История за силата на духа: Преди 2 години не можех да ходя. Сега искам да кача Еверест
Ед Джаксън беше ръгбист, но съдбата реши да му прати предизвикателство, пред което мнозина биха се огънали
Две години не са малко време.
За някои хора - достатъчно, за да се преобърне животът им.
На 8 април 2017 г. пращящият от здраве ръгбист Ед Джаксън изпадна в кома. Камарата от мускули бе на събиране с барбекю с приятели, но при един от скоковете в басейна се подхлъзна и се удари лошо.
Нататък не помни почти нищо чак до излизането от упойка след няколкочасовата операция. Не усеща нищо в тялото си от врата надолу. Гръбначни фрактури, дислокации на прешлени... Травмите са много сериозни.
Първият му въпрос, когато успява да проговори в болницата е "ще мога ли да играя ръгби отново?".
Не, няма как.
Докторите му обясняват възможно най-деликатно, че е възможно да минат дълги години, преди да използва крайниците си.
Ед е на 28 години тогава, току-що е направил трансфер от Бат в Нюпорт и няма търпение да започне да играе. Три дни му отнема да заживее с факта, че ръгби е минало. Голямата му мечта угасва.
На третия ден инструктира Лоис, годеницата му, да организира направата на уебсайт, в който да започне да въвежда всички детайли от възстановяването. "Искам да имам дневник, защото аз отново ще спортувам", казва.
Съдбата и до преди онзи ужасен 8 април не го жали. Губи най-добрия си приятел, който е играч по крикет и се самоубива в депресия пет години преди инцидента с Ед.
"Той ми бе като брат. Най-трудният момент в живота ми е това, а не травмата. От онзи ден се научих да гледам позитивно на всеки миг, на всичко около мен. Животът е един и е прекрасен."
Бившият ръгбист отива в клиника за рехабилитация и след 8 седмици отново му казват: "Ако успееш да ходиш, това би било невероятно постижение". Той го прави на шестия месец, в началото с патерици или бастун. Но тръгва.
"Една вечер, когато вече успяваше да направи по няколко крачки, просто каза, че иска да изкачи Сноудаун (най-високия връх в Уелс). Казах му, че нямам съмнения, че ще го стори", разказва Лоис.
През април 2018-а, една година без пет дни след ужасния инцидент, Ед Джаксън се изправя на върха, висок 1085 метра. Нищо особено за алпинистите.
За него това е върхът на света. Плаче горе, изпива две чаши шампанско, наоколо цари парти - цялата група празнува, сякаш е покорен ... Еверест.
Непрестанно тренира, играе всякакви игри за хора с увреждания и не спира да мечтае за Хималаите. През септември отиде там и изкара два месеца, катерейки по-ниски върхове.
Достигна около 1850 метра, мина през няколко базови лагера за алпинисти и описа в онлайн дневника си преживяванията. Катери се по къс ръкав там, където другите са с дебели зимни якета, ръкавици и шапки.
Голямата мечта е друга и през ноември ще тръгне отново на експедиция в Непал. Ако и тя е достатъчно окуражаваща и успешна, след година планира да атакува дори Еверест. И сега, както и преди 2 години, му казват: "Невъзможно, човече!"
Взорът му е отправен възможно най-високо, буквално. "Искам да съм първият инвалид, който се качи на Еверест. Мога да го направя, физически ще бъда подготвен", казва. Въпреки че реалистично проблемите около такова изкачване изглеждат твърде много и твърде трудно решими.
Не е само катеренето, което дава смисъл на живота на Ед след инцидента.
Днес е на 30 години и вече е женен за Лоис (сватбата бе в Уелс), а от 14 месеца е и основател на фондацията M2M, която постоянно си намира нови и нови спонсори.
Целта - първата, според Джаксън, е да събере 250 000 долара и да построи с тях клиника за рехабилитация на гръбначни травми в Непал.
"Постоянно имам с какво да се занимавам - разказва бившият ръгбист. - Телефонът звъни често, търсят ме хора с възможности, научили за моята битка. Търсят ме и непознати хора, които са преживяли сходна травма като моята. На всеки опитвам да помогна, като първото ми изречение, като чуя отсреща "никога няма да проходя", е:
"Кой ти го каза, приятел!? Ще видиш, че нищо не разбират!".
Как успява винаги да е толкова позитивен? Приятелите му и съпругата му често задават този въпрос. Повече на себе си, отколкото на него. "Научих се да го правя, защото обратното е загуба на енергия и време. Животът е за живеене, не за оплакване какво не можеш да постигнеш в него."
Ден преди да навърши 30 години публикува в дневника си-уебсайт кратичка равносметка, която те стиска за гърлото:
"Тази сутрин станах рано, направих си кафе и седнах да погледам планините. Това е първата третина от живота ми. Не е най-лесното възможно пътуване дотук, включващо това да се оженя за най-невероятната жена на света, да играя професионално ръгби, да загубя най-добрия си приятел и да получа травма, която промени живота ми. Но и не можем да искаме да е лесно, нали?
Животът е серия от предизвикателства. Не можеш да ги оставиш да те тушират на земята. Просто учиш уроците си от тях и продължаваш. Най-лошият ден в живота ми бе, когато загубихме Том. Не виждах как ще продължа напред, не знаех какъв е смисълът. След това се превърнах в много по-силен човек, макар и до днес да плача за него.
Искам просто да ви кажа, че ви благодаря. На семейството ми и съпругата ми. Нямаше да се справя без вас."
Две години са много време... За някои - направо половин живот, че и повече. На края на третата година от деня, в който животът му се преобърна, Ед Джаксън ще опита да стори немислимото.
Хора без никакви здравословни и физически проблеми не успяват да покорят Еверест.
А този човек, който преди 2 години не можеше да чувства крайниците си и да става от болничното легло, е убеден, че ще успее.
Ако вие се съмнявате, значи просто трябва да прочетете по-горните редове още веднъж. Дори да не успее да стигне до най-високия връх на планетата, Ед със сигурност ще опита да го направи.
Предизвикателство като това той не би могъл да пропусне.