Атентат с марка ФИФА: Проклятието на фараона застигна Испания в Мондиала на ужасите
Екзекуторът на Италия от Световното 2002 пък лежа в затвора за наркотрафик
"За съжаление, опасенията от терористични актове на Мондиала се сбъднаха, но никой не очакваше, че бомбите ще бъдат хвърлени от съдиите".
С тези емблематични думи, година след атентатите срещу Кулите в Ню Йорк, испанският селекционер Хосе Антонио Камачо коментира бруталната тесла, която изхвърля Испания на Мондиал 2002 и праща на полуфинал домакина Южна Корея. Рязане "като по учебник", което е черешката на тортата за широката палитра от реферски грешки на цялото световно.
А ако случайно искате да си изкарате боя в Испания, просто споменете едно име - Гамал Ал-Гандур. На Пиренеите египтянинът е наистина одиозна фигура, както например за България е френският "престъпник в черно" Жоел Киню, който ни закла срещу Италия на Мондиала в САЩ 1994.
Въпросният Ал-Гандур се превърна в синоним на задкулисието във ФИФА, спуснало директивата домакините на турнира Южна Корея да бъдат избутани максимално напред.
Преди Испания да усети дългата ръка на Блатер и компания, в ролята на жертвата е не по-малък футболен гранд. На 1/8-финалите славната Италия е елиминирана след мощно съдийско рамо за корейците.
В ролята на палача е еквадорският рефер Байрон Морено, който отменя два кристални гола на "адзурите", а след това гони пресилено звездата Франческо Тоти. Отзвукът на Апенините е колосален.
Италианската прокуратура повдига обвинения на Морено за престъпление срещу държавата, а телевизия RAI обявява, че ще съди ФИФА. Президентът на Перуджа Лучано Гаучи пък изхвърля от тима голмайстора за корейците Хван.
Еквадорецът влиза в новините и през 2011-а, когато е осъден на две години и половина затвор, след като е арестуван на летище "Джон Ф. Кенеди" в Ню Йорк с 6 килограма хероин. Морено излежава 26 месеца в затвора, след което е върнат в Еквадор.
Заради действията му пък легендарният Джанлуиджи Буфон предупреждава Испания за предстоящата поръчка. "Съдейки по случилото се с Италия, не мисля, че тази печална тенденция ще спре дотук", алармира Буфон.
Въпреки предупрежденията обаче, едва ли някой е очаквал чак такава съдийска касапница към Ла Фурия.
Испания влиза в двубоя като абсолютен фаворит, а в селекцията личат имената на Касияс, Пуйол, Йеро, Шави, Валерон, Мориентес... Тим, който определено е готов за нещо голямо, но има една голяма и две малки пречки. Голямата е Ал Гандур, а малките са асистентите му - Майкъл Рагунат от Тринидад и Тобаго и Али Томусанге от Уганда.
Корейците пробват първоначален натиск, подкрепяни екзалтирано от 45 000 на трибуните, но Испания бързо укротява устрема им и налага своята игра.
Минути преди края Мориентес бележи великолепен гол с глава, но радостта му е прибързана. Майкъл Рагунат сигнализира, че при центрирането топката е минала аутлинията. Повторенията обаче показват, че попадение е съвсем редовно.
Двубоят влиза в продължения, където Испания иска да реши спора, за да избегне рулетката на дузпите. Вкарва още два гола, но...резултатът остава 0:0. Попаденията на Мендиета и Луис Енрике са отменени заради несъществуващи засади, които идват в повече на темпераментните испанци.
Някои от резервните играчи искат да нахлуят на терена и да линчуват съдиите, но Камачо успява да ги спре. По-късно треньорът заявява, че сам не знае как е успял да го направи.
"На мен също ми идваше да нахлуя и да се саморазправя, защото това беше подигравка. Гавра с футбола и с цяла една велика нация. Всички бяхме наясно, че ще има побутване на домакините, но едва ли някой е очаквал да е толкова безпардонно брутално", заявява иначе спокойният треньор на Испания.
Мисията на ФИФА и египетската маша е изпълнена - двубоят е докаран до дузпи, където Корея ликува и сензационно се класира за полуфинала. Селекционер на домакините е Гуус Хидинк, на чието име после е кръстен този стадион. Арена, която обаче в Испания свързват с един от най-големите си футболни кошмари.
Днес 65-годишният Ал-Гандур вече е пенсионер и работи като инструктор на ФИФА и телевизионен анализатор. След скандала пък помощникът му от Тринидад и Тобаго е скрит от международни наряди, но "качествата" му са оценени от ФИФА и е назначен за методист към централата.
Преди няколко дни испанският спортен всекидневник "Мундо депортиво" успя да се свърже с Ал-Гандур, може би очаквайки поне извинение, но в крайна сметка така и не го получи.
"Това е един от най-добрите мачове в кариерата ми. Съвестта ми е много чиста. Оценката на съдийския наблюдател беше висока - 8.7. Не знам защо испанците са ми ядосани. След мача четох по испанските медии, че съм получил автомобил като подарък от ФИФА, но това не е вярно - аз съм мюсюлманин и религията ми забранява подкупите. Да се извиня ли? Не виждам причина", коментира снажният египтянин, а думите му със сигурност ще докарат до лудост мнозина.
Разбира се, самият Ал-Гандур знае, че не трябва да припарва дори в близост до испанската граница, за да не бъде линчуван с камъни. Защото, както отбелязаха испанските медии 10 години след тази чутовна съдийска тесла - "болката и гневът не стихват". По добре обясними причини...