Няколко тъмни и една много цветна история зад Купата на Африка
Уредени мачове, стрелба с убити и ранени, купата на Мандела и още...
Тази вечер завършва сезонът в световния футбол... Да, да - знаем, че звучи странно, след като новият вече е започнал с първи кръгове на няколко европейски лиги (включително българската), както и рундове от евротурнирите.
Но днес завършва официално сезон 2018-2019 г., като от 22 ч Сенегал и Алжир ще изиграят финала на Купата на африканските нации. Сцената е 75-хилядният стадион в Кайро, а битката - толкова оспорвана, че букмейкърите не могат да видят фаворит. Ставките за двата състава са почти равни в големите компании за залози.
От едната страна е звездата на Ливърпул Садио Мане - капитан и лидер на сенегалците, от другата - Риад Марез (Манчестър Сити), капитан и водач на алжирците.
Финалът ще се предава в 31 страни, сред които е нашата (по Ринг).
Историята на турнира обуславя драма, защото ... просто това е Купата на Африка. Няма да мине мирно и тихо, въпреки че турнирът дотук почти бе изчистен от скандали.
Не така е в историята, като няколко тъмни петна продължават да изпъкват върху реномето на надпреварата за Черния континент. Ще ви върнем към някои позабравени от тях в деня на финала, който светът ще гледа с особен интерес.
Купата на нацията и Мандела
Турнирът в Южна Африка през 1996 г. е паметен, като дълго време бе смятан за изцяло положителна глава в историята на Купата на Африка. Надпреварата идва в момент, в който футболът в страната отново се появява пред света след близо 20-годишно изгнание.
Ето я предисторията - ФИФА изхвърля Южна Африка от всички свои състезания през 1976 г. след бунтовете в Совето, потушени с избиването на стотици студенти от режима на Апартейда. Чак в началото на 90-те забраната пада.
По това време играта футбол в страната е за тъмнокожи, докато крикет и ръгби играят повече белите.
Но в отбора от 1996 г. няма разделение - черни и бели играят рамо до рамо, а нацията е в еуфория. Бафана-Бафана, както е прякорът на отбора (момчетата - на зулуски диалект - б.а.), печели надпреварата след драми на четвъртфинала с Алжир (2:1 с гол три минути преди края) и финала срещу Тунис (2:0 с два гола в последните 17 минути). На полуфинала е победен тима на Гана, който е смятан за фаворит в турнира (3:0).
Наричат я "купата на народа", "купата на нацията" - Нелсън Мандела лично я връчва на отбора и празнува с него. Светъл ден в историята на турнира.
Години по-късно обаче започнаха да се появяват свидетелства за това, че купата е била "орисана" за домакините по по-невидими начини от това, което се случва на терена. Открито се заговори за уговорки и влиянието на Мандела тогава за крайния изход на турнира. Дали е така... никога няма да узнаем - самият президент вече го няма, а и минаха толкова години.
Куршуми по тогоанците
Една от най-страшните истории се случи преди 9 години, когато тимът на Того пътуваше към тренировъчната си база по време на турнира в Ангола. Автобусът минава през малкия анклав Кабинда, който в това време е размирна зона, а в него вилнее групировка "Освободете Кабинда", която изобщо не действа с протести и закани. А с автомати.
15 бойци от групата атакуваха автобуса на тогоанците, убиха шофьора и заградиха возилото с автомобили. В продължение на няколко минути автобусът е обстрелван с автоматично оръжие, а две коли с охрана - също въоръжена, отвръщат на огъня.
Еманюел Адебайор никога не се възстанови напълно психически от атаката в Ангола
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosВ престрелката загинаха помощник треньорът Амелет Абало, Станислас Оклоо - телевизионен журналист, както и шофьорът - анголец на име Марио Аджуа. Тежко ранени бяха шестима футболисти, треньорът Юбер Велуд, докторът на отбора Тадафаме Ваджа... Двама от играчите никога повече не се върнаха на терена заради уврежданията, причинени от куршумите. Того, естествено, се оттегли от турнира. И типично в стил "африкански футбол", бе наказан от Конфедерацията на континента с изключване за следващите две издания!
Еманюел Адебайор, тогава звезда на Манчестър Сити, се върна в Англия три седмици по-късно. Нападателят бе отслабнал с 8 кг, отказваше да се храни и бе веднага поет от психолози на английския клуб.
