Представянето на отборите от Мондиал 2022 продължава с тимовете от група С, като Саудитска Арабия е най-малко популярният от тях.

Компанията на Аржентина, Мексико и Полша не дава и големи обещания за добър и позитивен гастрол на турнира. Наричат ги Зелените соколи, а какво да очакваме от тях, както обикновено, е пълна загадка.

Представяния на Мондиали

Това ще е пето участие на Саудитска Арабия на световно първенство, като дебютът бе в паметния за нас САЩ 1994. Тогава тимът блесна с невероятния гол на Саид Овайран, донесъл победата срещу Белгия в групите.

Както и с това, че излезе в елиминациите с шест точки, като записа и успех над Мароко. Швеция спря тима на осминафинал с 3:1.

Четири години по-късно взе само точка от Южна Африка на френския Мондиал, през 2002-ра падна три пъти с голова разлика 0-12, а през 2006-а взе реми с Тунис и загуби на нула от Испания и Украйна.

Последният гастрол беше преди 4 години в Русия, където саудитите биха Египет за утеха в последния мач от групата, но вече бяха отпаднали след 0:5 от домакина и 0:1 от Уругвай.

Баланс: Пет участия, 16 мача, 3 победи, 2 ремита и 11 поражения (11-39).

Радостта след гол във вратата на Египет по време на Мондиал 2018

Снимка: Getty Images

Съставът е уникален - само от играчи, които се състезават в местното първенство. Ал Хилал, който е първенец и на страната, и на Азия в Шампионската лига на континента, дава нещо повече от гръбнак - 12 футболисти са от този клуб. Сред тях и Салман ал Фараж, капитанът на селекцията, който игра и преди четири години на Мондиал 2018. Той обаче влиза в турнира с контузия, като надеждите са да е здрав поне за втория и третия мачове от групата.

Селекционерът

54-годишният французин Ерве Ренар си извоюва репутация на човек, който кове успехи с национални отбори, далеч от родината му. Историята му започва в Кан, където играе редом със Зинедин Зидан - един млад и световно неизвестен Зизу. Като наставник води Лил, Сошо, Анже и английския Кеймбридж Юнайтед, но никъде не се задържа повече от година. На национално ниво обаче харизматичният Ерве успя - изведе Замбия до първата историческа Купа на Африка през 2012-а, посветена на загиналите момчета от отбора в самолетната катастрофа 19 години по-рано. В тази държава Ренар има най-важните ордени и е със статут на Бог, което никога няма да се промени. Води Кот д`Ивоар и спечели титлата на Африка с този тим, което го направи първи в историята, вдигал трофея с два различни отбора. Последната глава от неговите подвизи на Черния континент написа с Мароко, класирайки състава за световното в Русия - първо от 1998-ма за страната.

От три години е начело на Саудитска Арабия, където работи изцяло с футболисти от местното първенство и няма звезди от европейски клубове (както беше в африканските селекции). Класира тима с отлични резултати, има само една загуба в официален мач (0:2 от Япония) и то, след като квотата за Катар вече бе осигурена. Финишира с 23 точки в групата, първи, пред японците и австралийците.

Ерве Ренар

Снимка: Getty Images

Звездата

Би следвало да е споменатият капитан Ал Фараж, който е лидерът на тима и играчът с най-голям опит (69 мача за страната).

Но трябва да се обърне внимание на Салех ал Шехри, който вкара 7 гола в 9 титулярни мача от квалификациите и е с основен принос за класирането. Нападателят на Ал Хилал ще води атаката и в Катар.

Съставът

Вратари: Мохамед ал Оваис (Ал Хилал), Наваф ал Акиди (Ал Наср), Мохамед ал Ями (Ал Ахли)

Защитници: Ясер ал Шарани (Ал Хилал), Али ал Булаи (Ал Хилал), Абдулела ал Амри (Ал Наср), Абдула Маду (Ал Наср), Хасан Тамбакти (Ал Шабаб), Султан ал Ганам (Ал Наср), Мохамед ал Брейк (Ал Хилал), Сауд Абдулхамид (Ал Хилал)

Полузащитници: Салман ал Фараж (Ал Хилал), Риад Шараили (Аба), Али ал Хасан (Ал Наср), Мохамед Кано (Ал Хилал), Абдудела ал Малки (Ал Хилал), Сами ал Найеи (Ал Наср), Абдула Отаиф (Ал Хилал), Насер ал Давсари (Ал Хилал), Абдулрахман ал Абуд (Итихад), Салем ал Давсари (Ал Хилал), Хатан Баебри (Ал Шабаб)

Нападатели: Фаад ал Мувалад (Ал Шабаб), Хаитам Асири (Ал Ахли), Салех ал Шехри (Ал Хилал), Фирас ал Бураикан (Ал Фатех).

Капитанът Салман ал Фараж

Снимка: Getty Images

Букмейкърите

Естествено, този отбор няма как да е сред фаворитите нито в групата, нито пък за нещо голямо от фазата на елиминациите. Едва ли може да се очаква и да стигне до тях, такъв сценарий ще е истинска сензация и ще разплаче нацията от поляци, мексиканци или (богохулно) аржентинци.

Коефициентът за титла на Саудитска Арабия е 751, най-висок от всички на Мондиала.

Да излезе от групата е поне 11 - ако първи е Аржентина. Да стигне четвъртфинал ставката е 34, а полуфинал - 101. Ако този тим играе финал, котировката от 251 ще направи някого милионер, а титлата...

Любопитно е, че за Ал Шехри да е голмайстор на турнира също се приемат ставки - при 1:251.

Салах ал Шехри

Снимка: Getty Images

Тимът на Саудитска Арабия преди квалификацията с Австралия по пътя към Катар

Снимка: Getty Images