае как да бие най-големите.
Маестрото е с актив от 12 победи и 5 загуби срещу тези тримата, като Тийм дори е с повече победи в това съперничество (2:1).
Тримата конкуренти влизат в турнира при прогресиращи резултати в последните месеци. При Роджър е точно обратното - неубедителното представяне идва все по-често с напредването на възрастта. Съвършено логично.
Нишикори традиционно е удобен съперник на швейцареца, но не така стоят нещата с Андерсън. Южноафриканецът сътвори голямата сензация на полуфиналите на "Уимбълдън", когато отстрани рекордьорa по титли.
Сметки и прогнози можем да правим колкото си искаме, но всичко се решава на корта. Шоуто започва!