SEA, Jan 8 2010-Jan 8 2018. Its now been 8 years since our TOGO team bus was attacked by terrorists in Cabinda. 2 people were killed & others injured. I pray 4 all the families involved in this deadly tragedy.Thankful for everything. Lets stay strong,lets stay united
Далаверата на века
Минаха 20 години, преди в откровено интервю алжирският полузащитник (тогава вече отказал се) Мохамед Шоиб да признае: "Направихме го. Уговорихме мача с Нигерия."
На турнира от 1984 г. в Кот д`Ивоар, ганайският отбор е много силен. Той е в една група с Малави, Нигерия и Алжир, като се счита, че ще е победител в карето.
На старта обаче ганайците изненадващо губят от Нигерия, който пък после прави равен с Малави. На 11 март 1984 г. фаворитите играят с Малави и знаят, че победа ги класира, ако алжирци и нигерийци не завършат реми, и то - само 0:0. Познайте как завършва мачът Алжир - Нигерия?
"Договорихме се в съблекалните преди началото - призна Шоиб. - Отидохме при тях и им казахме: Знаете, че 0:0 е ОК и за нас, и за вас, нали? Те кимаха в отговор, нямаше нужда от нищо повече за говорене."
Нигерия и Алжир отиват на полуфиналите, а финалът е Камерун - Нигерия, като стадионът в Абиджан подкрепя бурно камерунците. Хората не са слепи, те още тогава са наясно как нигерийският тим е минал групата.
И пак алжирски специалитет - 0:0
Скандал с огромни размери от 2010 г., когато Алжир и домикините от Ангола правят унизително и трудно за гледане 0:0, за да преминат в следващата фаза за сметка на Мали.
Мачът е толкова очевидно нареден, че ФИФА пише официална позиция и изисква от Конфедерацията на Африка действия по въпроса. Такива няма... Малийците са възмутени, пишат жалби, но без резултат. А те са изключително симпатичен отбор, направил 4:4 с домакините на старта, след като изостават в резултата с 0:4. Може би затова анголската публика не протестира срещу уговорката с алжирците.
За щастие и в името на справедливостта, нито Ангола, нито Алжир стига до финала.
Cameroon´s national team in 2002 with a Puma design with no sleeves. pic.twitter.com/JqbmY3uKyH
— Football Great Goals (@footygreatgoals) July 30, 2018Екипите на Камерун и намесата на ФИФА
След тъмните истории за престрелки, уговорки и конспирация, ето ви една цветна. И тя може да се случи само в Африка.
Камерун изуми света няколко пъти през годините с невероятния дизайн на екипите си, но се стигна до скандали с ФИФА и отборът дори бе заплашен да бъде изваден от футбола за 2 до 4 г.
През 2002 г. Неукротимите лъвове спечелиха титлата на турнира в Мали, като победиха с дузпи Сенегал на финала. Но не това бе най-яркият факт около надпреварата. А екипът на камерунците без ръкави (горе), абсолютно революционен за футбола.
"Не можете да играете по потници, това не е баскетбол", заяви ФИФА по темата. Камерунците бяха глобени и заплашени, че ще бъдат извадени от предстоящия Мондиал 2002, ако се появат с тези фланелки/потници и там.
Самуел Ето`о е по потник, но с удължителния ръкав, който прави от него фланелка - Мондиал 2002
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosФедерацията - очевидно изградена от хора със здрави нерви и готино чувство за хумор, отказа да смени дизайна и съвместно с Puma, производител на революционните екипи, намери решение.
Камерунците играха на световното с тези потници, но удължени с черен "ръкав" (горе е Самуел Ето`о в мач от Мондиала в Корея и Япония), каквито се използват обикновено при тренировки във фитнес. ФИФА беснееше, но нямаше какво да направи.
А и, съгласете се - какво толкова, ако играят без ръкави!?
Оказа се, че гневът на световната централа е не заради дизайна, а по комерсиална причина. Няма къде да се сложи логото на първенството с неговите генерани спонсори - то по правило е на ръкавите...
Което не спря иновативното мислене на камеруските футболни босове.
Две години по-късно отборът се появи на Купата на Африка в Тунис с екип от едно парче! Фланелка и гащета всъщност нямаше, а нещо като гащеризон - цял екип, разделен на типичното мастиленозелено над кръста и ярко червено надолу. ФИФА пак изригна и глоби камерунската федерация.
Но световният отзвук и рекламата, която новият изумителен дизайн донесе, бяха стотици пъти по-големи като финансов успех, от щетите, нанесени от санкцията.