Златното поколение на Уелс продължава да пише футболната история на този национален тим.

След десетилетия на лутане, макар Уелс винаги да е имал изявени звезди от английската Висша лига, "драконите" най-сетне показаха постоянство и се утвърдиха на сцената, готвейки се за участие на трети от последните четири големи форума.

Преди шест години "драконите" бяха сензацията на Евро 2016 със своя полуфинал, достигнаха и до елиминациите на миналия шампионат на Стария континент, а сега са на прага на завръщането си на най-голямата сцена, с първи Мондиал от 64 години насам.

Представяния на Мондиали

Единственото до момента участие на Уелс на Мондиал е през далечната 1958-а в Швеция, когато "драконите" стават прословути с това, че и до днес са единственият тим, който отпада в квалификациите, но все пак достига до Световното първенство.

Тогава отборът на Израел печели азиатските квалификации заради отказа на всеки техен противник да играе срещу него по политически причини. ФИФА решава, че няма как отбор без нито един мач да иде на Мондиал и назначава бараж срещу един от европейските тимове, останали на второ място в своята група.

По онова време играчите на Уелс вече са завършили втори след Чехословакия и отдавна не мислят за Мондиал, но жребият отрежда именно "драконите" да се изправят срещу Израел.

Буквално събрани в последния момент, играчите на Уелс печелят двата баража с по 2:0 и се класират за Мондиала, където попадат в група с домакина Швеция, суперсилата по онова време Унгария, както и Мексико.

Уелс започва с реми 1:1 срещу финалиста от предишния Мондиал - Унгария, прави 1:1 и с Мексико, а след това 0:0 и с домакина Швеция. По онова време головата разлика не е фактор, заради което се налага плейоф между Уелс и Унгария, завършили с равен точков актив, като "драконите" го печелят с 2:1.

В елиминациите Пеле слага край на уелските мечти - бъдещият световен шампион Бразилия ги побеждава с 1:0.

Баланс: 1 участие, 5 мача, 1 победа, 3 равенства, 1 загуба, голова разлика 4:4

Снимка: Getty Images

В Катар уелсците попаднаха в Група "В" с големия съперник Англия, отборът на САЩ, както и Иран. Очакванията на специалистите са да има непредвидима битка за второто място, приемайки, че първото ще е запазено за Англия.

Със сигурност на последните си два големи форума, Уелс имаше играчи от доста по-сериозни тимове. Дори и основните национали като Гарет Бейл и Аарън Рамзи играеха в топ отбори, но това в момента не е така.

Със сигурност Уелс отстъпва по блясък на повечето европейски тимове на шампионата, но отборът изкова своето място сред 32-та най-добри света благодарение на баражите. "Драконите" завършиха на второ място в след Белгия, изпреварвайки Чехия, а в баражите победиха Австрия с 2:1 и Украйна с 1:0. 

Мнозина отчетоха, че "драконите" са имали късмет да попаднат в най-лекия поток на баражите, но едва ли тези друми трогват храбрите уелсци, които са решени да продължат своята приказка.

Снимка: Getty images

Селекционерът

Предводителят на Уелс на този Мондиал ще е Роб Пейдж. Бившият бранител с 41 мача за "драконите", няма особено впечатляваща футболна кариера, преминала пред втора и трета дивизия на Англия.

Всъщност пътят на "драконите" към Катар стартира под ръководството на най-голямата легенда на нацията -Райън Гигс, но проблемите му със закона означаваха, че той няма как да продължи да заема поста.

Това отвори шанс за помощника му Роб Пейдж, който с работата си заслужи да остане като постоянен селекционер, а сега ще може да изведе родината и на Мондиал.

Снимка: Getty images

Съставът

Вратари: Уейн Хенеси (Нотингам Форест), Дани Уорд (Лестър), Адам Дейвис (Шефийлд Юнайтед)

Защитници: Бен Дейвис (Тотнъм), Конър Робъртс (Бърнли), Крис Гънтър (Уимбълдън), Итън Ампаду (Специя), Джоу Родън (Рен), Крис Мефън (Борнемут), Неко Уилямс (Нотингам Форест), Том Локйер (Лутън), Бен Кабанго (Суонзи)

Халфове: Аарън Рамзи (Ница), Джо Алън (Суонзи), Хари Уилсън (Фулъм), Джони Уилямс (Суиндън), Даниел Джеймс (Фулъм), Джо Морел (Портсмут), Матю Смит (МК Донс), Дилън Левит (Дънди Юнайтед), Рубин Коуил (Кардиф), Сорба Томас (Хъдърсфийлд)

Нападатели: Гарет Бейл (Лос Анджелис ФК), Кифър Муур (Борнемут), Бренън Джонсън (Нотингам Форест), Марк Харис (Кардиф)

Снимка: Getty images

Звездата

"Уелс, голф, Мадрид" - това пишеше на уелския флаг, който Гарет Бейл развя след класирането на "драконите" за Евро 2020, показвайки ясно своите приоритети в кариерата.

На първо място бе мачовете с екипа на родината, с която Бейл имаше луди години, в които той и съотборниците му играха на две европейски първенства, а сега се готвят за Мондиала, като за никого не е тайна, че всичко около състава се въртеше именно около Бейл.

Макар Уелс да е дал няколко глобални суперзвезди на футбола, никой от предшествениците на Бейл не успя да се доближи до неговите успехи с националната фланелка, а за 33-годишният играч идва ред за един последен танц.

Бейл, за когото няма да е пресилено да кажем, че в даден период от кариерата си се нареждаше веднага след Меси и Роналдо като класа и влияние, има 108 мача за Уелс, дебютирайки още преди 16 години.

Освен това той има и 40 гола за "драконите" - рекордьор по този показател, като безспорно той е фигурата, около която ще се върти всичко за състава и в Катар.

Ясно е, че ако Уелс направи значим подвиг, той няма как да мине без Гарет Бейл в главната роля.

Снимка: АР/БТА

Програма

21 ноември, 21 часа САЩ - Уелс

25 ноември, 12 часа Уелс - Иран

29 ноември, 21 часа Уелс - Англия

Букмейкъри

Уелс никога в историята си не е отпадал в групите на голям форум, но на прага на Мондиала, те не са сред първите два фаворите в своята Група "В".

Ясно е, че там никой няма съмнение около първото място на Англия, но САЩ е лек фаворит спрямо Уелс за втората позиция. Коефициент от 2.10 "драконите" да преминат групата си и 1.66 да не го сторят.

Коефициентът Уелс да спечели Мондиала е 201, а да премине групата редом до големия брат Англия е 2.62.

Букмейкърите нямат съмнение, че Гарет Бейл ще е голмайстор на Уелс на този шампионат, като коефициентът това да стане факт е 2.75.

Снимка: Getty images