Макар вече да позабравихме какво е да гледаш България на Световно първенство, родният национален тим има своята история на подобни първенства.

Въпреки, че вече 20 години не сме били там, е хубаво преди старта на Мондиала в Русия, да си припомним и представянята на България.

Националният ни тим има 7 участия на най-високо ниво, с което си делиме 24-та позиция по този показател с още 4 тим, един от тях е настоящият Европейски шампион Португалия.

Динко Дерменджиев носи топките на отбора, пристигащ в базата си в Англия за Мондиал 1966.

Снимки: Getty Images

Разбира се, най-запомнящото се е през 1994-а, но всичко започва 32 години по-рано - в Чили.

След четири провала в квалификациите и два случая, в които въобще не взимаме участие, България повеждава Франция с 1:0 в исторически мач на "Сан Сиро", за да се класира за Мондиала в Чули през 1962 г.

Националният ни тим попада в доста тежка група с отборите на Аржентина, Англия и суперсилата по онова време Унгария.

Embed from Getty Images

Треньор на тима е Георги Пачеджиев, а първият ни мач се провежда на стадион "Ел Тениенте" в Ранкагуа, противник е Аржентина. 1:0 за южноамериканците след гол на Ектор Факундо в началото на мача.

Идва мачът с Унгария, а началото му е ужасяващо. След 12 минути игра, България вече губи с 0:4. Легендарният Флоран Алеб вкарва своя хеттрик за 5:0, когато идва и историческият момент.

Георги Соколов вкарва почетно попадение, но първо за България на Световно първенство.

Мачът в крайна сметка завършва 6:1, а четири дни по-късно правим престижно равенство с Англия - 0:0.

Четири години по-късно, България отново се класира за Мондиал, този в Англия през 1966 г.

Групата отново е тежка - Бразилия, Португалия и старите ни познайници от Унгария.

Стартираме срещу Световният шампион Бразилия, който е с Пеле и Гаринча в състава си.

България играе страхотно в отбрана, но след два прeки свободни удара падат два гола за Бразилия, отбелязват ги именно Пеле и Гаринча.

Вторият ни мач е срещу Португалия с великия Еузебио в състава си. Мачът започва с уникален гол след плонж на Иван Вуцов, но за съжаление във вратата на Георги Найденов.

Еузебио вкарва за 2:0, а Хосе Торес оформя крайното 3:0.

Мачът срещу Унгария отново започнва с ранен гол, но този път в правилната врата. Георги Аспарухов открива, за да дойде 43-та минута, когато бранителят на "Славия" - Иван Давидов, си вкарва автогол.

През втората част унгарците отбелязват нови два гола, за крайното 3:1.

Топката е във вратата на Георги Найденов, изстреляна от Пеле. Годината е 1966-а, губим с 0:2 от шампионите.

Четири години по-късно, България отново е на Мондиал, в Мексико 1970 г.

Според мнозина, онзи състав е най-добрият на България в цялата история, някои дори твърдят, че надминава по футболни достойнства състава от 1994-а.

Групата е далеч по-лека - Германия, Перу и Мароко, а очакванията са за преминаване в следващата фаза.

По-голямата част от състава вече има опита на подобно ниво, а първият мач срещу Перу се опчертава като битка за второто място.

Според много от тогавашните футболисти, подготовката на тима е тотално сбъркана. Качват ги на Белмекен, за да свикнат с надморската височина, в Мексико обаче, ги очакват нечовешки горещини, към които отбора не е свикнал.

Въпреки това, мачът срещу Перу започва чудесно. Динко Дерменджиев открива, а в началото на втората част Христо Бонев прави 2:0. Нещата изглеждат решени, но след гола на Бонев, в игра за перуанците се появява Уго Сотил.

Той буквално развинтва родната отбрана и прави три асистенции, за да донесе на инките пълен обрат в срещата.

България губи катастрофално с 2:5 от Западна Германия след хеттрик на Герд Мюлер и завършва с разочароващо реми - 1:1 с Мароко.

Така България се прибира само с точка от Мексико, след като бе тръгнала с голямата кошница.

През 1974 г., България се класира на четвъртия си пореден Мондиал - в Германия.

Компания в групата ни правят Холандия, Швеция и Уругвай.

Родните национали започват обнадеждаващо, нулево равенство с Швеция и 1:1 срещу Уругвай, като южноамериканците се спасяват от загубата три минути преди края.

Тогава обаче идва Холандия. Най-силният тим на "лалетата" в историята, "тоталният футбол" на Ринус Михел Ринус, с Йохан Кройф и Йохан Неескенс в състава си.

Побеждават ни с 4:1, което слага край на българските амбиции за продължаване напред в турнира.

Чакаме 12 години отново да стигнем до финалите на Световно първенство.

Световното първенство в Мексико 1986 е чакано с огромно нетърпение у нас, защото отново се смята, че имаме много силен отбор.

В средата на 80-те ЦСКА има много здрав гръбнак и опита от победи над европейски грандове като "Нотингам" и "Ливърпул", а "Левски" - млад състав, но вече с успехи над съперници като "Щутгарт". Ядрото на националния отбор е именно от грандовете, но играчи като покойния Аян Садъков ("Локомотив"-Пд), Андрей Желязков ("Страсбург"), Пламен Гетов ("Спартак"-Пл) и Николай Арабов ("Сливен") се считат за не по-малко ключови.

