Полша ще играе на световни футболни финали за втори пореден път. "Дружина Полска" е далеч от старата слава и най-добрите си дни, но въпреки това много хора и извън страната ще следят под лупа представянето на поляците. Най-малкото заради наличието на суперзвезда като Роберт Левандовски в състава.

Лева вкара осем гола по пътя към Мондиал 2022 в Катар, а той и съотборниците му завършиха втори в групата си след Англия. След това играха директно финал в плейофите, където победиха Швеция с 2:0, след като полуфиналната им среща с Русия така и не се състоя по обясними причини по-рано тази година.

В група с Аржентина, Мексико и Саудитска Арабия, по-реалната възможност за европейците сякаш изглежда борба за второто място, но все пак - кой знае?

Представяния на Мондиали

Това ще бъде участие №9 на световно първенство за полския национален отбор. Първото датира от далечната 1938 година, когато във Франция групов фаза няма, а страната отпада от Бразилия още в първия си мач - осминафинална загуба с 5:6 след продължения. След това идва дълго чакане и Полша се класира пак за Мондиал през 1974 година в Западна Германия. Тогава единствената загуба е от домакините, които са и бъдещ шампион, а в малкия финал Гжегож Лато и компания надиграват с 1:0 Бразилия, като именно Лато вкарва победния гол, а и междувременно става голмайстор №1 на турнира. Сънародникът му Анджей Шармах е точно след него с пет попадения.

Четири години по-късно в Аржентина "червено-белите" излизат като лидер от група с актуалния шампион Западна Германия, но във втората групова фаза губят от Бразилия и бъдещите първенци от Аржентина, а победата над Перу се оказва единствено и само за престиж. Но пък на сцената изгрява Збигнев Бониек, който бележи два гола, а на следващия Мондиал, който е през 1982 година в Испания, има сериозно участие при спечелването на втория комплект бронзови медали на родината си.

Тогава поляците пак имат мач с бъдещия шампион, който този път е Италия. Двете страни се срещат в групата, която Полша печели с победа и две равенства - бият Перу с 5:1, а хиксовете са с "адзурите" и Камерун. Във втората групова фаза 0:0 срещу СССР и класика с 3:0 над Белгия изпраща Бонек и компания на полуфинал, където ги спира... Италия (0:2). В мача за третото място следва победа с 3:2 над Франция и бронз. На първенството в Мексико през 1986 групата отново е преодоляна (там са още Англия, Мароко и Португалия), но в осминафиналите Бразилия отнася Дружината с 4:0.

Следва пауза от 16 година, за да се стигне до 2002, където Полша отпада в групите на последния засега шампионат в Азия, а през 2006 година в съседна Германия се повтаря същото. Тимът не участва в Южна Африка през 2010 и Бразилия през 2014, за да се върне на сцената преди четири лета в Русия но отново да приключи още след първата фаза.

Баланс: 8 участия, 34 мача, 16 победи, 5 равенства, 13 загуби (46-45).

БТА

Поляците разчитат предимно на играчи от най-силните първенства в Европа - Англия, Испания, Италия, Франция и Германия. Представителите на местната Екстракласа са само трима, а пък за сметка на това най-много състезатели са от Серия "А" - цели деветима. В комбинация с по двама от Бундеслигата, Премиър лийг, Лига 1 и по един представител на Ла Лига и нидерландската Ередивизи става ясно, че класа и талант в този тим определено не липсва. Има и екзотични участници, като например Гжегож Криховяк, който в най-добрите си години игра за Севиля и ПСЖ, а сега е в саудитския Ал-Шабаб, както и Карол Свидерски, състезаващ се за Шарлът в Щатите.

Селекционерът

Снимка: Getty Images

Чеслав Михневич застана начело на националния тим на родината си на 31 януари тази година. Договорът му е до 31 декември, като до голяма степен представянето на Мондиал 2022 ще има своята роля върху това дали местната федерация ще използва клаузата за удължаването му. Дебютът му бе финалния плейоф на квалификациите - 2:0 срещу Швеция през март, а досега има 3 победи, 2 равенства и 3 загуби като селекционер.

Извън националния тим е работил изцяло в Полша, където е водил дузина отбори, а има и три години като треньор на младежкия тим на страната.

На клубно ниво може да се похвали с титли с Заглембе (Любин) и Легия (Варшава).

Звездата

Снимка: Getty Images

Всички са наясно кой е той. Деветката на Полша е едновременно капитан на страната си, както и лидер по изиграни мачове (134) и отбелязани голове (76).

Роберт Левандовски вече се е доказал като същинска легенда за родината си, както и като един от най-добрите нападатели в световния футбол. На ниво национални отбори обаче успехите му убягват, за разлика от клубовете, в които играе и най-вече Байерн (Мюнхен), откъдето премина в Барселона това лято.

Лева навърши 34 преди няколко месеца и има сериозен шанс това да е последното му световно, така че мотивацията му вероятно ще бъде още по-голяма от нормалното.

Със сигурност внимание заслужават и Пьотр Желински, който е основна фигура за лидера в Италия Наполи, Войчех Шчесни, който пази за ЩЮвентус, както и Аркадиуш Милик, преминал при "бианконерите" под наем от Марсилия.

Един от по-любопитните избраници пък е натурализираният англичанин Мати Кеш, който се сдоби с полски паспорт заради родословието на майка си.

Съставът

Вратари: Войчех Шчесни (Ювентус), Лукаш Скорупски (Болоня), Камил Грабара (Копенхаген)

Защитници: Камил Глик (Беневенто), Бартож Бережински (Сампдория), Ян Беднарек (Астън Вила), Артур Енджейчик (Легия), Мати Кеш (Астън Вила), Никола Залевски (Рома), Якуб Кивиор (Специя), Роберт Гумни (Аугсбург), Матеуш Виетеска (Клермон)

Полузащитници: Гжегож Криховяк (Ал Шабаб), Камил Гросицки (Погон), Пьотр Желински (Наполи), Пжемислав Фанковски (Ланс), Себастиан Шимански (Фейенорд), Дамиан Шимански (АЕК), Шимон Журковски (Фиорентина), Кристиан Биелик (Бирмингам), Якуб Камински (Волфсбург), Михал Скораш (Лех)

Нападатели: Роберт Левандовски (Барселона), Аркадиуш Милик (Ювентус), Кжищоф Пьонтек (Салернитана), Карол Свидерски (Шарлът).

Снимка: Getty Images

Букмейкърите

Шансовете на Полша да прескочи групата са равни - по 1.90, като двата тима са и с еднаква ставка да отпаднат още тук (по 1.80). Букмейкърските къщи оценяват възможността Полша да спечели групата на 5.50.

От по-дългосрочна гледна точка - шансът Полша да бъде световен шампион е с коефициент 151.00, с какъвто са оценени и три други отбора.

Програмата

22 ноември Мексико - Полша

26 ноември Полша - Саудитска Арабия

30 ноември Полша - Аржентина