Преди 100 години се започва. Българският национален отбор по футбол играе първия си мач като официален състав на държавата в най-популярната вече игра през май 1924-а. В предходната 1923 г. е основана Българска Национална Спортна Федерация (БНСФ), като на събранието за нейното учредяване във Военния клуб в София присъстват представители на всички дружества от различните градове, вече създадени и действащи до този момент.

А с наличието на федерация, България вече може да бъде приета като член на ФИФА. И това се случва през 1924-а. И дава възможност за изиграването на първия мач в историята на националния отбор по футбол на страната ни.

Останалото е история. Стогодишна вече. Седем класирания на световни първенства, две участия на европейски финали. Множество паметни мачове и велики победи над сили като Германия, Франция, Италия, Аржентина. Немалко трудни моменти и поражения - та кой ги няма?

Corner.bg ви представя поредицата "100 години национален отбор на България" - в серия материали ще погледнем към незабравими отделни мачове или периоди в този век история на единствения отбор у нас, около който всички фенове би следвало да са единни в подкрепата си:

БЪЛГАРИЯ ПРЕНАПИСВА ИСТОРИЯТА СИ НА ЕВРО '96

След фурора в квалификациите и онзи незабравим обрат с 3:2 срещу Германия в София, България гледа с огромни амбиции към Англия за Евро 1996. Мнозина очакват нов рейд и безсънни нощи с "пиянството на един народ". Затова и отпадането в груповата фаза е прието като провал, но нека следваме хронологията.

Няколко месеца преди финалите Димитър Пенев изненадва всички с разширения си състав от 36 играчи. Стратега е сложил в сметките си 5 футболисти от ЦСКА (Димитър Попов, Енгибар Енгибаров, Георги Донков, Румен Христов, Петър Михтарски) срещу едва 3 от Левски (Пламен Николов, Иван Василев, Мариян Христов), макар че по онова време "сините" са действащи шампиони и се борят за нова титла със Славия, а "армейците" са в сериозна игрова криза.

На тръгване за Англия президентът Желю Желев и официалната делегация тъкмо гледат как правителственият ТУ-154 захожда да излети, когато самолетът внезапно спира. Оказва се, че го няма паспортът на Илиян Киряков. След минути документът на защитника е докаран с електрокар, а един от летищните служители подава на пръсти паспорта към полуотворената врата на самолета. Иначе каргото е заредено с много българско сирене и наденички. Четвъртите в света се страхуват от болестта "луда крава" и заради това са поискали готвачът Нейчо Нейчев да им приготвя всичко друго, освен говеждо месо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Заради визови ограничения пък България заминава за Европейското без сериозна подкрепа от трибуните, но с неизменния антураж - съпругите и приятелките на футболистите. Дамите очакват парти лято като в САЩ '94, затова и са неприятно изненадани от условията на Албиона. А когато жените са недоволни, веднага това се пренася и върху мъжете им.

Базата "Скарбъроу", която е определена за Четвъртите в света, се оказва твърде студена и неприветлива за националите. Из нашите медии по онова време излизат редица статии за това как "трикольорите" са настанени в средновековно имение, за което на Острова се твърди, че е обитавано от зловещи призраци. Има и информация, че между сивите бетонни стени на базата ни някога се е помещавал приют за душевно болни.

В онези дни атмосферата в "Скарбъроу" е наистина тягостна, а изнервените ни национали трябва да изкачват един хълм, на който само имат обхват мобифоните им. Чуват се и сериозни подвиквания към представителите на ръководството на БФС. А след първия мач с Испания се стига и до смяна на хотела.

Мечтите на всички в България се засилват още повече, когато на откриването парашутистът от Кралските ВВС се приземява с българското знаме най-близо до огромната бутафорна сребърна амфора спрямо всички други 15 свои колеги. Потърсено е веднага някакво знамение в това, а очакванията в родината са до небесата.

В първия двубой съперник е Испания, а селекционерът Димитър Пенев изненадва всички, когато дава титулярно място на Радостин Кишишев, който до онзи момент няма нито един официален мач с екипа на България! Тинката обаче се превръща в откритието на шампионата и попада в Идеалния отбор на цялата групова фаза.

Колкото до самия мач с Испания, който на практика е дебютът ни на европейски финали, той е изключително тежък - седем жълти и два червени картона.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Разковничето в двубоя, а и в групата, се случва в началото на втората част, когато Енрико Прециози вдига флага за засада при напълно редовен гол на Стоичков. Камата посреща по перфектен начин центриране на Киряков и прехвърля своя вечен "клиент" Субисарета. Гол обаче няма. Любопитно е, че у нас съдийската несправедливост не е отбелязана по време на прякото предаване. Все пак в 65-ата минута Ицо опъва мрежата зад своя бивш колега от Барселона - 1:0. Няколко мига преди резултатът да стане 1:1, пък се разпада директната аудио връзка с Лийдс.

На 13 юни предстоеше срещата ни с Румъния - при скромните 12 градуса на стадион "Сейнт Джеймсис Парк" в Нюкасъл. Не са минали 180 секунди, когато Стоичков прави пробив от центъра с остър слалом ала Алберто Томба към вратата на Богдан Стеля. Ударът му е точен и остър, като се превръща в историческа първа победа за България в историята на европейските финали.

Снимка: Getty Images

Но този път и датският арбитър Петер Микелсен е с нас. След мощен шут на Мунтяну топката се удряв горната греда и тупва зад голлинията на Боби Михайлов. Както се казва - голът е чист като сълза. Реферът обаче не го вижда.

Така предстои ключовият мач с Франция, като "петлите" са пределно мотивирани да си отмъстят за кошмара от "Парк де пренс". И го правят. "Лъвовете" губят с 1:3 - резултат, който не само спира Пеневата чета от класиране за четвъртфиналите, но и слага началото на края на най-успешното поколение на българския национален отбор. На 18 юни 1996 година Лоран Блан открива резултата за Франция в 21-ата минута, а в 64-ата Любослав Пенев си вкарва автогол. Пет минути по-късно Христо Стоичков връща едно попадение с точен удар от фаул, но в последната минута Патрис Локо оформя крайния резултат.

По същото време обаче Румъния също решава да ни прецака типично по балканаски. Северните ни съседи пускат изключително съмнителен гол в самия край на мача срещу Испания, с който Ла Фурия ни изпреварва за второто място. Така напред се класират испанците и Франция, а България трябва да напусне Англия.

Getty Images

Мачът с "петлите" ражда и един вечен анекдот - Стоичков и Марсел Десаи се спречкват край тъчлинията, а след мача тъмнокожият бранител се оплаква от расистко отношение - бил е наречен негър от звездата на "лъвовете". Отговорът на Камата е светкавичен и повече от култов:

"Ще се извиня, че съм го нарекъл негър, ако той докаже, че не е негър".

При завръщането на националите в София Любослав Пенев пък произнася прословутата си реплика за духането на супата. Поради тази причина е отстранен от националния отбор. Заради счетеното за провал представяне на европейското първенство селекционерът Димитър Пенев е освободен от поста. В знак на протест срещу отстраняването на двамата Пеневи Христо Стоичков обявява бойкот на националния отбор. Завръща се година по-късно, за да помогне за класирането на България на световното първенство във Франция през 1998 година.

Така Евро 1996 носи исторически постижения за националния ни отбор - първо участие, първи гол, първа победа. Но заради огромните очаквания към тима ни спечелените 4 точки и отпадането в груповата фаза са счетени за разочарование. Типично по нашенски...

(Следва)