В навечерието на Европейското първенство по футбол в Германия, което започва след само две седмици, продължаваме да си припомняме някои от най-запомнящите се моменти в историята на континенталния турнир.

Обикновено великите сили във футбола оправдават ролята си на фаворити и постигат големите неща, но красивото на играта е, че това не винаги се случва. А най-малко очакваният сценарий се превръща в най-специалният.

Ще си припомним някои необичайни герои, чиито звезди блеснаха на Европейското първенство със специален за тях момент, но след това в повечето случаи угасват, не успявайки да оправдаят натрупаните очаквания.

Примерите за такива футболисти не са малко. Нека да разгледаме някои от тях.

Ангелос Харистеас

Снимка: Getty Images

В тази извадка това е човекът, който трябва да дойде на първо място и сякаш ще е трудно да бъде изпреварен в близко бъдеще.

Сензацията на Евро 2004 още е голямата гордост на гръцкия спорт, а в контекста на сегашните успехи в Лигата на Конференциите и баскетболната Евролига, е удобен момент да се върнем към онова първенство преди 20 години.

Нападателят Харистеас беше отличаващата се фигура, от която никой във футболния свят не очакваше да направи и частица от постигнатото на шампионата в Португалия. Естествено, целият гръцки отбор на Ото Рехагел по онова време има огромни заслуги, но Харистеас беше постерът - фигурата, която излизаше на преден план.

По онова време Ангелос е играч на германския Вердер Бремен, където е привлечен от Арис заради ръста си от 191 сантиметра и умението да сваля високите топки, както и да бележи с глава. Типичен таран. В сезона преди европейското той обаче вкарва едва четири гола в Бундеслигата, макар това да е шампионският сезон на Вердер, в който печелят и Купата на Германия.

За стандартите на Гърция той е достатъчно добър да е централният нападател на националния отбор и меко казано го доказва. На Евро 2004 южната ни съседка играе здрава защита и чака статичните си положения. Първият гол на Харистеас идва при равенството 1:1 срещу Испания и единственият му в груповата фаза. В елиминациите първият съперник е Франция и именно това бе човекът, който наказа "петлите" през второто полувреме за 1:0. На полуфинала е победен отборът на Чехия след продължения, а Харистеас става герой №1 във финала, където бележи единственият гол срещу домакина Португалия.

След европейското си пробва късмета в Нидерландия с Аякс и Фейенорд, а след това се върна в Гемрания. Като цяло обаче кариерата му не тръгва нагоре, каквито са новоизлюппените очакванията.

Франческо Толдо

Снимка: Getty Images

Преди Евро 2000 Дино Дзоф има спешна нужда от търсене на титулярен вратар за Италия, след като Джанлуиджи Буфон чупи ръката си в приятелски мач срещу Норвегия. Загубата за Скуадрата е огромна, а изборът пада върху стража на Фиорентина Франческо Толдо, тогава 28-годишен.

Именно Толдо е неизменен титуляр, като се представя силно още в груповата фаза - срещу Турция (2:1), Белгия (2:0) и Швеция 2:1.

На четвъртфиналите съперникът е повече от преодолим - Румъния, а Толдо опазва чиста мрежа за победата с 2:0. Истинското му геройство идва на полуфинала срещу Нидерландия и то в Амстердам. Още през първото полувреме Италия остава с човек по-малко след червен картон на Джанлука Дзамброта, а за капак Нидерландия получава дузпа, която Толдо спасява. Стига се до продължения и след това дузпи, в които италианският страж е вездесъщ с две нови спасявания, спечелвайки вратарския дуел с Едвин Ван Дер Сар.

За съжаление на Толдо изумителния мач, който прави, остава в сянка заради загубения финал на Скуадрата срещу Франция.

Антонио Маседа

През 1984 година Западна Германия отива на първенството във Франция като големият фаворит и със статута на европейски шампион.

След равенство 0:0 срещу Португалия и победа с 2:1 над Румъния Руди Фьолер и компания изглеждат сигурни за класирането си на полуфинал, като за целта просто им трябва равенство в последния кръг срещу Испания, който е с две точки.

До заключителните секунди на "Парк де Пренс" попадение няма, когато след едно центриране в наказателното поле централният защитник на испанците Антонио Маседа пронизва Тони Шумахер след удар с глава. Германците сензационно са аут от турнира, а Испания е на полуфинал.

Защитникът на Спортинг Хихон е и големият герой на полуфиналите срещу Дания, където вкарва за равенството 1:1 преди съотборниците му да се окажат по-добри при дузпите. Испания загуби финала срещу домакина Франция, но получи един необичаен герой с легендарен статут.

