Да започнем с това, че Бордо е един от най-успешните френски клубове. Ако гледате таблицата с класирането в момента, това е важно уточнение.

"Жирондинците" са абсолютна институция в страната. В исторически план само Олимпик Марсилия има повече мачове от тях в елита. Бордо е пристанище за таланти, като мнозина велики футболисти са играли за отбора. Списъкът включва легендите Зинедин Зидан, Ален Жирес, Бернар Лакомб, както и незабравимите Педро Паулета, Маруан Шамах, Кристоф Дюгари, Йоан Гьоркюф.

Тимът от Южна Франция е печелил първенството на страната шест пъти - през сезоните 1949-50, 1983-84, 1984-85,1986-87, 1998-99, 2008-09 г. Клубът е носител на четири купи на Франция - 1940-41, 1985-86, 1986-87, 2012-13 г. През сезон 2009-10 г. под ръководството на Лоран Блан, Бордо достигна четвъртфинал в Шампионска лига, като победи два пъти в груповата фаза колосите Байерн Мюнхен и Ювентус.

,

Getty Images

"Жирондинците" са един от основните стожери на френския футбол. След титлата от сезон 2008-09 мнозина вярваха, че Бордо е тръгнал по пътя на европейските върхове, но нещата се обърнаха с главата надолу. 13 години след триумфа в първенството тимът е на крачка от изпадне в Лига 2. Бордо се намира на 19-то място с едва 27 точки и голова разлика от минус 37 попадения. Клубът е на една загуба от позорното изпадане.

Как се стигна дотук? От проспериращ и традиционен клуб с богати американски собственици и амбиции за титли до изпадане от елита, това е една дълга история за сълзи в земята на виното.

Идването на "GACP" и "King Street Capital": Американски ад

Кризата започва през ноември 2018 година, когато американската компания GAСP в партньорство с "King Street Capital" купува отбора за 82 милиона долара. Това е типична американска глобалистка компания, която е жадна за пари. Бордът на директорите няма опит във футбола, като това поставя основите на бедствието. GAСP има една единствена идея - да прави бързи пари от инвестициите си в Бордо. Всичко се обърква. Заради поредица от лоши сделки още в първата кампания след смяната на собствеността Бордо губи 21 милиона евро и се свлича до 14-та позиция в първенството.

Голяма спънка се оказва строежът на нов стадион, който е построен в периода 2012-2015 година. Инвестицията е натоварила бюджета на Бордо прекалено много и е създала една бомба със закъснител, която избухва по-късно по време на ковид кризата. Стадион "Атлантик" е построен в покрайнините на града и така остава недостъпен за много от феновете, които трябва да пътуват с автомобили или градски транспорт в стремежа си да отидат на мач. Мнозина нямат тази възможност. 15% от населението на града живее под прага на бедността, а на този фон новите собственици решават да вдигнат цените на билетите. Това обяснява защо 42 000-то съоръжение стои наполовина празно в последните години.

Нелогичните трансфери

GACP започва да продава главоломно играчи. Бразилецът Малкъм е продаден на Барселона за 41 милиона евро, което е равно на половината средства, които са използвани от компанията, за да купи Бордо. Малкъм е продаден без да е осигурен негов заместник. Този пример ясно показва плановете на американската компания-да спечели много пари по лесен начин, като продава наред. Клубът продава най-ценните си играчи. Талантливият Жул Кунде е продаден за 25 милиона на Севиля, Орелиан Чумалеми на Монако за 18 милиона, а привлечените играчи са неизвестни и са купени основно със свободни трансфери. Най-скъпият входящ трансфер е на Реми Уден, който е купен за едва 10 милиона евро. Това е част от политиката на GACP да продава скъпо и да харчи минимално. Любопитно е, че парите, които отиват по сметката на клуба от продажби, магически потъват в офшорни сметки на американската компания. Бордо остава без сериозни приходи, а с нарастващи разходи. Липсата на качествени играчи допълнително отслабва отбора и влошава показателите му на терена.

