В един ден двамата най-големи на новия век Лионел Меси и Кристиано Роналдо напуснаха сцената на Мондиал 2018.

И, както винаги ги правят, разделиха отново мненията, анализите и коментарите. Те двамата са като скачени съдове в успеха и провала.

В знаменитите им триумфи, ярките мачове и лични постижения, винаги се "дърпат" напред един друг. Но когато става дума за Световните първенства, Меси и Роналдо са равни... в провала.

Ако е провал, разбира се, да си постоянно близо до най-високия връх, на който и без това не се качва всеки.

Ето ги и статистиките.

Меси и Роналдо имат по 4 участия на Мондиали, не са пропускали такъв от 2006 г.

Разликата е, че тогава, на първенството в Германия, Кристиано отиде вече като една от звездите на Португалия в суперотбора с Фиго, Руи Коща, Деко и останалите.

Меси бе тийнейджър, който влизаше за по няколко минути като резерва, но все пак успя да вкара първия си гол на Мондиал (при 6:0 над Сърбия).

На това Световно аржентинецът записа 122 минути с гол и асистенция, а тимът му стигна четвъртфинал (загубен от Германия с дузпи, Меси не игра).

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Роналдо и Португалия бяха на полуфинал, но допуснаха 0:1 от Франция, а личните статистики на новата звезда на Европа бяха 6 мача, 484 играни минути, гол и нула асистенции.

Четири години по-късно Меси и Роналдо вече бяха от друга орбита, спечелили три поредни "Златни топки" и в спор за това кой е №1.

Лео игра пет мача, пълни 450 минути в тях, без гол и с три асистенции, а Аржентина стигна четвъртфинал (пак падна от Германия, 0:4).

Кристиано също игра без смяна (4 мача), вкара един гол и подаде за един, но Португалия отпадна още по-рано - на осминафинал от Холандия.

Снимки: Getty Images

На Мондиал 2014 Роналдо и тимът му си тръгнаха още след груповата фаза, а звездата записа пак гол и асистенция (и пълни 270 минути).

Меси стигна финал, игра 693 минути, вкара четири гола (в групата) и даде асистенция. Остана на минути от купата след загуба в продължения пак от Германия.

На Световното в Русия аржентинецът вкара гол и даде две асистенции, игра във всички 4 мача без смяна.

Роналдо също записа 360 минути, с 4 гола и без асистенция.

Оказва се, че най-големият форум не е мястото, където техният талант избуява.

Роналдо има 514 минути футбол в елиминации на Мондиали, но в тях не е вкарал гол и не е дал нито една асистенция.

Меси е записал 756 минути в елиминационната фаза на Световно първенство, пак без гол, с 4 асистенции.

Е, ето ви равенство.

Двамата няма да станат шампиони на планетата с националните си отбори, еднакво неблестящи са в най-важните рундове на голямото първенство след групите.

В общата статистика Роналдо има 7 гола и 2 асистенции на Мондиали, а Меси - 6 попадения и 7 голови паса.

Неуспехът да спечелят малката златна купа обаче няма да намали величието им.

С по пет "Златни топки", с общо 9 трофея в Шампионската лига, безброй купи и титли, рекордите им говорят достатъчно.

Меси и Роналдо са водещите голмайсторите на своите страни в историята. Надминаха хора като Марадона и Еузебио по този показател.

Просто Мондиалите не се оказаха водата, в която те плуват най-добре.