Времето за анализи на всичко, което се случи на "Ролан Гарос" далеч не бе достатъчно и дойде моментът за още един исторически турнир от Големия шлем на тениса.

"Уимбълдън" 2021 започва на 28 юни и ще прикове всички погледи на специалисти и фенове, а тази година акцентът е ярко изразен - ще може ли Новак Джокович да спечели трети турнир от големите четири в рамките на година и да постигне непостигнатото, като вземе всички.

Ако Новак спечели в Лондон, той ще се изравни с Рафаел Надал и Роджър Федерер по титли в Шлема, като тримата ще имат по 20.

Изминаха дълги две години за феновете на тениса в Англия, откакто за последно най-големите играха на най-големия турнир на трева. През миналото лято надпреварата бе отменена заради пандемията, а преди това само световните войни имаха силата да постигнат това. В следващите две седмици светът отново ще впери поглед в "Ол Инглънд Клъб".

Снимка: Getty Images

Това издание ще е специално по много причини. За първи път ранкирането на играчите ще зависи от световната ранглиста, като до момента "Уимбълдън" имаше свои самостоятелни правила в това направление и не признаваше класацията на ATP.

Освен това Серина Уилямс продължава да търси заветната 24-ата титла в Големия шлем - нещо, което й убягва вече четири години. За последно тя триумфира тук през 2016-а, а след това загуби два финала. Задачата й на теория е улеснена, тъй като актуалната шампионка Симона Халеп обяви, че няма възможност да защитава трофея си.

Мерките.

Какво е различното тази година предвид пандемията? Здравният контрол в Лондон ще е на максимум, макар че страната бележи добри резултати в борбата с вируса. Англичаните са пословични с желанието си да не поемат каквито й да е рискове.

Снимка: AP/БТА

Всички фенове, които си закупят билет за мачовете, трябва да представят негативен PCR тест или сертификат за ваксинация. Това и без това вече е валидно за почти всички огромни събития в европейския спорт. Организаторите правят компромис по въпроса с маските, като те няма да са задължителни за зрителите.

Капацитетът на основните кортове ще може да се пълни до 50%, а на тези, които са изцяло открити, до 75%. Важността на турнира за британците накара Борис Джонсън да облекчи някои изисквания, като за него по принцип не е чуждо да прави компромиси що се отнася до спорта. Такова е и решението на финалите при мъжете и при жените да няма ограничение за броя фенове - капацитет 100 %. Това обещава мачовете за титлата да са още по-вълнуващи.

Що се отнася за сигурността и здравето на играчите, тук своеволия няма. Те за пореден турнир ще са в балон и няма да имат право да наемат къщи, които са далеч от тенис клуба - това по принцип бе традиция за по-заможните състезатели в минали години. Сега те ще могат да избират между два хотела. Социален живот извън мачовете почти няма да имат. Маршрутът им е хотелска стая, ресторант, тенис корт, фитнес и т.н.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Една от особеностите на графика е, че в края на първата седмица неделя ще е почивен ден за всички. Всеки ден мачовете ще започват в 13:00 часа българско време, а на централния корт в 15:00 часа.

Какво отреди жребият?

Изтегленият в петък жребий ще събере за седми път на корта Григор Димитров и испанския ветеран Фернандо Вердаско. Преди три години българинът загуби на "Ролан Гарос" от този съперник и това бе единствената им среща в Големия шлем. Иначе хасковлията води с 4:3 победи.

Григор загуби в първи кръг при последните си две появи на "Уимбълдън", а преди това през 2017-а стигна до осминафиналите, където падна жертва на Роджър Федерер. Нашенецът със сегашната си форма едва ли ще повтори върховото си постижение от 2014-а, когато игра полуфинал срещу Новак Джокович.

Снимка: Getty Images/Gulliver Photos

Сега при серия от победи негови евентуални следващи съперници ще бъдат Кукушкин/Бублик, Мусети/Хуркач и евентуално Даниил Медведев на осминафинал.

За жалост при жените няма да имаме представителка, тъй като и четирите ни участнички отпаднаха в квалификациите.

Ето срещу кого започват големите фаворити (именно в този ред букмейкърите ги нареждат по шанс за титлата):

Новак Джокович (Сърбия) - Дрейпър (Великобритания)

Даниил Медведев (Русия) - Ян-Ленард Щруф (Германия)

Снимка: Getty Images

Стефанос Циципас (Гърция) - Франсес Тиафо (САЩ)

Роджър Федерер (Швейцария) - Адриан Манарино (Франция)

Матео Беретини (Италия) - Гуидо Пея (Аржентина)

Александър Зверев (Германия) - Талон Грикспур (Нидерландия)

При жените:

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Серина Уилямс (САЩ) - Аляксандра Саснович (Беларус)

Ашли Барти (Австралия) - Карла Суарес Наваро (Испания)

Арина Сабаленка (Беларус) - Моника Никулеску (Румъния)

Петра Квитова (Чехия) - Слоун Стивънс (САЩ)

Гарбине Мугуруса (Испания) - Фиона Феро (Франция)

Парите.

През тази година организаторите порязаха наградните фондове предвид загубите заради пандемията. "Уимбълдън" спечели не малко от застраховката, от която се възползва през миналата година, но не достатъчно, че да вдига парите.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Сега хонорарите са орязани главно за играчите, които ще достигнат до финалните фази на надпреварата. Тези, които ще отпаднат в първите кръгове, няма да усетят значителни разлики спрямо заработеното през минали години на тази фаза. Това е тенденция, която световния тенис следва, за да не се получават огромни разлики между големите и малките играчи.

Ако се загледаме в таблицата с наградния фонд, ще видим, че победителите при мъжете и жените ще спечелят по 1,7 млн. паунда, което е с близо 28% спад спрямо 2019 година. За сметка на това отпадналите във всички фази преди полуфиналите (включително и квалификациите) печелят с малко повече от миналото издание. Най-големият ръст е за отпадналите в първи кръг на пресявките - 21%. Тенденцията е явна - играчите извън топ 100 трябва да бъдат подкрепени заради разходите им по подготовката, пътуванията, треньорския щаб и т.н.

Прогнозите на corner.bg за победители:

Николай Петров - Новак Джокович и Виктория Азаренка

Венислав Кирилов - Даниил Медведев и Арина Сабаленка

Динко Гоцев - Новак Дожкович и Ашли Барти

Александър Сотиров - Новак Джокович и Арина Сабаленка