ЦСКА срещу Левски във финален мач за Купата на България. Няма как да има по-голям мач от този в българския футбол като история, заряд и обществен интерес. И това е така от края на 40-те години на миналия век, когато в два поредни мача за трофея сблъсъците минават през втори, че и трети двубой, за да се определи носител на купата. Именно тогава се ражда това съперничество, наречено вечно дерби.

Но има един мач, който никога няма да бъде забравен в това противоборство. И се надяваме никога повече да не се случат в него, около него и най-вече - след него, събитията, които се случват през юни 1985 г.

Финалът за купата през онази година е между двата гранда, като Левски вече си е осигурил титлата и е явен фаворит в двубоя срещу ЦСКА. "Сините" са спечелили 7 поредни дербита от май 1983-а до юни 1985-а.

Мачът на 19 юни започва без две от най-големите звезди и национални футболисти - Стойчо Младенов за "червените" и Божидар Искренов-Гибона за Левски. И двамата са контузени. На техните места стартират Христо Стоичков, който едва е навършил 19 години и 20-годишният Николай Тодоров-Кайзера, привлечен от Добруджа при "сините" и минал през вечния съперник, макар и само с един мач за него.

ВЪРНЕТЕ СЕ КЪМ СКАНДАЛНИЯ ФИНАЛ С УНИКАЛНИТЕ СНИМКИ НА ИВАН ГРИГОРОВ>>>

Момент от мача през 1985-а

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Десетката на левскарите и любимец на сектор "Б" Емил Спасов е вече договорен за трансфер в португалския Порто, той е на 29 години и има разрешението да замине да играе зад граница (ограничението бе до 28 г. по това време).

Но няма как да пропусне дербито, независимо от риска да се контузи.

Двубоят започва с чисто положение пред Лъчо Танев за ЦСКА, а после Спасов удря греда от пряк свободен удар. Нерви има, но в никакъв случай мачът не е груб - нищо, което да е извън рамките на приетото за онези години, особено пък в дерби.

В 27-ата минута покойният вече Гошо Славков вкарва за ЦСКА, след като си помага с ръка преди да поеме топката. В този миг Николай Илиев, бранителят на "сините", спира да играе и иска нарушение, но нападателят стреля и бележи покрай Борислав Михайлов. Започват и първите искри, левскарите протестират, а Славков дразни агитката в сектор "Б" след попадението.

След почивката единоборствата се изострят и един два фаула са отвъд мъжката игра, но отново - нищо брутално. Илия Войнов удвоява в 56-ата минута за ЦСКА, а после "червените" искат и дузпа за нарушение срещу същия играч.

Не я получават, но в 62-рата минута такава е дадена, а най-активен в протестите е Боби Михайлов, настоящият президент на БФС - той бута съдията Ахмед Яшаров няколко пъти и го гони из наказателното поле. След това спасява удара на Славков и Левски остава в играта.

Нервите взимат връх в последните 20-ина минути. В 72-рата минута брутално нарушение на капитана на Левски Пламен Николов срещу Радослав Здравков означава червен картон, а кадрите на крака на играча на ЦСКА са ужасяващи - с огромна рана под коляното.

Контузията на Ради Здравков след тежкото нарушение на Николов

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Нататък футбол почти няма - а 12 минути преди края отборите се хващат за гушите, след като Спасов опитва да изпълни бързо тъч и хваща за гушата Костадин Янчев от ЦСКА, а на сцената излиза и Стоичков - удряйки далеч по-възрастния и опитен играч на Левски. Янчев и Спасов са изгонени справедливо, но е трудно да се види дори на кадрите днес да се случва нещо кой знае какво - бутания, по някоя ругатня между играчите...

Само едно (не съвсем лирическо) отклонение и пример. Преди седмици  на мача Атлетико - Манчестър Сити от четвъртфиналите в Шампионската лига се случиха далеч по-гадни и нефутболни неща на терена и около него. Включително плюнки по лицата на съперници и опити за юмручна разправа в тунела... Дано УЕФА не разформирова двата клуба и да ги прекръсти...

В последните минути Сираков печели и вкарва дузпа, но мачът завършва 2:1 за ЦСКА. След последния сигнал също има разправии, но отново - нищо фрапантно, като най-активен пак е Михайлов, който бута отново няколко пъти в гърдите съдията. Всъщност националният вратар и днешен първи човек във футбола ни е този, който може да отнесе най-много критики за поведението си - поне на терена.

Треньорът на Левски Васил Методиев поздравява победителите. Не изглежда да има скандали, камо ли сбивания след мача

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Както се вижда и на снимките на Иван Григоров (фотосът горе), а и на кадрите от мача, левскарите поздравяват победителите въпреки нервите на терена, а треньорът Васил Методиев дори се усмихва на своя колега Манол Манолов.

Дерби като дерби, с много заряд и нерви. Дори контузията на Здравков не е чак толкова тежка, каквито са първите притеснения.

