Големият Новак Джокович го направи! Сръбският майстор на тениса постигна целта, която преследва от началото на кариерата си, а именно да е играчът с най-много титли в Големия шлем в историята.

Ноле оправда очакванията на финала на "Ролан Гарос" и победи Каспер Рууд със 7:6(1), 6:3, 7:5 като по този начин завоюва 23-а титла в Големия шлем.

Изпреварва Краля на турнира в Париж Рафаел Надал, като до днес двамата бяха с по 22 титли. Джокович винаги е бил откровен и е заявявал, че иска да е най-великият в историята, а вече има безспорните цифри, с които да го докаже. Матадора ще има мотивация да се завърне и да остане в битката, но това към момента изглежда много трудна задача.

Финалът днес се разви по добре познатия начин за него - равностоен първи сет, който той успя да измъкне, а след това доминация над съперника. На историческия мач станаха свидетели спортни знаменитости като Том Брейди, който бе в ложата до съпругата на Ноле, Златан Ибрахимович, Килиан Мбапе, Оливие Жиру, Яник Ноа и други.

Титлата е негова трета на "Ролан Гарос" след тези през 2016-а и 2021-а, като неизменно и в трите случая той преди това печели и Australian Open. Ще има трета възможност да играе за т.нар. "Голям шлем", като преди две години беше на една победа от него, но загуби финала на US Open от Даниил Медведев. Става първият играч в историята с три титли на всеки един от турнирите в Шлема.

С днешната победа Ноле си върна първото място в световната ранглиста, което за известно време бе заето от Карлос Алкарас. Именно испанецът падна жертва на големия сърбин в полуфиналите и ще трябва отново да катери пътя към върха.

Рууд доказа класата си с втори пореден финал в Париж, но за негово съжаление той губи трети пореден мач за титла в Шлема. В тези три финала той спечели само един сет, но при неговото постоянство голямата цел би трябвало да бъде постигната. Иначе остава №4 в света, след като защити точките си от миналата година. Загубата е негова пета поредна срещу Джокера в пет мача.

Първият сет днес бе на изключително ниво и се доближи до това на първите два между Джокович и Алкарас в полуфинала, които със сигурност бяха най-качествените изобщо на турнира. Рууд показа страхотен тенис и спечели маратонски гейм, за да постигне ранен пробив за 2:0. Задържа преднината си до 4:2, когато Джокович изигра супер гейм и върна пробива. После и двамата изпуснаха възможности да поведат с пробив и се стигна до тайбрек. Там Ноле беше безпощаден и спечели със 7:1 точки. По-голямата увереност и опит меко казано си проличаха.

За съжаление тенденцията на хубавия тенис не се запази във втората част. Рууд излезе като победен играч и на бърза ръка изостана с 0:3. При 5:2 Джокович изпусна два сетбола на сервис на съперника, но след това с гейм на нула затвори втората част.

Третият сет бе съвсем различна картинка. Рууд се стабилизира и започна да сервира по много добър начин, макар да трябваше да спасява възможност за пробив при 1:1. Личеше си обаче и как старото куче Джокович знае кога да пести енергия. При 3:4 имаше критичен момент с 0:30, но се измъкна. Тогава заигра най-добрия си тенис, а след 4:5 стана безпощаден - уинър след уинър. Пробив на нула и сервис гейм на 15 означаваха край на мача.

Така след 3 часа и 16 минути сърбинът триумфира на турнир, на който беше считан за втори фаворит след Алкарас и в който мнозина смятаха, че ще загуби потенциален полуфинал между двамата. Не само го спечели, но и затвори категорично надпреварата срещу един от най-добрите играчи на клей.