Квалификационната група е сложна, в нея е европейският шампион от 1984-а Франция с Мишел Платини в състава. След 0:1 в Париж (дошло след спорна дузпа), побеждаваме у дома "петлите" с 2:0, като головете вкарват лидерите Георги Димитров-Джеки и Наско Сираков.

Трудно 2:1 срещу много силния отбор на Югославия ни открехва вратата за Мексико, а още по-мъчното 1:0 над ГДР на "Васил Левски" направо я отваря.

На Мондиала групата е сложна - срещу Аржентина на Диего Марадона и Италия, актуален шампион на планетата. Надеждите са за победа над третия съперник - Корея, както и достойно представяне срещу двете суперсили.

Стартираме пред очите на целия свят в мача на откриването. Италия повежда с гол на Алесандро Алтобели, но в края Ради Здравков центрира и Сираков в типичен стил забива с глава - 1:1. И такова начало на участието ни е прието повече от добре у нас. Равенство срещу световния шампион!

Следва мачът, който всички очакват да спечелим - с корейците. Гетов дава аванс на българите рано-рано под проливния дъжд, но азиатците не се дават и изравняват, а в края могат и да ни бият.

Завършваме в групата срещу Аржентина и сме надиграни и оставени без аргументи от Марадона и компания - 0:2. Не е срамно - не сме единствените на този Мондиал.

Регламентът обаче ни отваря вратичка - класираме се на осминафинал с 2 точки от 3 мача, като един от третите отбори в елиминациите. И ни чака ново голямо изпитание - срещу домакините пред 100 000 на "Ацтека".

България прави най-добрия си мач на турнира, но отново това не е достатъчно. Мексиканците са силни, а голът на Негрете във вратата ни е шедьовърът на първенството. Ново 0:2 и се прибираме.

Осем години по-късно дойде незабравимото Американско лято, като на него Корнер.бг ще посвети отделен материал. Най-големият ни успех на Мондиал, медали, четвърто място...

Всичко е като в приказен сценарий. Класираме се "с Господ в отбора", след като ни трябва победа над Франция в Париж и я взимаме в последната секунда с магически гол на Емил Костадинов. Нощта на "Парк де Пренс" е колосален момент във футболната ни история - от онези, които се виждат веднъж.

В Щатите тръгваме с 0:3 от Нигерия и критиките са убийствени. Но отборът се вдига, сплотен от Димитър Пенев, пълен с качествени играчи и освободен от напрежение.

В Чикаго идва друг исторически момент - победата над Гърция с 4:0 е първа за България на Мондиал, като головете вкарват Христо Стоичков (2 от дузпи), Даниел Боримиров и Йордан Лечков.

На пътя ни, както и 8 години по-рано, е Аржентина на Марадона. Но ден преди мача Диего е уличен в употреба на допинг, което го вади от Световното. Излизаме за равенство, трябва ни точка за място на осминафинал.

Побеждаваме с 2:0 в жегата на Далас, като героите са Стоичков и Наско Сираков (с нов гол срещу отбор-шампион на планетата).

Кадър, който не може да бъде забравен - Христо Стоичков и Красимир Балъков след гола на Камата във вратата на Германия.

В елиминациите идва ред на Мексико, а стартът е ударен - Камата прострелва вратата на съперника още в 7-ата минута. Но изравняването идва от спорна дузпа, а още по-спорно е изгонването на Емил Кременлиев. Играем дълго с човек по-малко, стига се до дузпи.

Боримиров, Лечков и Бончо Генчев вкарват, а Красимир Балъков пропуска. Но две спасявания на Борислав Михайлов и удар над гредата на Гарсиа Аспе ни пращат на четвъртфинал.

И тук идва най-големият мач като успех на България в цялата ни футболна история. Отново срещаме настоящия шампион на света. Губим с 0:1 след нова съмнителна дузпа в началото на второто полувреме. Но Стоичков изравнява с петия си гол на първенството от брилянтен пряк свободен удар, а в 79-ата минута Лечков препарира германците! 2:1 и победа, която разтърсва Мондиал 1994 и световните медии.

Велик момент! Данчо Лечков бележи с глава в немската врата и световният шампион е изхвърлен от първенството в Щатите.

На полуфинала срещу Италия не ни стига и малко късмет, след като Роберто Баджо вкарва два бързи гола, но още до почивката връщаме единия (Стоичков). Следва надмощие на българите, но реферът Жоел Киню не вижда явна игра с ръка на Алесандро Костакурта. Дузпа би променила вероятно хода на мача.

Губим за десерт от Швеция с 0:4 в мача за трето място.

Четири години по-късно България за последен път се класира на Световно първенство.

Трябваше да победим Русия в София на 10 септември 1997 г., за да стигнем Франция 1998.

Правим го с 1:0, рано отишлият си от света Трифон Иванов пробожда с глава вратата на Сборная след центриране на Стоичков. Нова велика вечер на "Васил Левски" и хиляди горящи като факли вестници на претъпканите трибуни.

Съставът ни през 1998 г. преди първия мач срещу Парагвай.

Френският Мондиал не е най-славната страница в историята ни. След приемливо 0:0 срещу Парагвай, загубата от Нигерия е тежка - 0:1, като изпускаме 2-3 добри положения да вземем точка. Но африканците са победили и Испания, така че няма нищо срамно.

То идва обаче в края на участието ни - 1:6 от испанците в една конфузна вечер, в която - без това изобщо да е утеха за нас, "Ла Роха" също отпада още в груповата фаза и напред отиват Нигерия и Парагвай.

Ивайло Петков и Илиан Илиев в момент от мача срещу Нигерия на Мондиал 1998.