Селеш тръгна да покорява тениса, но един психопат й отне всичко
Най-младата шампионка на "Ролан Гарос" днес навършва 50 години
Една от най-големите звезди в историята на женския тенис - Моника Селеш, днес празнува своя 50-и рожден ден.
Нейните огромни успехи на корта винаги ще останат в сянката на един ужасяващ инцидент преди 30 години, в който имаше и българска връзка.
По време на четвъртфиналите на турнира в Хамбург и мача на родената в Югославия унгарка с Магдалена Малеева, тя беше атакувана и наръгана в гръб от психопат на име Гюнтер Парше. Ситуацията се разиграва във втория сет при резултат 4:3, когато 19-годишната Селеш сяда на мястото за почивка и внезапно чувства остра болка в гърба.
Германският психопат, който я атакува, е обсебен фен на Щефи Граф и иска на всяка цена да спре доминацията на Селеш в световния тенис. 39-годишният терорист е спрян от бодигарда на Селеш преди да успее да нанесе втори удар с ножа си.
Атаката се случва пред 6 хиляди ужасени зрители и за съжаление е успешна, тъй като слага край на доминацията на Моника Селеш. Преди нея тя има внушителните осем титли в Големия шлем, а след 2-годишното си отсъствие заради травмата печели само още една.
Но как започва кариерата на етническата унгарка?
Моника хваща ракетата за първи път на 5-годишна възраст и е тренирана от своя баща, който всъщност е карикатурист. Тя започва да играе професионално на 14 години и още тогава е ясно на тенис специалистите, че това може да е голям играч или нещо повече - глобален феномен.
Висока едва 1,65 сантиметра и тежаща 41 килограма, тя има изненадващо бърз и силен сервис, който е по-добър от двойно по-възрастните й колежки. Помага й и уникалния форхенд с две ръце - техника, която се използва рядко и до днес.
Прогресът и е невероятен. За две години в големия тенис тя успява да стигне до №3 в световната ранглиста през 1990-а. Започва да я тренира Йелена Генчич, която има пръст и в развитието на младия Новак Джокович. Преди големите успехи обаче Селеш се мести в САЩ, след като е забелязана от академията на Ник Болетиери. Родителите й и брат й също заживяват там, а това помага много.
Селеш завършва първата си година в Женската тенис асоциация като №6. В рамките на този сезон побеждава и 18-кратната шампионка в Големия шлем Крис Евърт.
Всички тенис фенове обаче ще свързват кариерата й със съперничеството с Щефи Граф.
През 1990-а Селеш побеждава Граф на финала на "Ролан Гарос" и на 16 става най-младата шампионка в историята. Освен това изгражда серия от 36 поредни спечелени мача. Граф е №1 по това време и мястото й е сериозно застрашено. По-малко от година след това Селеш прекъсва серията й от 186 поредни седмици на върха на ранглистата.
Това разпалва легендарно съперничество, като двете се срещат общо девет пъти преди инцидента през 1993-а. Шест от мачовете са в полза на Граф, но извинението на Селеш е, че е изключително млада в този период.
Пет от мачовете им са на финали в Големия шлем. Най-запомнящият е на "Ролан Гарос" през 1992-а, когато Граф спасява шест шампионски точки на съперничката, но в крайна сметка губи с 2:6, 6:3, 8:10. Мачът получава етикет на най-великия в женския тенис за 20-и век. Титлата в Париж е трета поредна за Селеш, след като година по-рано тя побеждава комфортно на финала Аранча Санчес с 6:3, 6:4.
Най-успешният турнир за Моника обаче се оказва Australian Open, където тя печели общо четири пъти - 1991-а, 1992-а, 1993-а и 1996 година. В третия от тези финала загубата отново е за Щефи Граф, а титлата през 1996-а е единствената в Големия шлем за Селеш след инцидента.
Не трябва да се пропускат и двете й титли на US Open през 1991-а и 1992-а. При първата от тях тя побеждава на финала друга легенда в лицето на Мартина Навратилова.
Тя е първата жена, която печели първите си шест финала в Големия шлем, а трофеите и са общо 53. Съотношението победи-загуби е внушително - 595 срещу 122.
Тези цифри можеше да са много по-впечатляващи, ако го нямаше инцидента в Хамбург през 1993-а.
Турнирът там се счита като подготвителен преди "Ролан Гарос", за който Селеш е фаворитка за спечелване за четвърти пореден път. Още повече, че печели преди това и на Australian Open.
Психоманякът Гюнтер Парше е обсебен от мислъта Щефи Граф да се върне на върха в ранглистата и той пътува за Хамбург именно с тази цел. Действията му довеждат до това Селеш да не играе тенис в следващите две години и половина. Тогава има и съмнения, че атаката може да е политическа заради връзката на младата тенисистка с Югославия, но тази версия е отхвърлена от съда.
По време на делото Парше признава вината си, но получава само две години условно, защото е психично болен. Голяма роля играе това, че той няма намерение да убие жертвата си, а само да я нарани, както и прави.
Селеш настоява за по-грубо наказание, но такова е отказано, а освен това унгарката губи дело срещу Германската тенис федерация за слабо охраняване на турнира.
Не е сигурно какви точно са били намеренията на Парше, а крайният резултат е ясен. Моника се възстановява само за месец от прободната рана, но психологическата така и не бива заличена. Тя се оплаква от безпокойство, депресия и безсъние.
След завръщането си печели в Австралия, както и бронзов медал от Олимпиадата през 2000 година, но никога повече не е онази тенисистка, която унищожава конкуренцията. Отказването й идва през 2008 година.
Личният й живот също е любопитен, тъй като е омъжена за бизнесмена Том Голизано, който е с 32 години по-възрастен от нея. Той има две деца, но те не са от Селеш.