Световните шампиони по футбол неизменно идват само от два контитента - Европа и Южна Америка. Именно от там са всичките големи футболни сили, а борбата за надмощие между тях е голяма.

В средата на миналия век дори си е футболна война, водена със заговори и задкулисни действия.

Разбира се, участия взимат предстравители на всеки континент, а най-атрактивни и грабващи симпатиите на неутралния зрител определено са африканците и колоритните им публики.

Африка има своята богата история на Мондиали, като до момента има 39 участия, с петте в Русия, бройката ще нарасне до 44.

Трите четвъртфинала са най-големите успехи на тимове от Черния континент, но в почти всички други случаи, отборите отпадат в групите.

Общо 13 страни са участвали, а рекордьор е тимът на Камерун, който е бил на Мондиал 7 пъти.

Още на първия Мондиал - през 1930 г., Египет подава документи за участие. В деня, в който "фараоните" трябва да отпътуват за Уругвай се разразява страховита буря. Отборът приема това като знак и така и не тръгва.

4 години по-късно Египет все пак отива на Мондиала в Италия. Там шампионата се провежда в директни елиминационни сблъсъци и "фараоните" отпадат след 2:4 от Унгария.

Минават 36 години, преди африкански тим отново да бъде сред най-добрите в света. Класира се отборът на Мароко, който отпада в групите, но записва равенство, 1:1 срещу България.

Embed from Getty Images

Четири години по-късно, светът вижда и първия тим идващ на юг от Сахара - Заир (в момента Демократична република Конго).

Тимът претърпява истински провал, отпадайски с 0 точки и голова разлика 0:14, но е сред основните атракции на Мондиала в Германия.

В мача срещу Бразилия, идва един от най-куриозните моменти в историята на Световните първенства. При пряк свободен удар за Селесао, Джоузеф Илунга изтичва от стената и рита топката с всичка сила. Всички гледат невярващо, а играчът получава жълт картон. След време той споделя, че е искал да получи червен картон като знак на протест срещу правителството.

През 1978-а, идва и историческата първа победа за африкански тим на Световно първенство. Тунис хвърля бомбата, като побеждава с 3:1 Мексико, въпреки това отборът отпада в групите.

Развитието на футбола на Черния континент кара ФИФА да допусне и втори африкански тим на Световно през 1982 г. Двата тима записват престижни резултати, макар да отпадат в групите.

Алжир започва с шокираща победа (2:1) над Световния шампион Германия, а Камерун прави равен (1:1) с бъдещия шампион - Италия.

Логичното се случва четири години по-късно, когато африкански тим най-накрая преодолява групите. Прави го Мароко, но отпада на осминафиналите от Германия (0:1).

През 1990 г. идва първата голяма африканска сензация на Световни първенства и представянето на Камерун.

Още в двубоя на откриването, изненадата е факт. Световният шампион Аржентина е победен с 1:0 от 9 камерунци на "Сан Сиро".

Вратарски гол и мач изпъстрен с изключителни грубости, носят победата на африканците, но това не е всичко.

Два гола на 38-годишния Роже Мила носят победа над Румъния и продължаване към осминафиналите. Отново Роже Мила е героят на осминафинали, вкарвайки два гола в продължението за 2:1 срещу Колумбия.

Така Камерун се превръща в първия африкански тим достигнал четвъртфиналите на Мондиал, а там съперник е Англия.

Мачът е изключително драматичен. Англия повежда, но 38-годишният Роже Мила изработва дузпа, а след това асистира на Екеке, за да помогне на Камерун да обърне резултата.

За нещастие на африканците, които по това време са любимци на почти всеки, Две дузпи на Гари Линекер ги изхвърлят от турнира.

От 1986- до днес, непременно по един африкански тим преодолява груповата фаза, а два тима правят походи сходни с този на Камерун - до четвъртфиналите.

Сенегал е сензацията на Мондиал 2002, като в мача на откриването, побеждава Световния шампион Франция с 1:0.

Гола за дебютантите е вкаран от Папа Буба Диоп.

Равенства срещу Дания и Уругвай пращат тима в следващата фаза, където съперник е Швеция. Хенрик Ларсон открива за скандинавците, но Анри Камара изравнява. Така се стига до продължения, в които Камара вкарва Златен гол и праща Сенегал на четвъртфинал.

Съперник там е Турция и мачът отново е решен след Златен гол, но в полза на турците, вкарва го Илхан.

Последният африкански поход до четвъртфиналите се е може би най-драматичният. Случва се именно в Африка, а главен герой е тимът на Гана.

"Черните звезди" преодоляват група с Германия, Сърбия и Австралия, а на четвъртфиналите елиминират САЩ след продължения.

Тогава идва и драмата срещу Уругвай. Резулаттът е 1:1 в края на продълженията, когато в последната секунда, ганайците стрелят към вратата, където Луис Суарес спира топката с ръка.

Червен картон за нападателя и дузпа за Гана. Асамоа Гиан се нагърбва с изпълнението и цели гредата, а мачът ще трябва да се решава след изпълнение на наказателни удари.

Уругвай печели изпълнението на дузпи, така Африка остава без полуфиналист.

В Русия представителите на Черния континет ще бъдат 5 - Нигерия, Египет, Сенегал, Мароко и Тунис.

Ще успее ли някой от тях да напише нова африканска приказка?