30 години от Златните дни на българския спорт (галерия)
Олимпиадата в Сеул донесе изключителни емоции на България и 35 медала
Преди 30 години, през есента на 1988 г., спортът превзе новините в България, а имената на героите в него станаха символ на успеха.
Страната ни спечели 35 медала от Олимпиадата в Сеул, която в едни 15 дни от 17 септември до 2 октомври донесе толкова емоции и сълзи, че и днес при спомена за тях настръхваме.
Игрите в Корея родиха митични фигури на спорта ни, утвърдиха други, оставиха открехната врата за реванш на големи звезди и ни наредиха на невероятното седмо място в света по спечелени олимпийски медали.
Десет шампиони се върнаха с най-ценното късче злато на гърдите.
На 24 септември преди 30 години Христо Марков стана първият българин с олимпийска титла при мъжете в леката атлетика. Той спечели финала в тройния скок, изпреварвайки американеца Чарлз Симпкинс, като скача 17.61 м, което е и рекорд на Олимпийски игри.
На 30 септември атлетиката ни заграби второ злато, след като Йорданка Донкова спечели финала на 100 м с препятствия, като също поставя олимпийски рекорд - 12.38 сек. Месец по-рано тя е счупила и световния рекорд (12.21) на състезание у нас.
На 30 септември Ваня Гешева печели злато на едноместен каяк на 500-те метра, а в същата тази "златна седмица" тя оформя хеттрик. Взима сребро с Диана Палийска на двуместен каяк на същата дистанция и бронз с Диана, Борислава Иванова и Огняна Душева на четиреместен каяк.
Таню Киряков прострелва мишените за злато в спортната стрелба на 10 м с пистолет, а Весела Лечева остава със сребро на 50 м с пушка.
Ивайло Маринов гази фаворизирания американец Майкъл Карвахал на финала в бокса до 48 кг и се окичва със златото. Стилът му изумява.
Атанас Комшев побеждава убедително финландеца Хари Коскела на финала при класиците в борбата (90 кг) и също е златен.
Смъртта го застигна няколко години по-късно след автомобилна катастрофа при мистериозни обстоятелства.
В щангите Севдалин Маринов е без конкуренция при 52-килограмовите, а Борислав Гидиков мачка на 75 кг. Титла взима и Наим Сюлейманоглу, но вече за Турция, след като 2 години по-рано е напуснал страната ни.
Най-изненадващата титла идва от Любомир Герасков в спортната гимнастика. Едва на 19 години, той печели с безупречно изиграно съчетание на кон и взима златото.
Три лета по-късно Герасков остана да живее в САЩ след едно първенство във Вашингтон, спря да се състезава. Днес е в Мичиган със семейството си, ръководи клуб по гимнастика и е изградил отлична репутация в Щатите.
Таня Богомилова докара до прединфарктно състояние цяла България на финала на 100 м бруст, за да грабне златото.
Таня Богомилова е десетата ни златна звезда от Сеул в тази луда седмица между 23-и и 30 септември. Днес тя продължава да е водеща фигура в спорта, като бе секретар на федерацията по плувни спортове и е член на Техническата комисия на Световната централа.
Сребро взимат още 12 наши атлети:
Стефка Костадинова (висок скок)
Александър Христов (бокс)
Ваня Гешева-Цветкова и Диана Палийска (двуместен каяк)
Адриана Дунавска (художествена гимнастика)
Лалка Берберова и Радка Стоянова (гребане)
Весела Лечева (спортна стрелба)
Антоанета Френкева (плуване)
Стефан Топуров (вдигане на тежести)
Стоян Балов (борба)
Живко Вангелов (борба)
Рангел Геровски (борба)
Иван Цонов (борба).
И за десерт, 13 бронзови отличия, за да стигнем до впечатляващите 35 общо.
Цветанка Христова (лека атлетика)
Мартин Маринов (едноместно кану)
Ваня Гешева-Цветкова, Борислава Иванова, Диана Палийска и Огняна Душева (четириместен каяк)
Диана Дудева (спортна гимастика)
Магдалена Георгиева (гребане)
Стефка Мадина и Виолета Нинова (гребане)
Антоанета Френкева (плуване)
Мануела Малеева (тенис)
Братан Ценов (борба)
Симеон Щерев (борба)
Рахмат Сукра (борба)
Николай Бухалов (едноместно кану).
Пред нас в класирането по медали са само СССР, САЩ, Източна и Западна Германия, Унгария и домакините от Южна Корея.
За света това е Олимпиадата на Фло-Джо (Флорънс Грифит Джойнър) с нейните четири медала, на "Най-мръсното бягане" в историята - финала на 100 м, когато Бен Джонсън печели убедително, но е хванат с допинг. А после още петима от стартиралите осем са уличени.
В края на същата 1988-а вместо една, се организират две анкети за "Спортист на годината" - една при мъжете, една при жените (опазил ни Бог да се случи днес, какви ли ще са реакциите!).
Христо Марков печели, Ивайло Маринов е втори, а Атанас Комшев остава трети в мъжката класация.
Таня Богомилова изпреварва Ваня Гешева и Йорданка Донкова при жените.
Шест Олимпийски шампиони. Плюс още четирима, които не попадат дори в тройките!
Тъжно е, че 30 години по-късно да попълниш десетката за "Спортист на годината" у нас се оказва изключително мъчно занимание, но по обратните причини на онези от 1988-ма...