В тунела е имало разменени обиди, но митовете да хвърляне на купата на земята, ритници и бой, са опровергани от играчите. Друг покойник - Георги Димитров-Джеки, обичаше да разказва историята как Стоичков дразнел левскарите с трофея, но дори и тогава не се е стигнало до сбиване.

Имало е само няколко разменени реплики на висок глас, особено от опитните играчи на "сините" към наперения младеж, който играе един от първите си големи мачове.

Стоичков е доволен. Той е изиграл първия значим мач в кариерата си, след който... тя едва не завършва с наказанието

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Реакцията е шокираща.

Секретариатът на ЦК на БКП се събира и решава въпроса на 42-минутно заседание, като решенията са поднесени под формата на препоръки в по-голямата си част към БСФС и БФФ (органите които управляват спорта и футбола, съответно). Три дни след мача двете организации приемат всичко. "Единодушно: За", както пише тогава във вестниците. И още от заглавията: "Строго, справедливо", "Срамно, грозно, недопустимо!", "Пълно одобрение", "Безкомпромисно докрай" и т.н.

В магистрална статия, която е озаглавена "Урокът е за всички", в. "Работническо дело" пише:

"Срамните сцени, които се разиграха в сряда вечер на финалната футболна среща в турнира за Купата на Народна република България между отборите на Левски-Спартак и ЦСКА Септемврийско знаме предизвикава възмущението на цялата общественост у нас. Към тях не можем да се отнасяме снизходително. Те са в пълно противоречие на социалистическия начин на живот."

Решението е озаглавено от Секретариата на ЦК така - "За поврат в развитието на българския футбол". А във въпросната статия се чете още:

"Главозамаяни от всеобщото внимание, част от най-добрите наши футболисти нееднократно потвърждаваха недостатъците в своето гражданско и спортно възпитание. Дълги години у нас бяха толерирани два футболни клуба. В сравнение с останалите, ведомствените им привилегии бяха неоправдано по-големи. И печалните резултати не закъсняха. Те ярко се откроиха по време на тягостната за гледане финална среща за Купата на страната."

И в него имаме следните действия: Шефовете на двата клуба Борис Станков и Кръстю Чакъров са изхвърлени от физкултурата и спорта. Отнети са треньорските права на Манол Манолов (ЦСКА) и Васил Методиев - Шпайдела (Левски).

Завинаги са изхвърлени от спорта Емил Спасов, Борислав Михайлов и Емил Велев от "сините", както и Стоичков. На 19 години трябва да спре с футбола човекът, който после става единственият българин, печелил "Златна топка", Купата на европейските шампиони и "Златна обувка" на световно първенство.

Заглавия и статии в дните след и около обявяването на наказанието от ЦК и спортните органи в страната

За една година са наказани Сираков и Мирослав Байчев (Левски), както и Васил Тинчев (ЦСКА), а три месеца отнася Янчев (ЦСКА). Отнети са титлата на "сините" и купата на "червените", те са извадени и от класирането. Тези трофей са върнати след 10 ноември 1989-а във витрините на клубовете. Както и имената им...

Точно така - ЦСКА става ЦФКА Средец, а Левски става Витоша. За цели пет години емблемите, имената и идентичността на двата колоса на българския футбол са подменени.

Първият мач е през август същата година на "Народна армия", а Витоша бие като гост Средец с 2:1. В ответния дуел на "Герена" през декември същата година "червените" си връщат с 3:1, като и в двата мача ги няма "осъдените" играчи. Появяват се нови имена в съставите - Любо Пенев вече бележи за ЦСКА (Средец), а Андрей Аспарухов, синът на великия Гунди, записва мачове за Левски (Витоша). 

Привържениците никога не приемат тези имена и никога не е чуто на стадион у нас фен с червено или синьо шалче за извика името, дадено на отбора му през юни 1985-а. На снимката долу - първата им среща под новите имена, на "Армията" през август същата година.

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

Трансферът на Спасов в Порто пропада, а наказанията са опростени на различни етапи... Сираков и Михайлов няма как да не бъдат върнати по средата на следващия сезон - идва Мондиал в Мексико през 1986-а. Стоичков също се завръща, за да вкара победния гол на 30 май 1987-ма, с който да донесе първата си титла като играч на ЦСКА.

Пълната година си "излежава" само Тинчев, а треньорът на ЦСКА Манолов е реабилитиран чак след 1990-а. Колегата му Методиев е върнат във футбола по-рано.

Несъмнено 19 юни 1985-а остава най-черната дата в историята на вечното дерби.

Спорно е дали не е и най-тъжната изобщо в историята на футбола ни.

ВЪРНЕТЕ СЕ КЪМ ОНЗИ МАЧ НА 19 ЮНИ 1985 Г. С ФОТОСИТЕ НА ИВАН ГРИГОРОВ>>>

Гочев в пореден спор със съдията Яшаров

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg