Травми, операции и безброй проблеми белязаха последните пет години от кариерата на Анди Мъри, но бившият №1 в света показа огромен характер и отново успя да спечели мач на Australian Open.

Мъри победи грузинеца Николоз Басилашвили с 6:1, 3:6, 6:4, 6:7, 6:4 в петсетова драма, продължила 3:51 часа.

За последно Анди Мъри успя да се зарадва на победа на Australian Open през 2017-а, когато надви американеца Сам Куери в третия кръг, за да отпадне от Миша Зверев на осминафиналите.

От онзи момент последваха кошмарни мигове в кариерата на британеца, като за тези пет години той успя да се включи в турнира само през 2019-а, когато нова петсетова драма, но с лош за него край означаваше отпадане в първи кръг.

В онзи момент през 2019-а, когато загуби от Роберто Баутиста Агут, със сълзи на очи Мъри говореше за своето отказване, но ето, че той за проеден път показа какъв характер е. Той е тук и вече е част от втори кръг на турнира.

Със сменена тазобедрена става и от 113-а позиция в ранглистата, Мъри успя да надвие 21-ия поставен, а следващото му препятствие е японският квалификант Таро Даниел.

Мачът днес срещу Басилашвили бе белязан от доста драма, особено в последните два сета.

След уверено 6:1 за Мъри в откриващия сет, британецът загуби втората част с 3:6, но след това серия от три поредни пробива, два за Мъри и един за Басилашвили, направи така, че бившият №1 в света поведе с 2:1 сета.

Той опита да затоври всичко в четвъртия сет, но Басилашвили се добра до тайбрек. Грузинецът стартира отлично и набързо натрупа аванс от 5:1, прераснал след това в 6:3.

Андри Мъри спаси първите два сетбола, но нямаше какво да направи при третия и мачът отиде в решителен пети сет.

Той започна отлично за Мъри, който проби рано и имаше аванс от 4:2.

Когато изглеждаше, че бритнецът е напът да затвори мача, неговата отлична защита се пропука. Басилашвили успя да върне пробива и да изравни.

Тка при 5:4 в полза на Анди Мъри и сервис за Басилашвили, дойде и решителният гейм в мача. Британецът поведе с 40:0, като макар да пропиля първите си два мачбола, при третият прошка нямаше.

Анди Мъри се завърна и отново вдигна победоносно ръка в Мелбърн. Нещо, което феновете не бяха виждали от пет години.