Карлос Алкарас - една от съвременните емблеми на световния спорт, направи интересно изказване през септември - "тенис календарът ще ни убие".

Повод за силните думи на испанеца беше демонстративният турнир за Купа "Лейвър", където един срещу друг се изправиха отбор Европа и отбор Свят, а представянето на Алкарас донесе победата на европейците.

Сега Алкарас и други пет от суперзвездите на тениса участваха на още един демонстративен турнир. Става дума за Six Kings Slam в Саудитска Арабия, където той, Джокович, Надал, Синер, Руне и Медведев заработиха рекорден награден фонд. Участието им в тази надпревара беше далеч от задължително, но те избраха да играят, въпреки че се провежда в много важен период от тенис календара.

Негодуванието на играчите идва оттам, че те трябва да покрият минимален брой участия на турнири съответно в ATP и WTA. По този начин световният тенис си гарантира, че най-добрите ще са на големите надпревари и ще генерират интерес, фенско присъствие и приходи.

Играчите са задължени да играят на 19 ATP турнира (20 в WTA), сред които четири в Големия шлем, осем Мастърс и четири ATP 500. През годината тенис звездите са канени и на демонстративни турнири, които могат да включват голям награден фонд или да са с цел благотворителност.

Даденият за пример Алкарас описа графика си тежък от началото на януари до края на ноември. Дoсега той е играл 61 мача на 16 различни турнира, спечелвайки четири титли, сред които тези на "Ролан Гарос" и "Уимбълдън". В рамките на 79 дни през лятото игра три турнира от Големия шлем и Олимпиада на три различни континента. Включи се и в демонстративни турнири, но според него на тях трябва да се гледа отделно от ATP надпреварите.

"Това са различни неща", категоричен е Карлос.

Световната №1 при жените Ига Швьонтек също често се оплаква от натоварената програма. Според нея големият брой турнири за играчите отнемат от любовта им към играта. Французойката Каролин Гарсия пък се оплака от паник атаки в непрестанните си опити да се подобрява.

Британецът Джак Дрейпър смята, че натовареният календар ще попречи на новото поколение играчи да постигнат спортно дълголетие като това на Джокович, Федерер и Надал.

Неговият сънародник Анди Мъри обвини звездите в лицемерие по повод оплакванията им от календара и съответно паралелното им участие на демонстративни турнири. Той обаче също е съгласен, че са необходими промени.

"Тенис календарът е твърде дълъг, а играчите пътуват по целия свят, за да играят демонстративни турнири. Това е техен избор. Те обаче не са задължени да го правят, както и не са задължение да играят всеки ATP турнир", каза Мъри, който смята, че почивката между сезоните трябва да е по-дълга от един месец.

За играчите, които няма да участват на ATP финалите, почивката между финалите на Купа "Дейвис" и стартът на сезон 2025 е 33 дни. При жените този период е с четири дни по-дълъг. Да, турнирите са увеличени, но това важи и за наградните фондове, които скочиха с 15 милиона през 2023 година, което донесе не само повече пари за победителите, но и по-голяма финансова стабилност на играчите извън топ 100.

Това не е достатъчно за тенис звездите, тъй като те заплашват с протести, за каквито се говори и във футбола. Асоциацията на тенис играчите, създадена преди 5 години, плаши със съд тенис властите.

"Стачка или бойкот на турнири би била последната мярка. Тенисът е различен от всеки друг спорт с изключение на голфа. Играчите са третирани като независими, а не като служители. Така че те трудно могат да стачкуват като служители", казва Ахмед Насар, директор на асоциацията.

Той обаче разкрива, че са наети адвокатски кантори, които са готови да работят за играчите.