Григор Димитров стигна четвъртфинал на тенис турнира в Акапулко, Мексико от категория ATP 500. Българската звезда мина през Миомир Кецманович от Сърбия с 6:4, 6:2 и върви напред в надпреварата, за да се срещне с една от най-големите млади надежди в този спорт.

Следващият му съперник е Лоренцо Мусети от Италия, едва на 19 години, който преди няколко месеца стана първият тенисист, роден през 2000-а, спечелил мач в ATP тура. Италианецът, сега №120 в света, е сочен за бъдещ ас при мъжете. Той бе №1 в ранкинга на юношеската верига на ITF и стигна до мач с Григор в Акапулко след победи над световния №9 Диего Шварцман и американеца Франсес Тиафо (№56) рано тази сутрин.

Димитров обаче ще е фаворит и за този двубой, както бе и преди сблъсъка с Кецманович, завършил преди изгрев слънце у нас. Първата ни ракета стартира неубедително мача и бе пробит в първото му подаване, за за направи светкавичен рибрейк за 1:1 гейма.

Последва сервис гейм на нула, нов пробив и управлението на мача изглеждаше в ръцете на 16-ия в ранглистата българин. Това бе първата му среща изобщо с Кецманович (№46).

Но след безаварийни геймове на свое подаване, дойде нов срив - при 5:3 Григор сервираше за сета, имаше четири точки да го затвори, но вместо това допусна пробив. Бе доста симптоматично за минали изяви на българина и отново сякаш надвисна сянката на "онези моменти", в които той пропуска да нанесе завършващия удар и контролът над срещата му се изплъзва.

Кецманович се надъха с мощен вик след пробива, който му даваше шанс при 4:5 да сервира за изравняване на силите в първия сет, но вместо това Гришо проби на 15 и си взе тази част, която трябваше може би да е в сака още по-рано.

Това бе странен сет - с пет пробива общо, като първият сервис си бе взел почивка и от двамата, като вероятно гледаше забележителности край Акапулко и не бе на корта. Григор вкара едва 49% от този компонент, докато съперникът му бе дори още по-ниско като показатели за тази странна и драматична първа част от мача.

Втората обаче бе доста по-рутинна. Димитров сякаш тотално се бе успокоил след колебанието от края на първия сет и тръгна ударно с гейм на нула, после измъчи сърбина на първото му подаване, отново взе своето за 2:1 и проби с няколко мощни ретура за 3:1. Дойдоха леки сътресения при 4:2, когато сервисът отново тръгна нанякъде и вкара в проблеми Григор, но той овладя кризата с две спасени точки за пробив, осигурили 5:2.

Кецманович сервира да остане в мача, но не му се получи. След един час и 27 минути Григор получи точка за пробив, която бе и мачбол, който реализира - 6:4, 6:2.

Така доброто представяне продължава на един от любимите му турнири, където отново бе окуражаван от мексиканската публика. Българинът е един от нейните любимци, той е печелил и трофея там преди 7 години, когато бе млад и обещаващ талант в тениса. Днес е утвърдено име, а на четвъртфинал го чака среща с един... млад и обещаващ италианец, от когото се очаква да пише история в следващите години. Григор ще се надява да отложи това поне с няколко седмици.

Победителят от Димитров - Мусети ще играе на полуфинал срещу спечелилия мача между Феликс Ожие-Алиасим (Канада) и световния №5 Стефанос Циципас.