Защо бе сложен край на моята кариера? Казусът "Лаура" хвърля още съмнения в скандала "Синер"
За фигуристката също е почти сигурно, че не е приела субстанцията умишлено. Но я наказаха за 6 г.
Вероятно не знаете коя е Лаура Баркеро. Освен, ако не живеете в Мадрид, и не сте запалени по пилатес. Тогава има някакъв шанс тя да е точно вашата инструкторка.
Още по темата
- Нов гръм в тениса: Синер прие тримесечно допинг наказание, за да играе на "Ролан Гарос"
- "Вече не вярвам в чистия спорт". Тенис елитът подскочи след лекото наказание на Синер
- Швьонтек за допинга: Няма нищо общо между моя случай и този на Синер
- Шеф на WADA за наказанието на Синер: Казусът е на милион километра от допинг измама
Или пък, ако не сте на работа в света на фигурното пързаляне. Вариант три - работите в Световната антидопингова агенция.
Разбира се, името на Лаура мина и през мейнстрийм новините преди три години, за да стане ясно, че е дала положителна проба по време на игрите Пекин 2022. На зимната Олимпиада в Китай Баркеро бе част от танцовата двойка на Испания, заедно с Марко Зандрон.
Те бяха първите състезатели от тази страна, които взимат квота за олимпийския лед във фигурното пързаляне, та медиите в Испания наистина се вълнуваха от представянето им.
Натискаме бутона за бързо превъртане напред и стигаме до понеделник, 17 февруари 2025 г. Световната антидопингова агенция обяснява детайлно наказанието на Яник Синер за само три месеца, след като е дал две положителни допинг проби за веществото Клостебол. Случаят е от миналата пролет и вече е толкова широко известен и дискутиран, че за него знае практически всеки човек, който чете новини.
И в този понеделник светът на спорта се разтърси от съмнения и противоречия. А светът на Лаура Баркеро се срина още повече, въпреки че тя бе започнала тухличка по тухличка да го възстановява и да изгражда новия си живот.
"Ужасно несправедливо е - написа тя в профила си в Инстаграм. - Наказанието преобърна живота ми. А сега виждаме, че е било възможно да не се случи така. Или става въпрос за различни стандарти?
Не знам вече на какво да вярвам, но съм ужасно разочарована."
Лаура, както и Синер, даде положителен резултат за забраненото вещество Клостебол. И тя, както и италианският №1 в тениса, има не един, а два позитивни теста. Един след Олимпийските игри през 2022-ра и един месеци по-късно, на старта на следващия сезон, в проби, взети извън състезателен режим.
И, както и при Яник, показателите за субстанцията в организма на фигуристката, са направо микроскопично ниски. А наказанията, които им бяха наложени от Световната антидопингова агенция (WADA), са значително различни. Три месеца. Шест години.
Синер твърди, че забраненото вещество е влязло в кръвта му по време на масаж от треньор. Тоест - по невнимание. Описва спрея, с който е напръскана рана на ръката на въпросния човек от щаба му. Той се продава и под формата на крем, който в Италия се продава напълно свободно, независимо, че съдържа вещества, в списъка на забранените за професионални спортисти.
Баркеро в нейните показания пред WADA преди да бъде наказана, описва същия крем, който е бил в нейната съблекалнята заради "човек от тима", като се предполага, че това е бил нейният партньор в двойката - Зандрон. Той е италианец, като получава испански паспорт месеци преди Олимпиадата, за да има страната танцова двойка. Няма съмнение, че двата случая са идентични в това отношение.
И WADA признава, че и в двата е почти сигурно, че става дума за неумишлено приемане на веществото. Пренебрежимо малките количества са ясен показател за това. Защо тогава наказанията са толкова различни?
Въпросите заваляха в понеделник, най-вече в испанските медии. Те настръхнаха, припомняйки как момичето, превърнало се за седмици в любимка на нацията с представянето си на леда в Пекин (завършиха на 11-о място при двойките, но бяха там, нали!), бе практически извадено от спорта за подобно провинение на това на световния №1 в тениса.
И WADA се принуди да обясни.
Антидопинговата агенция подчерта, че въпреки че и в двата случая е замесено същото вещество, фактите, свързани с казуса на Баркеро, са "много различни" от тези на Синер.
"Основната разлика между двата случая е, че версията на Баркеро за това как веществото е попаднало в нейния организъм не беше убедителна с оглед на доказателствата - твърди в имейл, изпратен до агенция AP, антидопинг агенцията. - Така че обстоятелствата остават неизвестни за WADA. В противоположност на това, в случая със Синер, доказателствата ясно потвърдиха обяснението на спортиста, изложено в първоначалното решение."
Казано иначе - не е било сигурно и потвърдено от свидетели, че кремът, за който говори Баркеро, е бил наистина в нейната съблекалня. И оттам е попаднал по някакъв начин в нейния организъм.
Това става още по-странно от факта, че Зандрон продължи да се състезава и отново участва в испанска танцова двойка и днес. Дали рисковете от това да сложи кръст и на своята кариера не са го спрели от това да свидетелства? Или пък наистина не е знаел за случилото се? Или пък - не е той човекът, който неволно е доближил веществото до фигуристката.
През 2022-ра WADA подписа "споразумение за решаване на случая", според което състезателката бе наказана за шест години. То е подписано и от самата състезателка, която е отказала да обжалва пред Спортния арбитражен съд. Според нея, така е била посъветвана от хора в спорта. Не са виждали никакъв шанс за успех, при липса на явно доказателство.
Сега Синер не стигна до Спортния арбитражен съд, а сключи споразумение извън него директно с WADA, и ще почива само три месеца. Любопитно е, че през декември агенцията никак не бе убедена в доказателствата за невинност на италианеца, та поиска наказание от 1 до 2 години за него. И това щеше да се разлежда като вариант в Лозана през април, ако не беше споразумението.
След него WADA официално оттегли своето обжалване, като прие обяснението на спортиста за причината за нарушението. И обяви, че Яник не е имал "намерение да манипулира и мами". Очевидно и Лаура не е имала такова, но...
"Това е толкова различно и несъразмерно с моето наказание - каза във видео, записано в сряда испанката, вече запознала се с фактите около санкцията на тенисиста. - За мен Клостебол означаваше край на кариерата ми. В някакви изключително малки остатъчни количества, но се оказа достатъчно, за да ме спрат да гоня мечтите си.
Сега виждаме ясен пример за провалите на системата. Наистина не знам какво се случи, като чета казуса със Синер. Приемал съм нещата отдавна и съм преустроила живота си. Но се чувствам отново ограбена.
Имах нещастието да се замърся случайно с крем, който мой колега беше купил и който се използва от хора, близки до мен. Не можех да си представя, че за да дадеш положителен тест, е достатъчно да докоснеш човек, който е използвал този крем, или да се докоснеш до обект, който е бил в контакт с крема.
Ето колко скъпа "грешка" направих. Несправедливо е."
В очите на много хора в спортния свят изглежда точно така.
Явно правилата ги има, за да се нарушават.
Или да се прилагат различно спрямо различните атлети, в зависимост от статут, популярност и колко обществено значим и медийно важен става казусът.