Гари Линекер веднъж изръси лафа, че футболът е проста игра - 11 срещу 11, а накрая побеждават германците. Гари си е жив и здрав, а пред очите му днес нещата не може да са по-далеч от истината. Едно на ръка, че германците съвсем спряха да бият, отпадат безславно още в групи на световни и европейски за жени, мъже и младежи, които навремето се очакваше да печелят. Но футболът отдавна не е игра 11 срещу 11. В нея вече се включиха милиардери, амбициозни компании с огромен оборот, а и цели държави - ОАЕ, Саудитска Арабия, Катар...

И все пак онова, което си пускате да гледате в събота и неделя, както и в късните часове на вторник, сряда и четвъртък в евротурнирите, си е още същото поне на терена. 11 срещу 11.

От малко повече от година обаче и тук се задава революция, а в Испания тя направо е в разгара си. Защото Жерар Пике, дългогодишен лидер на Барса и Ла Фурия, създаде проект заедно с популярния герой в социалните мрежи Ибай Ланос, който набра популярност твърде бързо, за да бъде пренебрегван.

Още не е ясно дали това е бъдещето, но със сигурност е фактор днес и сега, защото е нещо средно между футбол на малки вратички и култовата видеоигра FIFA и... кеч. Нарекоха го Kings League - Кралска лига.

В нея има 12 отбора, всеки от по 12 играчи. На терена са 7 срещу 7, играе се в две полувремена по 20 минути. Един кръг от лигата върви на шест паралелни игрища, където се играят мачовете по едно и също време. Интересът е огромен в онлайн платформи като Twitch и YouTube, които стриймват на живо.

Снимка: Getty Images

Сред правилата има още доста любопитни такива, като феновете постоянно гласуват или предлагат нови. Лигата е полувиртуален, полуреален свят - футбол се рита пред очите на хората, наистина на игрища и с топка, но те следят като на видеоигра, а и сами държат "джойстика", защото могат да искат и предлагат промени в правилата.

Куп "дивотии" са въведени - правят се неограничен брой смени, а преди началото на срещата отборите имат право на пет броя жокери, които носят бонуси. Може да ти се падне право да биеш дузпа или дори да тръгнеш с гол преднина. Неща, непознати във футбола, но любопитни за геймърите и хората, които "живеят" в онлайн игрите и забавленията.

Има и концертни изпълнения на звезди в шоубизнеса и музиката, има забавни игри между мачовете, има популярни фигури от телевизията и интернет, които се появяват и си говорят за футбол с Пике или някоя друга от звездите. Има шоу.

Но има и немалко класа с топката. Защото като чуете имената на Серхио Агуеро, Андреа Пирло, Роналдиньо, Савиола, Чичарито Ернандес, Икер Касияс... Ясно е, че тук има и култови фигури от реалния футбол. Пике се грижи за тази част и всеки от 12-те отбора си кани по един футболен идол, както и по една интернет знаменитост, която носи пък последователите си като още допълнителни фенове на тима и лигата. Две в едно.

Примерите са Жерар Ромеро (1.1 милиона последователи в Twitter), Spursito (1.59 млн. в YouTube, както и суперпопулярните и запалени по футбола едновременно с това DjMaRiiO (YouTube - 9 милиона) и TheGrefg (Twitch - 11.5 милиона).

Останалите 10 играчи в отборите са играчи, които са силни в минифутбола, подават документи и минават тестове, като новопривлечени играчи в отбор в реалната игра. За старта миналата година бяха получени над 11 000 заявки, а пресявките бяха под погледа на треньори от най-силните испански тимове по минифутбол. И се избраха тези 120, които да играят в лигата.

10 играчи, 1 звезда-икона от футбола, 1 интернет знаменитост - това е съставът.

Пике обяви старта на лигата преди 14 месеца, като аргументът бе, че "иска да разчупи футбола", станал твърде отегчителен и схематичен за най-младата аудитория. Но едва ли и той е предполагал, че за месеци ще стигне до там 92 000 да изпълнят трибуните на "Камп Ноу", за да гледат мачове от лигата, а предаванията в интернет да се гледат от милиони.

Има и противници, разбира се. Шефът на испанската лига Хавиер Тебиас нарече случващото се "пълен цирк", като обвини Пике, че опитва да манипулира поколението на дигиталния свят, като му подменя представата за най-великата игра. В това има много логика, както и да го погледнете, но Жерар отвърна шеговито: "Може би Тебиас се страхува, че ще откраднем аудиторията на Ла Лига?".

Първенството е разделено на две части - Апертура и Клаусура. Първата половина видя финалната четворка да се играе на "Камп Ноу" пред споменатите 92 хиляди! Тогава настана и скандал, защото датите съвпадаха с женското Ел Класико в първенството, а идеята бе то да се играе на стадиона на Барса пред пълни трибуни, както вече се е случвало.

Но президентът на клуба Жоан Лапорта избра лигата на Пике и я пусна на арената същия уикенд. Така жените на Барса и Реал играха на "Йохан Кройф", около 6 пъти по-малък като капацитет. Естествено, това предизвика лавина от критики в испанските медии, които обвиняваха: "Вместо да промотираме женския реален футбол, даваме път на шоуто за пари в интернет."

Втората бе на стадиона на Атлетико Мадрид пред 66 000 и също пълни до край трибуни.

Медиите изобщо не са въодушевени, ако говорим за тези, които бихме нарекли "по-традиционни". Някои от тях отказват почти напълно да отразяват лигата на Пике. Това изобщо не го притеснява.

"Аудиторията ни е много млада. Около 17-18 години, максимум до 24-25 - обяснява идейният ръководител на проекта. - Затова и сме толкова интересни и секси на спонсорите, които веднага видяха огромния потенциал."

Жерар не говори празни приказки. За 14 месеца Кралската лига има договори с компании като Infojobs, Oysho, Cupra, McDonald"s, Spotify, Adidas, Mahou, Xiaomi, Gatorade, Visa и Nescafe. Не е зле, нали.

Пък нека "сериозните" медии в Испания да не отразяват. Живеем във времена, в които е важно кое как се продава.

А лигата на Пике се продава добре.

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images