Григор Димитров отпадна на осминафиналите в тазгодишното издание на Sofia Open след загуба още в първия си двубой.

Българинът отстъпи с 3:6, 6:7(3) от беларусина Иля Ивашка, като срещата продължи час и 53 минути игра.

Димитров така и не намери чувството в играта си и направи твърде много грешки както от форхенд, така и от бекхенд. Освен това изпусна общо седем възможности за пробив, като шест от тях бяха във втория сет. За негово съжаление там се стигна до тайбрек и той загуби седмия си пореден през сезона.

Световният №71 Ивашка игра много по-концентрирано и в повечето време не сме смущаваше от бурната подкрепа от трибуните за съперника. Успя да постигне пробив в първия сет и макар на свой ред да изпусна възможности във втория, постигна втора победа в турнира след тази на Микаел Имер. Класира се за четвъртфиналите, където ще играе с датчанина Холгер Руне или италианеца Лоренго Сонего. Това беше вторият му успех срещу Димитров в общо три мача.

Снимка: БТА

За Гришо продължават проблемите от последните месеци, като това е осмо поредно негово ранно отпадане, при което не успява да спечели повече от два мача в турнир. За негово съжаление формата му от 2017-а, в която спечели надпреварата в София, в момента изглежда далечно минало. Можем само да се надяваме отново да намери добрия си ритъм.

Григор беше много скован още в началото на срещата и бе изненадващо, че избра да сервира на жребия. Той спечели първата точка, но след това направи четири поредни непредизвикани грешки, за да се стигне до ранен пробив. След това на сервис на Ивашка успя да се съвземе и стигна до възможност за връщане на пробива, но тя бе отразена в дълъг гейм.

Снимка: Bulphoto

Ивашка сервираше много добре и успяваше да задържа пробива си аванс. Играта му ставаше все по-уверена, като си личеше, че няма никакви притеснения от съперника и публиката. Сетът приключи в четвъртия сервис гейм на българина, когато нови негови грешки от основната линия и дълбоките удари на беларусина доведоха до втори пробив - 3:6.

Вторият сет започна равностойно, като и двамата взе лесно по два гейма. Григор опитваше да натисне на сервис на съперника и успя да го направи в петия гейм, когато дългата част доведе до втори негов брейкбол в мача. За жалост обаче прати бекхенд в аут. Именно в тази част публиката бе много шумна и опита да му помогне, но нямаше достатъчно късмет.

При 3:4 Григор имаше сериозни затруднения, когато Ивашка игра фантастично в защита в едно разиграване и стигна до 40:15. С добри първи сервиси, сред които единият ас, Григор обърна нещата и не се предаде, за да обърне гейма. При 4:5 Григор влезе в критична ситуация от 15:30, но успя да се събере и отново да се задържи в частта. При 5:5 и публиката се намеси с невъздържано поведение, за да се стигна до най-дългия гейм в мача. В него Григор изпусна цели четири възможности да пробие, като или грешеше при ретурите или в последвалите форхенди. 12-ият гейм също беше инфарктен. Григор набързо изостана с 15:40, а след това успя да спаси двата мачбола, като при вторият го направи с удар, който едвам хвана линията.

В тайбрека Григор допусна ранен мини пробив след бекхенд в мрежата. След това направи още две фатални неточности и като цяла така и не намери играта си. Загуби заслужено.