Историята на световните първенства по футбол не са само низ от купи, голове и емоции. Те имат и своята мистична страна, изтъкани са от теории на конспирациите, куриозни и мрачни на моменти събития.

През 60-те години има два Мондиала - един в Чили и един в Англия. След втория се заговаря за заговора на Европа срещу Южна Америка. Теза, неофициално развивана и споделяна дори от един от най-влиятелните хора в играта - Жоао Хавеланж, ръководил ФИФА цели 24 години.

Предисторията е, че през 1962 г. в Чили съдиите и организаторите на моменти прекаляват в толеранса за страните от континента-домакин, най-вече Чили и Бразилия. Ако не ги среща жребият на полуфинал, вероятно това щеше да е и финалният мач... Очевидно ощетяване изхвърля Италия от първенството в мач срещу домакина (0:2), СССР в скандален четвъртфинал (1:2) и в мача за трето място Югославия (0:1). Бразилците пък получават реверанс като Гаринча, отстранен от игра в полуфинала, е помилван и играе на финала срещу друг европейски тим - Чехословакия.

Отмъщение ли е случилото се през 1966-а? Преценете сами от историята, публикувана от британският в. "Гардиън" в дните преди Мондиал 2018.

9-годишният Джон и 12-годишната му сестра Джийни чакат дълго пред съблекалнята на стадион "Хилзбъро" в Шефийлд за автографи.

Отборите на Уругвай и Западна Германия току-що са завършили своя четвъртфинален мач от световното и играчите започват да излизат.

Двама от уругвайците се спират и пишат върху поднесените от Джон и Джийни картички. Пишат дълго, като този жест на доброта и човечност е особено странен, след като на терена тимът е разбит с 0:4.

Оказва се, че са написали не точно пожелания към двете английски хлапета:

"Английски и германски престъпници откраднаха мача на Уругвай". Това пише на испански език върху картичката в ръцете на Джон.

Пеле раздава автографи на английски фенове, той е суперзвездата на световния футбол в онзи момент, но пропуска на практика целия Мондиал.

Снимки: Getty Images

Този 23 юли 1966-а, ще бъде помнен винаги в Южна Америка. Един след друг за няколко часа се играят четвъртфиналите ФРГ - Уругвай (4:0) и Англия - Аржентина (1:0). В първия мач английски рефер гони двама уругвайци (Трохе и Силва) до 54-ата минута, като дотогава резултатът е само 1:0. Във втория германски съдия отстранява капитана на аржентинците Ратин в 35-ата минута.

По-рано Бразилия е отпаднала още в груповата фаза. И в трите мача - срещу България, Унгария и Португалия, звездите на селесао са подложени на геноцид. Пеле е наритан здраво, пропуска двубоя с унгарците, а срещу Португалия Жоао Мораиш така го "оперира" отрано, че Краля гледа отблизо цялото второ полувреме. Първата среща на бразилците я свири германец, другите две - англичани.

В мача с Португалия Пеле е наритан най-тежко.

Да ви прави впечатление нещо?

Европейски заговор срещу Южна Америка. Това пишат вестниците в Монтевидео, Буенос Айрес и Рио де Жанейро.

"Когато се прибрах у дома след световното, не ми беше до футбол - спомня си Пеле. - Мислех само за некоректното отношение, за слабите рефери, за нечестните прояви. Англия спечели купата, но не бе най-силният отбор. На онова световно футболът вече не бе изкуство, а война."

Всъщност войната започва много по-рано. Бразилските вестници критикуват организаторите 4 месеца преди първия мач, след като разбират, че получават само две места за фотографи на мачовете. За сравнение - англичаните имат 14.

"Несправедливост" и "Геноцид" бяха някои от думите, използвани от пресата в Рио.

Стигна се до кореспонденция на ниво външно министерство около проблема. Организаторите се трогват, заканват се да "проучат въпроса"... и отказват да дадат повече акредитации. Разбира се, и тук - предистория. В Чили четири години по-рано германски, английски и италиански медии са "отрязани" за пропуски.

В първия ден на Мондиал 1966 пратеникът на в. "Жорнал до Бразил" пише: "Англичаните тотално се провалиха с организацията. Всичко е скъпо, а услугите и обслужването са на много ниско ниво. Алчността и липсата на организация на домакините са очевидни."

Световното първенство в Англия е критикувано и за организацията от южноамерикански журналисти, въпреки че е първото, което е глобално гледано и с развит маркетинг - сувенири, разпознаваемо лого и сериозна реклама по света.

Снимка: БТА

Ако четете изданията в Южна Америка в дните на световното, ето ги акцентите:

Влаковете постоянно закъсняват. Мачовете - също.

Няма акредитации за чуждите журналисти. Телефоните в пресцентровете не работят. Журналисти са настанявани в общежития, будят ги в 8 сутринта със сирени... Непрекъснат поток от информации към читателите - някои близки до истината, други - абсурдни. Няма нито един закъснял мач, а и телефоните и пресцентровете са си работили съвсем изрядно, свидетелстват колегите от европейски медии.

