Мондиал в друга орбита: От мач пред 248 зрители до 2 милиарда аудитория
Женският футбол вече е в нова ера за световното в Австралия и Нова Зеландия
Тази сутрин започва деветото световно първенство в женския футбол, което затвърждава усещането, че спортът е в нова ера при дамите. Очаква се то да се гледа в неговия пълен блясък от глобална аудитория от над 2 милиарда зрители, като телевизионни предавания ще има в над 70 страни.
Една от тях е и България, където БНТ 3 ще излъчи някои от мачовете.
Мондиалът в Австралия и Нова Зеландия тръгва от днес до финала на 20 август, който ще е на легендарния 82-хиляден "Stadium Australia". Арена на някои от великите мачове по ръгби, крикет и местния австралийски футбол, стадионът ще приеме битката за деветата световна титла в женската игра.
Осемте турнира дотук със стартова точка Китай през 1991 г., са вероятно най-точната диаграма на развитието на този спорт. Преди 32 години Щатите бият Норвегия на финала с 2:1, а отборите оставаха в едни и същи хотели, возеха ги заедно към стадионите, като мачовете бяха по... 80 минути.
Женският футбол бе напълно аматьорски, а германките черпеха с бира американките пред погледите на треньорите. Разкази на очевидци. Вечерите минаваха в партита и песни, а форматът на турнира бе с 12 отбора.
Четири години по-късно в Швеция триумфираха норвежките, победили на финала Германия с 2:0.
А в груповата фаза се изигра мач Нигерия - Канада на стадиона в Хелзингборг, гледан от - официално 250 зрители, но потвърдено от организаторите, те са били точно 248. На световно първенство по футбол.
В онези години нещата бяха напълно любителски, с малките изключения на професионални тимове в Германия, Норвегия и Франция. И зад Океана, където американките поддържаха много високо ниво, защото сокърът там бе основно спорт за дамите и децата.
Днес имаме Мондиал с 32 отбора, както е при мъжете. С куп добре платени професионални звезди в ера, в която ФИФА дава и "Златна топка" на дамите, а мачове в Шампионската лига се гледат и от 90 000 на "Камп Ноу". Несъмнено женският футбол има огромен бум, а Евро 2022 миналото лято в Англия счупи разбиранията за интерес към него от феновете.
Сега се очакват пълни стадиони (освен за някои двубои в Нова Зеландия), както и колосален глобален интерес. Часовете са удобни у нас - мачовете са сутрин, но най-важното е, че първенството е организирано, ще бъде проведено и отразено, съвсем по стандартите на мъжкия Мондиал.
Хотели и бази на супер ниво, медийни центрове с всеки отбор, превози, отлично организирани събития за феновете в големите градове на Австралия и Нова Зеландия, както и куп легенди, които пътуват за турнира. Не само от женската игра, а и от мъжката.
Талисманът (снимката горе) се казва Тазюни, като името му е събрано от Тазманийското море, делящо двете страни-домакини, както и от малкия пингвин от "единение" (юнити). Самото същество представлява вид от пингвините, който населява единствено и само бреговете на Нова Зеландия, с което е уникален за планетата.
Стадионът в Уелингтън, Нова Зеландия, е едно от най-модерните съоръжения за надпреварата
Снимка: Getty ImagesНаградният фонд е в друга орбита, спрямо тези досега. Общата сума е 110 милиона долара, като разпределението се прави директно към играчите.
Шампионите получават 10.5 милиона долара, като 4.29 милиона отиват за федерацията, а по 270 000 долара взима лично всеки от играчите на тима, който вдигне титлата.
За отборите, които отпаднат в групата (16), са предвидени по 1.56 милиона на федерация, както и по 30 000 долара на състезателка. Това означава, че отбори като Хаити, Виетнам, Панама и Филипините, които са сочени за пълни аутсайдери и вероятно ще загубят и трите си мача, при това с неприятни резултати, ще си тръгнат с пълното самочувствие - поне откъм получени суми, че са били на световно първенство.
Фаворитите?
САЩ винаги е най-отгоре в този списък. С четири титли от 8 проведени световни първенство, това е напълно обяснимо. Включително двете последни от 2015-а и 2019-а. Тимът е воден от северномакедонския треньор Влатко Андоновски, който го пое след титлата преди 4 години на Мондиала във Франция. От тогава Щатите спечелиха 50 от 61 мача, които играха, и изглеждат отново твърде силни за останалите.
Англия влиза в надпреварата като европейски шампион и втори в ставките, следват Германия, Испания и Австралия. Веднага след тях е Франция, която ще бъде следена с огромно любопитство заради Ерве Ренар, който след невероятно успешна кариера като треньор в мъжкия футбол и титли за Купата на Африка с Кот д`Ивоар и Замбия, пое едно съвсем ново предизвикателство.
На турнира ще има и поне две сигурни и вече потвърдени, големи сбогувания. Марта - абсолютната икона на играта при жените, ще се откаже след шестото си световно първенство с Бразилия. И ще опита на 37 години да вземе най-после титлата, която все убягва на селесао. Марта е и най-резултатната футболистка в историята на Мондиали със 17 гола, пръснати пред всичките и пет участия.
След шампионата си тръгва и Меган Рапиньо, вече на 38, двукратна световна шампионка от 2015-а и 2019-а, и лидер на тима на САЩ. За нея първият мач от турнира ще е №200 с екипа на националния тим. Друга легенда - Алекс Морган, бе върната в състава за турнира, след като пропусна близо 2 години заради раждане.
Тя пък има удивителните 207 срещи и 121 гола за Щатите, също два пъти световна шампионка от предходните два Мондиала. Тя още не е обявила, че се оттегля след това първенство, но се очаква да го направи.
Но дотогава има време и една титла за печелене - от големия фаворит или някой от претендентите.
Шоуто ще си струва.