Хенрик Ларсен

Историята на датския национален отбор на Евро 1992 е подобна на гръцката от 12 години по-късно и до голяма степен е още по-изненадваща заради компромисното включване на "червения динамит" в турнира.

В груповата фаза датчаните изненадващо направиха равенство в Англия, а след това загубиха от Швеция. В тези два мача полузащитникът Хенрик Ларсен от местния шампион Лингби е със статута на резерва. Приказката му и тази на отбора му започна в третия мач, когато шокираха Франция с 2:1. Именно Ларсен дава аванс на "червения динамит" още в осмата минута.

Снимка: Getty Images

Изненадващото класиране на полуфинал праща тимът му срещу суперзвездите на Нидерландия, а там той отново избухва - този път с две попадения за равенството 2:2. В последвалите дузпи Ларсен бележи първата за отбора си, а триумфът идва с 5:4. На спечеления полуфинал срещу Германия малко известният полузащитник също е титуляр.

Кариерата му след това не тръгва нагоре, като най-големите му успехи остават именно на датска почва.

Владимир Шмицер и Карел Поборски

Макар Германия да спечели Евро 1996 този шампионат ще се помни най-вече с великолепното представяне на онзи симпатичен чешки отбор, който стигна до финала.

Двама от архитектите на неочаквания успех бяха халфовете на Славия Прага Владимир Шмицер и Карел Поборски. Първият е твърда резерва в груповата фаза, а вторият е титуляр.

Чехите започват с очаквана загуба от Германия с 0:2, но във втория си мач изненадван другия фаворит в групата Италия след победа с 2:1. Голямата драма е в третия мач, който се превръща в истински трилър. Чехите повеждат на Русия с 2:0, но след това допускат пълен обрат. Влезлият от скамейката Шмицер вкарва от воле в края за 3:3 и класира своите за елиминациите, докато Русия и Италия драматично отпадат.

На четвъртфиналите дойде моментът на Карел Поборски в мача срещу Португалия. Полузащитникът вкара един от най-красивите голове на еврошампионати, прехвърляйки Витор Баия през второто полувреме за победата с 1:0. На полуфинала срещу Франция вече и двамата играчи са титуляри и имат важна роля в битката, спечелена с дузпи.

Представянето им им донесе звездни трансфери - за Шмицер в Ливърпул, а за Поборски в Манчестър Юнайтед. Първият от двамата успя да даде достоен отпечатък в английския футбол, вторият не толкова.

Нихат Кахведжи

В историята си на еврошампионати Турция има само едно излизане от груповата фаза и то бе наистина паметно през 2008 година.

В група с домакина Швейцария, Португалия и Чехия южната ни съседка не беше сред фаворитите за продължаване напред, но две драматични победи направиха това възможно. Загубата от Португалия с 0:2 в първи кръг не се оказа фатална, защото във втория турците обърнаха Швейцария с гол в 92-ата минута на Арда Туран за 2:1.

Големият момент дойде в третия мач срещу Чехия, когато турците изоставаха с 0:2 до 75-ата минута. Тогава Туран вкара едно попадение, а в края на мача изгря звездата на Нихат Кахведжи. Той на два пъти в последните минути преодоля Петър Чех. Първият гол беше груба грешка на великия вратар, но вторият много майсторско изпълнение от нападателя на Виляреал.

Тази драма в един от най-епичните мачове в историята на европейските първенства позволи на Турция да играе четвъртфинал, където срещу Хърватия драмата също бе голяма и мина през дузпи. На полуфинала пък южната ни съседка загуби от Германия с гол на Филип Лам в последната минута.

Едер

Триумфът на Португалия на Евро 2016 във Франция беше нещо, което ще се помни дълго заради обстоятелствата, довели до него.

"Мореплавателите" не спечелиха нито един мач в редовното време до полуфиналите, но въпреки това успяха да стигнат до тази фаза, където надвиха изненадата Уелс.

Снимка: Getty Images

На финала беше разплакан домакина Франция с гол в 109-ата минута на... Едер. Този футболист имаше само две влизания като резерва в груповата фаза преди отново да бъде използван от Фернандо Сантош в най-важния двубой. Влезе в края на редовното време, а във второто продължение вкара красив гол от далечна дистанция.

В компанията на играчи като Кристиано Роналдо, Нани и Рикардо Куарешма най-малко от него се очакваше да донесе голямата радост. По това време играч на френския Лил, Едер така и не успя да направи запомняща се кариера. Онзи гол на финала на Евро 2016 обаче осмисля всичко.