11 септември размина Бербо с Барса, върна Левски от Лондон и отложи триумф на ЦСКА
Спомен за ефекта от смразяващите събития преди 17 години върху българския и европейския футбол
11 септември 2001 г. е дата, която промени света и няма как да бъде асоциирана с каквото и да е спортно събитие.
Втрещяващата гледка от атаката срещу Световния търговски център в Ню Йорк обаче оказа косвен ефект и върху футбола, включително българския.
Далеч от калибъра на събитието в глобален политически мащаб, разбира се, но - нека си припомним какво се случи (и какво не се случи) след терористичната атака в САЩ.
В същия ден, вторник, бяха насрочени 8 мача от Шампионската лига, като с най-голям интерес се чакаше гостуването на вече оформения Галактически тим на Реал в Рим срещу Рома.
Домакините бяха шампион на Италия, а Мадрид бе плашеща сила със Зинедин Зидан, Луиш Фиго, Раул, Роберто Карлуш и останалите суперзвезди. Чакаше се голям сблъсък.
В следобедните часове на деня в Европа никой не е мислил за футбол, освен отборите, които имаха мач в този ден. И УЕФА.
Решението на централата бе двубоите да се играят, като и до днес мнозина са възмутени от него.
Обяснението бе "по логистични причини" - пътувалите 8 гостуващи тима бяха вече в градовете, където трябваше да играят.
Така няколко часа след ужаса, видян в реално време по целия свят от телевизионния екран, Фиго, Тоти и останалите изялзоха на терена в Рим.
Атмосферата бе странна за такъв мач, трибуните - тихи и без настроение, като е трудно да разберем как някой футболист или запалянко е можел да мисли за играта в този момент.
Без Зизу (с лека травма), Реал победи с 2:1. А споменът за това как прякото предаване спираше за извънредни включвания с емисии новини (по време на играта) остава и до днес като за нещо, което се вижда веднъж в живота.
Луиш Фиго вкарва гол във вратата на Рома на 11 септември 2001 г., часове след атентатите.
Снимки: Getty Images/Guliver PhotosВ същата вечер Ливърпул и Боависта направиха 1:1, Майорка победи Арсенал с 1:0, а Галатасарай би Лацио със същия резултат. На много стадиони останаха празни места, като например на 45-хилядния тогава "Анфийлд", където отидоха само 30 хиляди. Ужасът вероятно е спрял мнозина.
Още преди мачовете във вторник бе обявено, че тези в сряда се отлагат. Играха се чак на 10 октомври. В два от тях имаше и българи, като Стилиян Петров бе в състава на Селтик, а Димитър Бербатов - в този на Леверкузен, които чакаха почти месец да срещнат Розенборг и Барселона, съответно.
Така атентатите разминаха Бербо с каталунския гранд, но само временно. На 10 октомври той игра половин час като резерва при победата с 2:1 на неговия тим над Барселона.
Димитър Бербатов чака месец за срещата си с Барселона заради ужаса от Ню Йорк.
На 13 септември, четвъртък, ЦСКА трябваше да приеме Шахтьор (Донецк) на украинския милиардер Ринат Ахметов, Левски да гостува на Челси, а Литекс да посети Братислава за първи сблъсък с Интер. И трите мача са за Купата на УЕФА.
Европейската централа отложи с решение от сряда преди обяд всички двубои с една седмица и се получи така, че украинските звезди си заминаха от София, където вече бяха пристигнали горе-долу по времето на решението.
Левскарите се върнаха от Лондон, където бяха кацнали в сряда по обяд, като вратарят Георги Петков си спомня: "Когато излетяхме, решение нямаше. Когато пристигнахме на "Хийтроу" ни казаха, че вече има. И се върнахме обратно.".
Литекс пък изобщо не тръгва за Словакия, освен един автобус с фенове и журналисти, който е върнат от средата на пътя.
Подобна съдба има и българският треньор Георги Василев, който е начело на германския Унион (Берлин). Той пътува с тима за гостуване на Хака (Валкеокоси) във Финландия, за да научи на летището в Хелзинки, че трябва пак да се качи в самолета - обратно за Берлин.
Любопитен детайл, който е леко встрани от българската диря. Четири от звездите на Челси излизат на запой в сряда вечерта, след като мачът с Левски е отложен.
Всичко завършва зле, след като пийналите играчи се присмиват на американски туристи в бар в Западен Лондон, които плачат пред телевизорите, гледайки предаване с отзиви от ужасните събития предния ден.
Скандалът е огромен, а двама от футболистите са Джон Тери и Франк Лампард, днес легенди на Челси и Англия. Четиримата играчи (другите двама са Ейдур Гудьонсен и Джоуди Морис) са глобени с 2 седмични заплати, а медиите на Острова ги разсипват от критики за поведението им.
Седмица по-късно, на 20 септември, Гудьонсен вкарва 2 гола, а Лампард - трети, който е дебютно попадение за него изобщо в кариерата му в Челси. Левски пада с 0:3, а след това и с 0:2 в София в реванша.
ЦСКА прави един от най-знаменитите си мачове в Европа, като бие с 3:0 Шахтьор в София. Два гола вкарва Владимир Манчев, а един - Любослав Пенев.
По време на минутата мълчание в памет на загиналите на 11 септември, на трибуните се появява транспарант: "САЩ - световен агресор". Снимките обикалят агенциите по света и отзвукът е огромен, а УЕФА глобява българския клуб.
В реванша ЦСКА удържа поражение само с 1:2 и елиминира далеч по-богатия клуб от Донецк.
Плакатът "САЩ - Световен агресор", издигнат от агитката на ЦСКА, предизвика гневни реакции в Европа.
Снимка: FacebookЛитекс пада в Словакия с 0:1, но печели с 3:0 на реванша и елиминира Интер, за да го срещне жребият в следващия кръг именно с Унион на Георги Василев (отново победа за българския отбор).
Такъв бе ефектът на 11 септември 2001 г. върху футбола.
Разбира се, той бе капка в морето от влиянието, което случилото се на тази дата оказа върху света. Но е любопитно да си го припомним.