Бразилците пристигат на базата си в Болтън, за да видят, че тревата е по-дълга от нормалното, като не е подстригвана от месец, и няма врати.

Същата ситуация изпитват аржентинците, като се налага да наемат по една тренировъчна врата от "Астън Вила" и "Уест Бромич", за да тренират нормално край Бирмингам.

В един мексикански вестник се появява информация, че 88-те фенове, пристигнали в Англия за мачовете, са арестувани за кражба. Оказва се, че това е пълна измислица.

Аржентинците не се покриват със слава с поведението си на "Уембли" в мача с Англия.

Изобщо, доста от нещата по темата "заговор срещу Южна Америка" са преувеличени, що се отнася до събитията извън терена.

Но на него има далеч по-основателни причини за такива конспиративни теории. Поне, ако гледате статистиките с изгонените в двата четвъртфинала основни играчи на Аржентина и Уругвай.

Уругвайският капитан Хорасио Трохе е изгонен за ритник в стомаха на Лотар Емерих, а после зашлеви един шамар на Уве Зеелер. Пет минути по-късно Ектор Силва изрита грубо друг германец и също бе отстранен. До 54-ата минута... "Тези хора нямат никакво уважение към правилата", кипи от гняв треньорът на германците Хелмут Шьон.

Хулио Кортес, уругвайският номер 7, рита съдията на излизане от терена след мача и е наказан за следващите 6 двубоя след световното. Спорно е дали реферът е бил чак толкова брутално пристрастен или просто уругвайците са си били грубички.

Момент от Уругвай - ФРГ, като Уве Зеелер е спънат от съперников играч.

В другия четвъртфинал Англия бие Аржентина на "Уембли", а репортерът на "Обзървър" Хю Макивени го описва като "не толкова футболен мач, колкото международен инцидент".

В 35-ата минута Антонио Ратин, капитанът на Аржентина, е изгонен с директен червен картон за обида към рефера от Германия.

"Той имаше фланелка на Англия под съдийския екип", гневи се след мача Ратин.

След края обаче идва най-големият скандал. Бранителят на домакините Джордж Коен опитва да си смени фланелката с аржентински играч, но се намесва сър Алф Рамзи, селекционерът на Англия.

"Няма да си разменяш екипа с това животно", крещи Рамзи и това възмущава цяла Южна Америка. Кадърът как треньорът дърпа фланелката от ръцете на учудения Коен, е исторически за Мондиалите (основната снимка).

Нападателят на аржентинците Ерминдо Онега се изплюва в лицето на вицепрезидента на ФИФА Хари Каван, който е слязъл до терена. Друг от аржентинците уринира в тунела на "Уембли", доста преди съблекалните и тоалетните.

А за капак неизвестен играч на южноамериканците размазва портокал на стъклото на автобуса на английския тим, паркиран до този на гостите в тунела на излизане от стадиона.

Германският съдия Ратин е изведен с полиция, за да бъде спасен от гнева на аржентинците.

Не само загубилите не харесват съдията Рудолф Крейтлайн от Германия.

"Този дребен тип, обикалящ усърдно игрището с голата си, кафява глава, смеещ се, записващ име след име от аржентинците в тефтерчето си, напомняше на ученик, който си записва номера на двигатели на влак. Действията му бяха трудно обясними.", пише в репортажа на английския вестник "Таймс".

Италианският "Ил Месаджеро" пише: "Скандал в Лондон. Твърде много услуги и фаворизиране на английския тим."

"Помня детайлите от този мач - казва години по-късно Крейтлайн. - Беше ужасен мач, най-грубият, който съм свирил. Ратин ме преследваше и викаше по мен, искаше той да свири мача. Нямах избор, освен да го изгоня."

А дори доказаният джентълмен Боби Муур нарушава традиционно добрия си тон: "Аржентинците се държаха като животни. Искаше ми да се да ги набием, това май беше единственото, което заслужаваха."

В Уругвай директно пишат: "Ние си позволихме да направим 0:0 с англичаните на откриването и това не се хареса на никого. Те не искат нито един тим от Южна Америка да отиде напред, по-добре там да са германците..."

Финалът - мечта на Европа, Германия срещу Англия. В Южна Америка беснеят...

Заговор - това е ключовата дума навсякъде от Буенос Айрес до Сао Пауло.

Осем години след световното в Англия, начело на ФИФА застава бразилецът Жоао Хавеланж. Едно от първите му изказвания гласи: "Трябва да има повече уважение към тимовете от нашия континент, не както беше в Англия..."

В деня след финала, когато повечето европейски вестници пишат за големия мач Англия - Германия, за спорния гол на Хърст, за драмата, за продълженията... В Южна Америка тонът е различен.

"Англичаните размениха репутацията си на джентълмени за една купа", пишат в Боливия.

Теорията на конспирацията около онова световно първенство тлее и до днес на този континент. Англия твърди, че всичко е било перфектно организирано, победил е най-добрият отбор и Мондиал 1966 е бил един блестящ турнир.