Жул Кунде

Getty Images

Новите собственици нямат уважение към клуба. Красноречив пример е трансферът на Гаетен Лаборд, който е продаден на Монпелие без да бъде питан дали е съгласен.

Провалът с Mediapro

Новото ръководство усеща, че нещата не се развиват добре и се опитва да намери решение. Финансовите запаси се стопяват, загубите се увеличават и феновете започват да недоволстват. В панически опит да се отърве от напрежението GACP сключва сделка с компанията Mediapro, която по това време държи правата за излъчването на френската Лига 1 и Лига 2. Договорът включва добри бонуси за отборите, които имат официално партньорство с Mediapro. Започва да се вижда светлината в края на тунела. Бюджетът на клуба се стабилизира, но точно тогава всичко се срива изненадващо.

Getty Images

Пандемията от коронавирус се разпространява мълниеносно бързо, а финансовите последици от нея са ужасяващи особено във френската футболна лига. Сезон 2019-20 е прекъснат след 28 кръга и не е подновен повече, като временното класиране става постоянно. Бордо завършва на посредствената 12-та позиция, като това далеч не е най-големият проблем. Mediapro се оттегля от дейността си във Франция заради финансови проблеми, породени от пандемията, а партньорството с Бордо е прекъснато.

Кризата се завръща с по-голяма сила. Клубът няма възможността да направи качествени трансфери и това се вижда през лятото на 2020, когато единственото ново попълнение става 33-годишният Хатем Бен Арфа, отдавна забравил най-силните си години.

Входящи трансфери няма, но изходящите са много. 8 играчи отказват да подновят договора си с клуба и просто напускат, а ниската пазарна култура на GACP и желанието за бързи пари рефлектират върху продажбата на още играчи. Паул Бернардони е продаден на Анже за 7.5 милиона, Франсо Камано на ЦСКА Моска за 5.5 милиона, Пабло на Локо Москва за 2.5 милиона евро. Играчи, които не са имали световна величина, но със сигурност са щели да бъдат полезни на клуба. Ръководството е принудено да вземе шестима играчи от юношеската формация, за да запълни дупките в състава.

Шефовете на компанията GACP

Getty Images

Смяната на емблемата

В допълнение към игровата криза феновете получават още един удар под кръста от американските собственици. Емблемата е ребрандирана и променена, като това се случва без допитване до феновете. Поредното доказателство за абсолютната непоследователност в управлението на Бордо. Мениджърът Пауло Соуса изразява негодуванието си и веднага е уволнен.

Той е заменен от Жан-Луи Гасе. Треньор със солидна визитка, който познава отбора отвътре, защото е бил асистент на успешния Лоран Блан. Ход, който кара много анализатори да твърдят, че Бордо случайно е върнат обратно в правата пътека.

Изпадането в администрация

Съдбата отново обръща гръб на "жирондинците", защото Гасе няма как да вземе нови играчи. Бордо прави 15 мача без победа. Слабият сезон на основните конкуренти в борбата за оцеляване помага и клубът завършва на 12-то място с 45 точки, 5 над опасната зона. На 23 април 2021 година американските собственици напускат потъващия кораб. Глътка въздух за феновете, но не за дълго, защото скоро след това клубът е поставен в администрация. Загубите на Бордо надвишават 132 милиона и то само в рамките на четири години. Всичко това рефлектира върху представянето им през настоящата кампания. През февруари тази година Гасе беше сменен, а на негово място дойде Давид Гион. Неговата единствена цел е да спаси от изпадане този френски колос. Но изглежда напълно невъзможна мисия.

Случилото се с Бордо е пример за всеки отбор. Пример за щетите, които могат да нанесат неправилните хора на любимата ни игра. Понякога границата между успеха и падението се крие в подписите под една сделка с нов алчен собственик.