Григор Димитров премина във втория кръг на Australian open след нелека победа на старта на турнира над Иржи Лехечка от Чехия. Българинът спечели с 6:4, 4:6, 6:3, 7:5, като двамата останаха на корта близо 3 часа.

Неочаквано сложен път през първото препятствие в Мелбърн за Гришо, но все пак - победен.

Бившият №3 в света стартира с много мъчен гейм на свое подаване и едва го удържа след три пропуснати точки за пробив от чеха. Това трябваше да е сигнал за мач, в който ще има много възможности за брейк от двамата, а изобщо не се получи така.

При 2:1 в този сет Григор изпусна три в един гейм на подаването на Лехечка и... това беше до 5:4, когато използва първата си възможност, за да затвори сета. Тази част бе белязана с уверено сервиране и от двамата, с изключение на сътресенията им в първия и четвъртия гейм от нея. След 35 минути игра изглеждаше, че нещата лесно ще си дойдат на мястото за световния №28 срещу квалификанта от Чехия и абсолютен дебютант в основната схема на турнир от Големия шлем.

Но намиращият се на 142-ра позиция в ранглиста Иржи, който е само на 20 години, изобщо не се стягаше да слага оръжие. Той натисна за пробив още на старта на втория сет, изпусна три брейкбола в него. При 3:3 направи такъв и той остана единствен в сета, както и в първата част - този път на сметката на чеха, с което резултатът бе изравнен - 1:1.

Играта на Григор на моменти не вървеше, като доказателство са постоянно падащият в хода на мача процент на вкаран първи сервис (все пак остана над 60), четирите двойни грешки и само 33 директни уинъра в двубой с 42 гейма. За сравнение чехът завърши с 50.

В третия сет Димитров стартира като човек с мисия - гейм на нула, после пробив на нула, затвърден с бърз гейм на свое подаване. При 3:0 той изпусна точка за нов пробив, която вероятно щеше да анулира съвсем съпротивата на чеха. Но след това убедително взе още два гейма на нула, а при 5:3 сервира уверено и с три допуснати точки на негово подаване в целия сет, го спечели.

Сет номер 4 обаче никак не направи нещата по-лесни, а се очакваше неопитният на това ниво Лехечка да развее бяло знаме. Напротив - до 5:5 нещата вървяха напълно равно и балансът на сета висеше във въздуха. Но тогава Григор нанесе своя удар с пробив, след като прати два минаващи удара в целта.

При 6:5 Димитров сервираше за мача, но... сякаш няма как да се мине без драма при него в такива моменти. И сега съперникът стигна до точка за пробив, спасена. След това Гришо пропусна първия мачбол, за да реализира втория и след 2 часа и 48 минути да вдигне победно ръце.

12-ото му участие на Australian open започна според очакванията, победно. Сега го чака среща с Беноа Пер (№56 в ранглистата) от Франция, който победи в петсетова битка бразилеца Тиаго Монтейро (№79).