На Олимпийските игри през 1968-а българският футболен отбор стига до четвъртфиналите, където води, но допуска изравняване в 89-ата минута от Израел - 1:1. Стига се до продължения, които не носят нови голове. Тогавашните правила сочат, че победителят трябва да бъде определен с хвърляне на монета.

Късметът е на страната на България - победа, а след това пробив и до мача за златните медали и губи от силния тим на Унгария с 1:4. Естествено, израелците не са доволни да отпаднат по този начин. Никой отбор не би искал съдбата му да бъде решена от монета като в "Няма място за старите кучета", например.

Йоси Даган, член на израелската футболна федерация, става автор на идеята, че след продължения победителят може да бъде определян от изпълнение на дузпи. Това си е футболно умение и компонент от играта, а не чиста проба късмет - както е на "ези-тура".

Изпраща предложението си на ФИФА и през 1970-а официално то се приема, като се използва и до днес.

Преди дни Даган почина на 93-годишна възраст, оставяйки своя принос за развитието на футболната игра. Идеята му е фундаментална и създаде система, която да решава по честен начин съдбата на отбори във велики мачове през последните 50 години.

Първият двубой през 1970-а, на който се налага да се прилага новото правило, е за английската Купа "Уотни" между Манчестър Юнайтед и Кристъл Палас. Първият човек, който изпълнява дузпа, е великият Джордж Бест. Символика.

В чест на Даган, ще си припомним най-важните дуели в дузпите през тези години:

1982 г., полуфинал на Световното първенство, Западна Германия - Франция 3:3

Това е класически полуфинал, в който имаше достатъчно драма за един цял турнир. Паднаха четири гола в продълженията и това бе първият случай, в който дузпи решиха мач от Световно първенство. В същия мач се случи и инцидентът с контузията на Патрик Батистон, ударен брутално от немския вратар Тони Шумахер.

Победители бяха германците, които в последствие загубиха финала от Италия.

1984 г., финал за Купата на Европейските шампиони, Ливърпул - Рома 1:1

Един от най-великите отбори на мърсисайдци трябваше да мине през "вълците" и то на "Олимпико", за да вземе купата. След 1:1 в редовното време и продълженията, резултатът бе 4:2 за англичаните при дузпите. А те ще бъдат запомнени с клоунадата, дъвченето на мрежата и танците със "спагети" краката на вратаря Брус Гробелар.

1986 г., четвъртфинал на Световното първенство, Франция - Бразилия 1:1

Тук съдбата се усмихна на Мишел Платини и компания, макар че легендарният френски нападател изпусна своята дузпа. Франция загуби на полуфинал, естествено отново от Западна Германия. Великият мач в Гуадалахара остава един от най-паметните в историята на Мондиали, като в редовното време изпусна прочутият дузпаджия Зико,  а в сериите след края - не само Платини, но и друг майстор от 11 метра - бразилецът Сократес.

1990 г., полуфинал на Световното първенство, Западна Германия - Англия 1:1

Безмилостните германци вкараха всичките дузпи, а пропуски за "трите лъва" направиха Стюарт Пиърс и Крис Уодъл. На финала германците удариха Аржентина с 1:0.

1994 г., финал на Световното първенство, Бразилия - Италия 0:0

Това бе първият финал, който се реши с дузпи и всички помнят пропуска на Роберто Баджо, който разплака италианците. Звездният отбор на Бразилия триумфира с четвъртата си световна титла.

1996 г., полуфинал на Европейското първенство, Германия - Англия 1:1

Англичаните бяха домакини на "Уембли", но отново бяха покосени от добре познат съперник по добре познат сценарий. Гарет Саутгейт направи решителния пропуск, след като първите 11 дузпи неизменно бяха вкарвани, и то по изключително убедителен начин.

2002 г., четвъртфинал на Световното първенство, Южна Корея - Испания 0:0

Всички помним този скандален мач. Испанците бяха ощетени от египетски рефер, а Хоакин изпусна дузпата, която прати домакините на полуфинал. Там южнокорейците отпаднаха от Германия, а Бразилия спечели последната си световна титла.

2005 г., финал на Шампионска лига, Ливърпул - Милан 3:3

В невероятен финал, мърсисайдци възкръснаха в Истанбул след изоставане от 0:3, за да стигнат до дузпи. Там триумфираха след общо три пропуска на "росонерите". Този на украинската "Златна топка" Андрий Шевченко прати титлата при отбора на Рафа Бенитес. Преди него пропуснаха другите двама топ изпълнители на наказателни удари в Милан - Сержиньо и Андреа Пирло.

2006 г., финал на Световното първенство, Италия - Франция 1:1

Епохален финал, който ще се запомни с червения картон в прощалния мач на Зинедин Зидан заради удар с глава срещу Марко Матераци. Дали този момент повлия за дузпите можем само да гадаем, но пропуск на Давид Трезеге при тях се оказа ключовият момент.

2008 г., финал на Шампионска лига, Манчестър Юнайтед - Челси 1:1

Подхлъзването на Джон Тери преди решаващия удар при онези дузпи на дъжда в Москва ще се помни още десетки години от феновете на двата отбора. Ако бе вкарал, купата бе за Челси. "Червените дяволи" триумфираха като европейски шампиони за трети и към момента - последен път. Съдбата обаче върна заслуженото на "сините" четири години по-късно, когато с дузпи беше победен Байерн и то в Мюнхен.

2016 г., финал на Шампионска лига, Реал Мадрид - Атлетико Мадрид 1:1

По-именитият мадридски тим триумфира при дузпите с 5:3. Пропускът на "дюшекчиите" бе на Хуанфран.

2018 г., четвъртфинал на Световното първенство, Хърватия - Русия 2:2

Руснаците впечатлиха на домашния си Мондиал, след като отстраниха Испания, но нямаха късмет при дузпите срещу бъдещия финалист. Истинската сензация на шампионата бяха Лука Модрич и компания, които загубиха финала.

Българският принос (освен този за създаването на системата през 1968 г.)

1994 г., България - Мексико 1:1, осминафинал на Мондиал

След тежки 120 минути в жегата на Ню Йорк и пред почти изцяло мексиканска публика, нашите стигнаха до дузпи.

Боби Михайлов спаси две, една отиде над гредата му, а за българите само Краси Балъков не успя да реализира. Вкараха Бончо Генчев, Даниел Боримиров и Йордан Лечков, за да не се стига изобщо до петите изпълнения.

И България бе на четвъртфинал, където ни чакаше най-големият триумф - бе победен световният шампион Германия, като дори нямаше нужда от продължения и дузпи. Повалихме ги още в 90-те минути с 2:1!