Аржентина е световният шампион по футбол. Това стана факт след луда драма за историята, белязала големия финал на Мондиал 2022 в Катар.

В него Аржентина детронира Франция от върха след лудо 3:3 след 120 минути игра и 4:2 при изпълненията на дузпи. Този страхотен Мондиал едва ли можеше да има по-величествен завършек. Финал с шест гола, хеттрик на Мбапе, огромна драма и дузпи, след които голямата мечта на цяла една нация, а и на един футболен гений се сбъдна.

Лионел Меси истреля своята Аржентина на върха. Там, където "гаучосите" бяха за последен път преди 36 години, пратени от друг гений на играта - Диего Армандо Марадона.

Това бе трета титла за Аржентина в историята, а в последния си мач на Мондиал Меси взе своя реванш за това, което изпусна преди осем години. Освен това, Южна Америка отново е на световния връх, като за последно това се случи преди точно 20 години и отново в Азия, но тогава радостта бе за Бразилия.

Каквото и да се каже за този финал ще е малко, защото до 80-ата минута при 2:0 за Аржентина и без точен френски удар към вратата всичко изглеждаше решено.

ГАЛЕРИЯ ОТ ГОЛЕМИЯ ФИНАЛ ВИЖТЕ ТУК!

Но Килиан Мбапе не мислеше така. Два негови гола за 97 секунди пратиха мача в продължения, а там, въпреки гол на Меси за 3:2, френският суперталант реши да блесне с хеттрик и да прати мача в дузпи.

Там съдбата бе на страната на Аржентина и Меси. Пропуски на Коман и Чуамени и безгрешни аржентински изпълнения означаваха едно - световната титла отива в Буенос Айрес.

А със седем гола към дома ще я занесе Лионел Меси така, както преди 36 години Диего Марадона я занесе с полет от Мексико Сити.

Getty Images

Още от първите минути на мача видяхме един далеч по-агресивен и борбен аржентински състав. Меси и компания започнаха по-решително тази среща, а това не бе само нещо като начален натиск, остана си тенденция до 45-ата минута.

Игровото предимство доведе до два удара още до осмата минута. Макар те да не бяха особено опасни, това бе признак за предимството, което "гаучосите" имат.

По-добрата игра продължи, а в 21-ата минута дойде най-спорната и може би решителна ситуация - дузпата.

Анхел Ди Мария с отличен финт се измъкна и нахлу в наказателното поле, където падна и полският рефер категорично посочи бялата точка.

Повторенията ни показаха, че наказателният удар е отсъден твърде "леко", защото Дембеле леко задържа своя опонент, а за контакт в краката им така и не видяхме подходящо повторение.

Със сигурност спорна ситуация, която Шимон Марчиняк не прегледа отново на ВАР системата, като наказателният удар бе общо пети за "гаучосите" в Катар. Рекорд за който и да е тим на Мондиал.

Ясно бе, че зад топката ще застане Лионел Меси, а аржентинският гений не трепна.

Той до последно чакаше вратаря, дебнеше в кой ъгъл ще се хвърли, за да прати топката в обратния - 1:0.

Снимка: Getty images

Това бе негов шести гол в Катар, а с това той се превърна в едва втория играч, вкарвал във всеки елиминационен мач на един Мондиал. До този момент това бе правил само унгарецът Золтан Цибор през 1954-а.

Дори и след гола по-добрата аржентинска игра продължи. Франция бе тотално апатичен отбор в атака. Дали заради вируса, който тръшна отбора, дали заради обезвреждането от противника, но "петлите" нямаха удар, не отправиха такъв и до почивката.

А една брилянтна атака в 36-ата минута означаваше втори гол за Аржентина и крачка по-близо до мечтата.

Всичко започна с едно прекрасно докосване на Меси в собствената половина. Той предостави топката на Алварес, който веднага изведе Макалистер, а той от своя страна подаде към Ди Мария - гол за 2:0.

Анхел Ди Мария, който бе изненадата в стартовия състав, изработи дузпа и вкара гол, а със сълзи на очи при радостта си той се превърна в едва втория играч, вкарвал във финал на Копа Америка и Мондиал. Другият е Феномена Роналдо.

