Суперлига в Саудитска Арабия? Публика като на мачовете в България гледа мегазвездите
Цели 18 двубоя този сезон са минали пред по-малко от 1000 фенове на трибуните
През лятото новините около трансферите в лигата на Саудитска Арабия гърмяха, изземайки първите страници на изданията из цяла Европа. Карим Бензема, Неймар, асове на Челси като Нголо Канте, актуален европейски шампион като Риад Марез от Манчестър Сити, Митрович, Фирмино... капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън, който отиде при легендата Стивън Джерард.
Още по темата
- Саудитска Арабия не се отказва: Подготвя оферта-световен рекорд за Салах - 230 милиона евро!
- Саудитският принц за спортната революция: Интересува ме само БВП
- Нова атака от Саудитска Арабия - с "трансфери" на най-добрите европейски рефери
- Саудитска Арабия може да празнува, друг кандидат за Мондиал 2034 няма
И това при условие, че Кристиано Роналдо вече си беше там от януари със сделка, излизаща извън границите на разумното като пари.
Общо над 800 милиона евро бяха дадени за нови играчи само през лятото - повечето популярни, звездни имена не само на Стария континент.
Това е новият суперпроект във футбола - така ни го анонсираха. И, да, когато видиш, че Роналдо играе срещу Бензема, няма съмнение, че това изглежда интересно и заостря вниманието на всеки фен.
Но изследване на The Athletic, медия с все по-нарастващо влияние и репутация, показва нещо изключително интересно. И оставащо встрани от имиджа, който си изгражда саудитската лига. Това е "вторият план", който не виждаме, ако само четем заглавията.
Преди седмица Ал Етифак с треньор Джерард и капитан Хендерсън гостува на Ал Риад и загуби с 0:1. На трибуните имаше 696 зрители. Точно толкова, официално потвърдена посещаемост. Само за сравнение - във вторник в Ловеч се игра мач за Купата на България между Литекс от Втора лига и Черно море, водач в Първа. Сигурно е имало повече хора.
Детайлните статистики разкриват, че отборът на Джерард вече за втори път играе пред публика под 1000 души.
От началото на сезона това се бе случвало 18 пъти (преди този кръг), като най-ниската регистрирана посещаемост е отново на отбора Ал Риад - 133-ма души са присъствали при загубата от Ал Акдуд на стадион "Принц Файсал" в столицата Рияд. Невероятно е - това са официални лица, близки и приятели, по време на мач в България. Но е факт.
Колкото до Ал Етифак, то всички мачове на отбора от началото на сезона са събрали общо 64 476 зрители. На "Анфийлд" в Ливърпул, където игра до миналия сезон, Джордан Хендерсън бе гледан от малко по-малко... на всяко домакинство.
Изобщо, средната посещаемост на повечето отбори в т.нар. Суперлига в страната е, горе-долу, като на водещите у нас. Малко над 5 хиляди. Изключение са водещите четири клуба, които са пълни със суперзвезди. Но дори и те не са особено впечатляващи като посещаемост. Да, тя е над българската средно, но не с много. А и Саудитска Арабия е държава с малко над 36 милиона население. Не като България, нали?
Ал Итихад с Бензема събира средно по 25 658 зрители на домакинствата си. И то най-вече, защото досега изигра три дербита и напълни стадиона до край в тях.
Най-голямата публика дотук пред сезона се събра на мача на Ал Хилал срещу Ал Фая, в който се очакваше да дебютира Неймар. Бразилецът бе представен, но всъщност не влезе в игра.
За сравнение, единствените му две появи на терена за саудитския му отбор събраха малко над 11 и малко над 14 хиляди души, съответно.
Ал Насър на Кристиано Роналдо събира редовно по 25-28 хиляди у дома, но португалецът гастролира и през 10 898 зрители преди няколко седмици срещу Ал Таи.
Несериозно малко - а до него бяха Садио Мане, Еймерик Лапорт... Хора, печелили Шампионската лига в последните 4 години с Ливърпул и Манчестър Сити. Те са свикнали да играят предсезонни контроли пред в пъти повече хора.
Та, дотук проекта Суперлига на Саудитска Арабия върви основно като PR успех. На терена, а и по трибуните, ефектът още е трудно видим.