Къде изчезна красивият футбол? Това е въпрос, който всеки фен поне веднъж си е задавал, гледайки поредната постна продукция. Отговорът, разбира се, е комплексен, защото динамиката в преформатирането на най-популярния спорт е сериозна. А, оказва се, един от големите потърпевши са головете от фаул.

Независимо дали ви е направило впечатление, данните за спада на този тип попадения в Топ 5 на европейските първенства е повече от сериозен. Какво показват числата? И какви са прините за този феномен?

Първата аларма по казуса дойде от статистиците в Испания, които извадиха стряскащи данни. От началото на сезона в Ла Лига са отбелязани, всичко на всичко, 11 гола от фаул. Звучи наистина изумително, когато говорим за едно от най-силните първенства на континента. Само допреди 6-7 години броят на тези голове бе малко над 30, тоест около 3 пъти повече. А испанското първенство бе номер 1 по този показател сред водещите лиги.

Какво обаче се случва в останалите 4 лиги - Англия, Италия, Франция и Германия? Същото - е най-краткият отговор. От общо 146 гола през сезон 2016/17 до 71 през миналата кампания. Тоест - редукция с повече от половината.

Освен в общия брой голове от фаул, има огромен спад и в бройката на отборите, които успяват да запишат такива попадения. В последния предпандемичен сезон 18 от 20 отбора в испанския елит бяха в този списък. Преди два сезона техният брой стана 11, а след това - 7. Като, забележете - най-резултатните отбори по брой голове от фаул бяха Бетис и Реал Сосиедад, които имаха по...два.

Getty Images

Основната причина за спада са по-малкото удари, които отборите пробват. А без изстрел към вратата няма как да има гол, това е повече от ясно. През сезон 2014/15 клубовете в петте елитни европейски лиги пробват 2377 удара, а миналия сезон статистиката отчете едва 1612. Като спадът във всичките първенства е очевиден.

И тук логигно изниква основният въпрос - защо се стреля по-малко от фаул? Просто еволюцията на футбола доведе до желанието да се рискува по-малко при стрелбата. Съществува тенденция (която е предмет на друго изследване), която кара играчите (а следователно и отборите) да стрелят от все по-близки дистанции.

Броят на ударите извън наказателното поле постепенно намалява. И преките свободни удари са част от това уравнение. По данни на FBref през кампанията 2017/18 г. средната дистанция на стрелбата в петте топ лиги е била 17,02 метра. През този сезон тя е 16,08. С един метър по-малко. Може да изглежда незначително, но не е.

Друга основна причина е това, че отборите все повече се пазят да не допускат нарушения близо до наказателното поле, за да не дават шанс за пряк обстрел на вратата.

И не на последно място - построяването на самата защитна стена от играчи еволюира. Дотолкова, че вече има и легнал футболист, който пречи топката да мине под стената, а именно по този начин падаха немалка част от головете.

Getty Images

Разбира се, всички биха предположили, че по-малкото голове от фаул се дължат и на изчезването на майсторите. Онзи специфичен тип играч, който влиза в ролята на "снайперист" и прави вратарите безпомощни. Но това не е така.

Номер 1 по този показател в Топ 5 на шампионатите е Лео Меси. От над 316 опита от фаул в кариерата си той има 30 гола - 29 за Барселона и един за ПСЖ. А откакто замина за Париж, Барса успя да се разпише само веднъж от подобна статична ситуация. За сравнение - вторият по брой изстрели от фаул е Кристиано Роналдо, който е далеч назад със 150 опита.

И нещо любопитно - ако се погледне кой е най-добрият реализатор на база успешен процент изстрели, тук и Меси, и Роналдо отстъпват на един изненадващ победител. Става въпрос за Антоан Гризман, който от 46 удара има 7 гола, тоест успеваемост от 15.22 процента. Много близо зад него е Джеймс Уорд Прауз от английския Саутхемптън. Той има общо 17 попадения в Англия, като е само на едно зад абсолютния крал - Дейвид Бекъм.

Getty Images

Или ако трябва да се обобщи всичко дотук, тенденцията за спад на тези зрелищни голове е очевидна. Причините, както стана ясно, са комплексни, но това е съвсем нормално предвид динамиката в развитието на футбола не само в Европа, а и в света.

И ако тази толкова красива част от играта - попаденията от фаул, започват да стават все по-редки и скоро (казано на шега) може би предстои да бъдат вписани в Червената книга на застрашението от изчезване видове, то феновете определено могат да са недоволни. Защото головете от фаул винаги се помнят дълго и заслужено намират място в световната футболна съкровищница.