Стефанос Циципас се класира за първия си финал в Големия шлем след страхотна победа над Александър Зверев в полуфиналите на "Ролан Гарос".

Гръцкият талант триумфира в петсетова драма - 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3 в мач, който продължи три часа и 37 минути.

22-годишният Циципас до момента имаше три полуфинала на турнирите от Големия шлем, но бе въпрос на време да направи следващата крачка. Случи се във вълнуващ сблъсък между двама играчи, които са считани за бъдещи доминатори в играта. Зверев, за разлика от други мачове в предните фази на турнирите, показа характер и се върна от 0:2 сета, но допусна ранен пробив в решителния пети, което се оказа решаващо.

Това беше втора победа за Стефанос срещу Саша на червени кортове и общо шеста в осем мача от това съперничество. Успехът праща гръка на четвъртото място в световната ранглиста, ако спечели големия финал, ще се покачи до третото. За целта обаче ще трябва да спре един измежду Рафаел Надал и Новак Джокович.

Гърция за първи път в историята си има финалист в Големия шлем.

Снимка: AP/БТА

В първия сет Циципас определено влезе по-уверено и концентрирано, като успя да пробие бързо още първото подаване на Зверев и поведе с 2:0. Нататък и двамата бяха много стабилни на свое подаване и сетът завърши без нито една възможност за пробив за когото и да било - 6:3 за гърка за 51 минути на корта. Зверев обаче показа в края на тази част, че е налучкал играта си и сервираше особено впечатляващо.

Ролите се размениха на старта на втория сет, като германецът проби първото подаване на Стефанос за 2:0, след което затвърди и при 3:0 вече имаше солидна основа да погледне към изравняване на резултата. И изведнъж се появи сянката на онова явление, което Борис Бекер описва като "Саша често играе повече срещу себе си, отколкото срещу съперника". Зверев изпусна инициативата, пробивът бе върнат веднага, нататък настана срив, какъвто рядко се вижда на такова ниво - германецът не спечели своето подаване повече до края на сета за 3:6. Шест поредни гейма за Стефанос!

И третия сет отново тръгна под диктата на гърка, който спечели спокойно своето подаване. След това отпъсна ръката и започна да цели линиите. Това му донесе пробив за 2:1, който беше затвърден. При 2:3 Циципас изпусна възможност да върне пробива. Сервисът на Саша вървеше и той не остави нищо на случайността до края на частта, макар че при 5:3 една ситуация го нахъса срещу съдията. 6:4 в негова полза.

Четвъртият сет бе с идентичен резултат, но нивото на сервиса на Зверев се покачи още повече. Стефанос не стигна до нито една възможност за пробив в четвъртата част. Зверев постигна такъв още в първия гейм и не последна назад до края. Взимаше подаванията си лесно, като в сета спечели 15 от общо 17 точки, когато първият му сервис влизаше - ново 6:4.

Началото на решителния пети сет бе близо до това да бъде идентичен. Зверев поведе с 40:0 на сервис на съперника, но Циципас този път показа характер и направи обрат. Това му вдъхна допълнителни сили и постигна пробив за 3:1, като започна да се справя много добре със сервисите на германеца. Затвърди преднината си и поведе с 4:1. Осмият гейм на финалния сет бе истински спектакъл и продължи десет минути - Зверев благодарение основно на сервиса си успя да спаси четири мачбола. На свой сервис Стефанос успя да затвори мача с общо петия си мачбол.