Александър Лазаров изигра най-впечатляващия мач в своята кариера и в продължение на два сета стоя като равен с равен със световния №30 Лоренцо Музети, но за жалост загуби в осминафиналите на Sofia Open.

Алекс, който в първи кръг постигна супер победа над друг играч от топ 100 в лицето на Иржи Лехечка, отстъпи след 7:6(5), 6:7(8), 2:6 в луда битка, продължила 2 часа и 44 минути.

24-годишният Лазаров изигра феноменални първи два сета, като във втория бе на две точки от победата при 6:5 в своя полза, но за съжаление шампионът от Хамбург успя да обърне, а след това и да спечели драматичен тайбрек, В третата част световният №334 вече нямаше сили да се противопостави.

Нивото, което показа Лазаров в този мач, е трудно да се опише. Той не показа абсолютно никакво притеснение срещу далеч по-именития съперник, като направи някои невероятни отигравания, заслужаващи да влязат в подборката при най-красивите на турнира.

Роденият в Маями българин игра изключително солидно на сервис, като в първия сет дори пропусна възможност за пробив при 3:2 в своя полза. За Музети пък изобщо нямаше шансове да помисли за такъв. Така откриващата част влезе в тайбрек, където Алекс поведе с 6:3 и изпусна два сетбола, но успя да се събере и да затвори със 7:5 точки.

Снимка: БТА

Представянето му във втория сет бе още по-впечатляващо, тъй като и нивото на Музети се вдигна. Двамата продължиха да правят фантастични разигравания и да превръщат това в мача на турнира. При 4:4 първо Алекс изпусна две възможности за пробив, а след това и италианецът не успя да реализира сетбол. Българинът проби за 6:5 и помечтахме за паметната победа, но при 30:30 Музети игра феноменално и взе следващите две точки.

Така отново се стигна до тайбрек, а той бе най-драматичният епизод в мача. Там Алекс първо заличи аванс от 1:4. Успя да обърне до 5:4 и тогава за съжаление направи двойна грешка на свой сервис. Следващото разиграване бе изключително дълго и качествено и с него Музети поведе. Само че италианецът изпусна три сетбола, включително и при 8:7, когато направи двойна грешка. Все пак късметът му се усмихна и той успя да затвори с 10:8.

За жалост Лазаров беше изчерпан физически и ментално за третия сет и там вече разликата в ранкинга си пролича. Музети бе много по-свеж и даде само една точка в първите четири гейма. Чак тогава българинът успя да събере сили за няколко хубави отигравания и се разписа с два гейма. С този мач приключи родното участие в турнира на сингъл.

Снимка: БТА

За представянето си заслужава само и единствено поздравления, защото успя да накара публиката да мечтае и да буквално да крещи на фантастичните му отигравания. Представянето му в София ще му донесе скок с около 25 места в световната ранглиста.

Музети, който през миналата година загуби от Димитър Кузманов в София, ще играе четвъртфинал срещу Ян-Ленард Щруф (Германия) или Юго Умбер (Франция)