Това остана и резултатът на почивката, а двойната смяна в 40-ата минута, при която Дидие Дешан извади двама от тримата си нападатели в лицето на Оливие Жиру и Осман Дембеле, ясно показа каква е играта на "петлите".

От старта на втората част нищо не се промени на терена. Франция така и не успяваше да създаде нищо опасно, а плашещата статистика сочеше, че "петлите" още не са докоснали топката в противниковото наказателно поле.

Естествено, че вече при аванс от 2:0 Аржентина играеше по-умно, по-хладнокръвно и препазливо, но отново "гаучосите" бяха по-опасните.

Удар на Алварес, шанс за Меси и няколко добри атаки, които само затвърждаваха кой е по-добрият тим на терена.

Трябваше да дойде 68-ата минута, за да видим първия френски удар в мача. Отправи го появилият се от пейката Рандал Коло Муани, но говорим за безопасен удар в аут с глава.

Също така трябваше да премине 70-ата минута на мача, за да се сетим, че на терена е и Килиан Мбапе. Абсолютно обезличен до този момент, едва 20 минути преди края той успя да се измъкне и да отправи удар, но от голям дистанция и неточен.

И така сякаш от нищото, когато изглеждаше, че за Франция просто няма измъкване от този мач, дойдоха може би най-лудите минути на световните финали.

Килиан Мбапе се събуди и само в рамките на секунди вкара два гола.

Грешка от нищото позволи на Коло Муани да се измъкне от аржентинската отбрана и Николас Отаменди го фаулира в наказателното поле. Дузпа, с изпълнението на която се нагърби Килиан Мбапе, за да върне "петлите" в мача.

А шокът в аржентинските редици явно бе сериозен, защото още със следващата атака резултатът бе равен.

Нова аржентинска грешка позволи на Тюрам да подаде към Мбапе, който със страхотно воле отбеляза за 2:2.

Два гола на френския суперталант само в рамките на 97 секунди, а на "Лусаил" всичко се преобърна.

До края сякаш Франция бе по-близо до това да реши всичко в този мач. Все пак психологическото предимство бе на страната на европейския тим, но и Аржентина имаше своя златен шанс след изстрел на Меси от дистанция.

В крайна сметка обаче тази луда драма отиде в продължения.

А в тях съвсем очаквано рисковете не бяха много, но в самия край на първото продължение, Аржентина получи два отлични шанса чрез влезлия от пейката Лаутаро Мартинес, но той ги пропиля.

При първия от тези шансове решителна роля имаше Дайот Упамекано, който с шпагат успя да блокира удара на аржентинския нападател, влизащ директно във френската врата.

А по-добрата игра на Аржентина в продълженията бе факт и през втората им част, за да дойде 108-ата минута, в която Лионел Меси отново вкара.

Чудесна атака, след която топката се озова в една мъртва зона пред вратата, а там бе Меси, който я ритна и тя успя да премина голлинията. Радост за "гаучосите".

На терена обаче настана суматоха, защото сякаш в зародиша на атаката имаше засада, а такава искаха и французите. Сякаш и полският съдия бе на мнение, че такава има.

ВАР обаче показа, че засада няма, а Аржентина отново поведе и отново бе на 10 минути от мечтата.

Но този финал бе орисан да е невероятно луда драма, защото видяхме нов гол. А неговият автор бе добре познат - Килиан Мбапе.

В 118-ата минута реферът правилно отсъди дузпа за игра с ръка на току-що влезлия от пейката Пецела, а Килиан Мбапе хладнокръвно оформи своя хеттрик. 3:3 и мачът отиде на дузпи, след три такива в игровото му време.

А до тези дузпи можеше и да не се стигне, ако в последната 120-а минута брилянтна изява на Емилиано Мартинес не бе спасила аржентинската врата.

Така се стигна до дузпите, където от страна на Аржентина видяхме четири точни изпълнение, а за Франция пропуски направиха Кингсли Коман и Орелиен Чуамени. Това се оказа решително, като с 4:2 на върха се качи Аржентина.